Steins;Gate 0 – 13. Bölüm

ss (2018-07-05 at 01.52.20).jpg

Önce sevdirip sonra elimizden alıyorlar.

Bu hafta açıkçası son 1 ayda çıkan bölümler arasında en iyisiydi bana göre. Gerek çekimler olsun gerek akış olsun gerek müzikler olsun çok yerindeydi. Birkaç uzak çekim haricinde hiç gözüme batan bir şey olmadı, aksine yeni çekim teknikleri denediklerini fark ettim hoşuma gitti. Üstelik bu bölümde gerçekleşen olayların büyük çoğunluğu VN’de olmayan yani anime orijinaldi. Hele o bölüm sonu neydi öyle ya.. Zaten bu anime ne zaman kapanışı sahneye yedirse şok edici olaylar oluyor bkz ilk sezonda Akihabara’nın eski hâline döndüğünde arkaplanda kapanışın çalması.

Neyse efendim minik Kagari’mizin anıları geri döndü. Haftalardır soğukluğuyla kendini bize pek sevdiremeyen küçük kızımız şu an ponçik ponçik hareketleriyle kedi gibi adeta. VN’de Kagari hafızasını geri kazandıktan sonra bu kadar şen şakrak olmuyordu, yani aslında oluyordu ama VN’de o kadar iyi yansıtılamamıştı. O yüzden çok memnun kaldım Kagari’yi böyle şirin şirin aktarmalarından. Ne de güzel gülümsüyor ya Mayuri’nin yetiştirdiği nasıl da belli. ❤

ss (2018-07-05 at 02.40.00)

Mayuri ve Kagari şirin şirin takılırken gözümüz Suzuha’ya ilişiyor. Belli ki kızın garipsediği bir şeyler var. Belki de onun bildiği gördüğü Kagari’den farklı geldi şu anki hâlleri. Hadi onu geçtim burada her şeyi garipsemesi gereken koca bir Ruka var orada. Yahu çocuğa hiçbir şey anlatmadınız, ne bu gelecek meselelerinden haberdar ne bir şey. Elli defa sordu anlatmıyorum dediniz, gözünüzün önünde Kagari değişim geçirdi Mayuri’ye anne anne diyor hâlâ inatla anlatmıyorsunuz. Tabii Ruka da sorarken Suzuha’nın söyledikleri aklına geliyor, cevabını alamayacağını bildiği hâlde yine de soruyor kendini tutamayıp. Muhtemelen hâlâ söylemeyi düşünmüyor Okabe.

ss (2018-07-05 at 02.36.10)

Açılış giriyor, açılışla ilgili söylemek istediğim bir konu var. Normalde şu an serinin ilk yarısını bitirmiş bulunmaktayız. Normal şartlarda şu an 2. açılışı görmemiz gerekirdi, şarkının 2. kısmı bile olurdu ama nedense göremedik. Haftaya da yeni bölüm gelmeyeceği için muhtemelen 2 hafta sonraya kaldı bizim yeni açılış. Eğer yeni açılış olmazsa valla kan çıkarırım o kadar da rezillik olmaz herhalde 😦

ss (2018-07-05 at 02.37.21)

Bu bölüm sık sık bu açıdan çekimler gördük, iyidir hoştur

Daru ve Okabe oturup olanları bir kez daha izleyiciler için elden geçiriyorlar. Çünkü oturmayan koca bir boşluk var bunu fark etmemek elde değil. Kagari 10 yaşındayken Suzuha’yla birlikte 2036’dan yola çıkıyorlar. İlk durak 1975 çünkü IBN’i almaları lazım, onu aldıktan sonra 1998’e geliyorlar. Burası da geçenlerde izlediğimiz Y2K sahnesinin olduğu yer. Bu noktada Kagari ve Suzuha’nın yolları ayrılıyor ve 2010’da pat diye Kagari karşımıza çıkıyor. Hafızası yerine gelse bile çoğunlukla çocukluk anılarını hatırlıyor. Yani koca bir 12 yıl boyunca Kagari’nin ne yapıp ettiği koca bir muamma diye düşünüyor bizimkiler.

Suzuha ve Kagari yarı zamanlı olarak çalıştığı için Braun’un dükkanında karşılaşıyorlar. Kagari yine şirin şirin davranıyor, Suzuha’daysa hâlâ bir sıkıntı var. Ah be Suzuha azıcık da olsa için sızlamıyor mu şu kıza ters cevap verirken 😦 Kagari burada cep telefonuna yaptığı minik değişiklikten Suzuha’ya bahsediyor. Türlü şirinlikler ve türlü davetleri Suzuha ısrarla reddediyor ve en sonunda tatlı bir kavgaya tutuşuyorlar. Burada Kagari’nin gerçek renklerinin ortaya çıktığını, Suzuha’nınsa eski Kagari’yle ufaktan nasıl bir diyalogunun olduğunu görüyoruz. Derken laf ağızdan çıkıyor, Kagari meğer bunca sene Suzuha’nın onu pat diye terk ettiğini düşünüyormuş. Ama aslında olan Kagari’nin Suzuha’ya silah doğrulttuğu ve sonrasındaysa hızlıca ortadan kaybolduğuydu. Kagari’nin bu kısımlarla ilgili hiçbir şey hatırlamaması Suzuha’nın dikkatini çekiyor. Daru ve Okabe konu üzerine iyice düşüyor böylelikle.

Dışarıdayız, Kurisu’nun zamanında kafasını dağıtmak için gittiği o parkta bu sefer Kagari var. Mayuri yoldan geçerken onu görüyor ve yanına uğruyor. Kagari bir şeyleri hatırlamaya başladığından beri her şey garip gittiği için ufaktan kendini suçluyor. Şu an onun hafızasının yerine gelmesi herkesin hayatını etkilemiş durumda, kendisinin kafası da yeterince karışık.

Öte taraftaysa Okabe nerede pis iş varsa onlar hakkında bilgi almak için kişisel Google’ı olan Braun Amca’ya gidiyor. Okabe aslında aşağı yukarı tahmin ediyor beyin yıkama tarzı bir şeyin uygulandığını bu kıza ama yine de Braun’dan duymak istiyor bana göre. Resmen ağzından o kelimeyi çıkarmak için uğraştın be Okabe. Neyse bizim Braun bu tip bir olayın ne koşullarda gerçekleşebileceğini anlatıyor ve konuyu en son beyin yıkamaya getiriyor. Zaten animeyi izleyen zehir gibi izleyicilerimiz bunu Kagari ilk gözüktüğü andan itibaren söylüyordu gerçi.

ss (2018-07-05 at 03.01.32)

El falan sallıyor sosyal yetenekler gelişmiş

Bu esnada bölüm boyu bangır bangır sokakları inleten Mozart arabası bize adeta “ben geliyorum, bakın bu bölümün olayı benim” mesajı veriyor. O ara Okabe Faris’in evine uğruyor ve Moeka’yı ziyarete geliyor. Benim Moeka’ya olan tutkumu biliyorsunuz o yüzden bu bölümde ona bu kadar yer verilmesinden çok hoşnutum. Tekrar söylüyorum bu bölümün büyük çoğunluğu VN’de olmayan sahnelerle doldurulmuş. O yüzden benim için ayrı bir keyif verdi buralar. Neyse, Moeka topladığı istihbaratı Okabe’ye teker teker aktarıyor. Kagari’nin geçen bölüm bayıldığı yerin oraları araştırmış ve 5 kilometre yakınlarında şüpheli bir mekan bulmuş. Gidelim de gidelim diye tutturuyor (tutturu~), gazetecilik ruhu kabardı herhalde.

Suzuha ve Daru klasik dertleşme anlarından birini gerçekleştiriyor. Haftalar önce yine benzer bir sahne yaşandığında “eldiveni koymamışlar” diye minik bir serzenişte bulunmuş ama ne olduğunu açıklamamıştım. İşte o eldiveni bu sefer koymuşlar. Bunlar Yuki’nin Suzuha’ya Xmas partisinde hediye ettiği eldivenler. Suzuha’nın Okabe’ye silah doğrulttuğu çatı sahnesinde Daru gelip Suzuha’yı yatıştırmak için ona bu eldivenleri veriyordu. Sonra da makinenin içinde soğukta otururlarken Suzuha bu eldivenleri takıyordu. O olayı komple atlayıp burada minik bir dokunuş yapmışlar en nihayetinde. Neyse efendim Suzuha biraz Kagari’yi kıskanıyor, böyle her şeyi unutup lay lay lom yaşayabildiği için. Yine de vicdanı sızlıyor ve ondan özür dilemesi gerektiğini düşünüyor. Suzuha bırak annem senin kimseye özür borcun yok, senin gördüğün şeyleri bir görseler kafayı yer bunlar.

Mayuri yine 1 sezona sığdırabileceği ne kadar parti varsa sığdırmaya çalıştığını Okabe’ye bildiriyor. Bu esnada yandan yine bir Mozart arabası geçiyor. Azıcık dikkatli izleyen arkadaşlarımız varsa bu aracın tesadüfen geçmediğini, birilerinin didik didik Kagari’yi aradığı için gezdiğini anlamıştır zaten. Mozart’la beyin yıkayan adamlar küçük farelerini bulmak için bangır bangır Mozart çalarak sokakta geziyorlar “evine dön” çağrısı gibi adeta. Neyse, Mayuri koşa koşa bu sefer Kagari’ye çaktırmamaya çalışıyor partiyi ama anasının kızı ciğerini okuyor Mayuri’nin. Ayrıyeten Suzuha meselesini de geldiği gibi çözüyor bizimki. Açıkçası bana bu kadar olay yapacak kadar ciddi kavga etmişler gibi gelmemişti ama neyse. Parti hazırlıkları başlasın.

O esnada biz bölümün en güzel yerine gelelim. Moeka’yla Hızlı ve Öfkeli hatta daha da iyisi Initial D çekimlerindeyiz. Bir yere en güvenli varma şekli oraya olabildiğince çabuk varmaktır mottosuna inanan Moeka bizimkinin aklını alıyor. Öte taraftaysa Kagari evde kedi gibi oturuyor. Anlamadığım kısım şu oldu, yani daha kaç bölüm önce bu kızı kaçırmaya gelmediler mi? Siz güvenli olsun diye bu kızı buraya tıkmadınız mı? Yanında her daim birisi olsun yalnız kalmasın demediniz mi? Partiniz çok mu önemliydi de şu kızı yalnız başına saldınız, bir de üstüne kalk kendin gel diyorsunuz? İnanılmaz ihmaller yani Okabe 2 dakika kayboluyor olana bak. Hadi bunlar saf, Suzuha sen bari yapma anacım. VN’de bu olay var mıydı onu da hatırlamıyorum ki, anime orijinalse eğer kötü olmuş karakterleri böyle aptallaştırmaları.

Diğer tarafta Moeka ve Okabe dağa tırmanmaya başlamış. Topuklular olmasına rağmen Moeka’nın nasıl zehir gibi tırmandığını, normal ayakkabılarla Okabe’nin nefes nefese kaldığını fark ediyoruz. Rounder tabii hatun neticede, geçen sezon bizimkiyle dövüşünden de gücünü biliyoruz az çok. Mekanı X-Files tadında incelediklerinde cam kırıklarının çok da eski olmadığını, en fazla 6 ay veya 1 yıllık olduğunu söylüyor Moeka. Bizim kafamızda da hafiften çanlar çalmaya başlıyor. Onlar mekanı gezedursun, biz minik kedimiz Kagari’ye bir kez daha dönüyoruz.

Kendisi tatlı ve olabildiğince masum bir şekilde tatlılar pastalar seçerken yanından malum Mozart arabası geçiyor ve bizimkinin aklını alıyor. Bu esnada gördüğümüz mini flashbackler ise tamamen VN’de olan şeyler o yüzden ciddileşme vakti. Şimdi gördüğümüz flashback Kagari’nin geçen bölüm neden hastanede olduğunu gösteriyor bize. Belli ki bir tedavi sürecinde ve doktoru da tanıdığınız üzere Leskinen’miş. Kagari bu flashback sırasında henüz 6 yaşındaydı. Bu sahne normalde geçen hafta bölümün ilk başında izlediğimiz sahnenin devamı. Tam bizimkiler lay lay lom sevinirken doktor geliyor ve tedavinin 6 ay daha uzayacağını söylüyor bize. Dediklerine göre Kagari hâlâ kabuslar görüyormuş ve bu sebeple travması geçmediği için tedaviye devam etmeleri gerekiyormuş. Bu anılar Kagari’yi bir kez daha tetikliyor ve Suzuha’ya silah doğrulttuğu o gün gibi yine Tanrı’nın Sesi olayı devreye giriyor. Hâliyle fare yemi tutuyor ve sahibine doğru yol alıyor.

Bizimkilerse evde Allah kahretsin biz bir halt yedik bu kızı yalnız bıraktık, kesin başına bir iş geldi diye kendilerini dövüyorlar. Artık daha fazla dayanamayan ve ekipteki tek aklı başında insan olan Suzuha koşarak onu aramaya koyuluyor. Bu esnada giren “Come to Me” adeta Mayuri’nin ağzından çıkmış gibi oldu o sahnede çok etkilendim. X-Files tarafındaysa bizimkiler didik didik mekanı tarıyor, Okabe’ninse telefonu çekmiyor. Moeka sağolsun mekanın altını üstüne getiriyor ve en sonunda malum odayı buluyorlar. Bu oda normalde VN’de yok ama epey hoşuma gitti. Kagari odayı annesinin çizimleriyle ve ona haykırışlarıyla doldurmuş. Belli ki Kagari’yi burada tutmuşlar onca sene. Ayrıca burada izleyiciler olarak üzerinde düşünmeniz gereken şöyle bir olay var. Kagari tedaviyi gelecekte görüyor, 98’e geldiği ilk an yine sesler duyuyor. Belli ki bu ses mevzusu gelecekte başlamış. Peki öyleyse 98’de nasıl yine Kagari’nin peşine düşebiliyorlar, bu gelecekte olması gereken bir olay değil mi? Hadi bakalım bombayı bıraktım 😛

Kapanış sonrasındaysa Okabe’nin telefonu sonunda çekiyor, arkaplanda çalan Messenger da iyice geriyor ortamı. Kagari olayından haberdar oluyor epey geç olsa da. Öte taraftaysa Suzuha yerde Kagari’nin telefonunu buluyor. Suzuha’yı yediniz bitirdiniz, bu kız şimdi bunun vicdanıyla nasıl yaşasın? Kagari daha sabah neşeli neşeli telefonumu şöyle yaptım böyle yaptım diye anlatırken onu terslemişti, aynı günün akşamına kızın telefonunu yerde buluyor. Delirteceksiniz kızı en sonunda. Neyse haftaya bakalım Mozart’ı duyan Kagari yine dağa mı dönecek, yoksa başka bir mekana mı gidecek göreceğiz.

ss (2018-07-05 at 04.09.05)

Gelecek Hafta: Upa’nın gözündeki bir damla yaş ;_;

Reklamlar

58 thoughts on “Steins;Gate 0 – 13. Bölüm

 1. Sadece tahmin bu proje 1998 yılından beri var o şarkı o zamandan beri böyle projenin parçası gelecekten gelsede gelmesede bu şarkıyla bulunmaya çalışılıyor belkide o yüzden kagari gelecekten gelse bile geçmiştekiler onu bulup yakalıyordur D-mail falan oldugunu düşünmüyorum yani (aslında düşündüm 😀 ama okabe birşeyler farkederdi rs sayesinde öyle olsa)

  Liked by 1 kişi

 2. Bi ara Kurisu’yu seslendiren kadın “yine s;g ile ilgili” bir şarkı yapmıştı, bence bidahaki bölümün openinginde onu duyucaz.

  Beğen

  • Hmm genelde açılışlara daha henüz yayınlanmamış şarkıları koyarlar. O yüzden daha önce çıkmış bir şarkıyı (bilemedim bahsettiğin hangisi <_<) koyacaklarını sanmıyorum. Çok çok çok yüksek ihtimalle ilk sezonun taktiğini uygulayıp şimdiki açılışın 2. kısmını verecekler aynı görsellerle. Kapanışı da değiştireceklerini sanmıyorum çok güzel zaten. Bana bu bile yeter ya, yeter ki aynı açılışla devam etmeyelim.

   Beğen

 3. 1- Y2K nedir?
  2-Tutturunun anlamı nedir?
  3-Şimdiye kadar Steins gate 0’daki olayları akış sırasına göre yazabilir misin?

  Beğen

  • 1- Y2K Google’da da aratırsa Year 2K yani 2000 yılının bir problemidir. Eski bilgisayarların 1999 yılından 2000 yılına geçerken tarihi güncelleyememesi ve tarihi tekrar 1900 olarak yazmasıyla oluşacak hatayı karşılamak için söylenmiştir. Steins;Gate’teyse Suzuha’nın açıkladığı gibi bu sorun IBN’den ötürü oluşmuştur ve bu sorunu çözmek için yazılımcılar IBN üzerine yoğunlaştığından IBN’in içindeki o gizli mesajları anlayabileceği ihtimali doğmuştur. O yüzden Suzuha 1998’e gidip herkesten önce IBN’deki bu sorunu çözerek Y2K problemini daha oluşmadan ortadan kaldırmaya çalışıyor.

   2- Tutturu’nun spesifik bir anlamı yok, Mayuri’nin kendince uydurduğu bir sesleniş.

   3- Akış sırası derken? Yani en fazla şöyle yazabilirim:

   >2010 yaz, Okabe Kurisu’yu kurtarmaktan vazgeçip okuluna dönüyor
   >Nakabachi kağıtla birlikte Rusya’ya kaçmış fakat bu timeline’da zaman makinesi üzerine araştırmalar Alfa’da olduğu gibi ilerlemediği için Nakabachi tam anlamıyla ciddiye alınmamış + Makise de ölü. O yüzden SERN ana düşman değil yerine Amerika ve Rusya var.
   >Okabe büyük ölçüde PTSD hastası ama hayata tutunmaya çalışıyor. Okulundaki seminerde Leskinen ve Maho ile tanışıp Amadeus hakkında bilgi alıyor
   >Amadeus’la etkileşimler
   >Suzuha buraya yalnız gelmediğini söylemesiyle Kagari arayışı başlıyor
   >Kagari bulunuyor ama hafızasını kaybetmiş
   >Bu sürece kadar birkaç kez Reading Steiner aktifleşiyor ama sebeplerini hiçbir zaman tam olarak öğrenemiyoruz
   >Ayrıyeten Reading Steiner’ın sadece Okabe’de değil bazı insanlarda da görüldüğünü, bunun üzerine araştırmalar yapıldığını öğreniyoruz. Fubuki de bunun bir örneği
   >Üzerine Alfa’ya gidip geliyoruz ama geri geldiğimiz yer tam olarak aynı Beta değil ufak değişikliklere sebep oluyor gidip gelişimiz
   >Stratfor ve DURPA isimli 2 yeni ekibin adı ortaya çıkıyor ve gözlerini Kagari’ye dikiyorlar. Sadece Kagari değil Makise’nin de bilgisayarını ele geçirmek istiyorlar.
   >Kurisu’nun bilgisayarı parçalanıyor, Maho ve Leskinen eve dönüyor
   >2 haftalık time skip
   >Şarkı olayı yaşanıyor ve bunun sayesinde Kagari’nin anıları geri dönüyor ama beyninin yıkandığından iyice emin oluyoruz
   >Akabinde bu haftanın olayları yaşanıyor.

   Aşağı yukarı bu şekilde, birebir kronolojik dizilim yapmam epey vaktimi alır. Bölüm incelemelerinden bakabilirsiniz en fazla 😀

   Beğen

 4. “Ayrıca burada izleyiciler olarak üzerinde düşünmeniz gereken şöyle bir olay var…”

  Bölüm sonu benim de aklıma takıldı bu, cevabı açıklanacak değil mi? Ya da bizim çoktan anlamamız mı gerekiyordu? Eğer öyleyse çözemedim ben o yüzden sormak istedim 😀 bir de S;G’yi çıktığı zamanlarda izlemiştim, iyi kötü hatırlıyorum hala. Sanki onda bir gizem önümüze konur, o gizem cevaplanırken yeni bir gizem daha doğardı ve böyle böyle giderdi. S;G 0’da ise daha hiçbir şey öğrenememişiz gibi geliyor bana. RS niye aktifleşti, Fubuki’de RS mi var, Stratfor ve DURPA kimlerdir (yani biri Amerikan öteki Rus ekip belli de başları kim), eve saldıran Daru’nun gelecekteki karısı olacak abla mıydı yoksa Leskinen’in karısı mıydı vs vs derken (gerçi son gizeme istinaden o ablanın bir yemek kursunda şeflik yaptığını öğrendiğimizden beri aklım Leskinen’in karısına kayıyor, bu bölümde adamın kendisini görmemiz de cabası) gerçekten hiçbir şey öğrenemedik. Sanki bütün gizemler sonda tek seferde açıklanacakmış gibi geliyor. Bu tarz değişikliği hoşuma gitti. Farklı tarzla neredeyse aynı kaliteyi tutturmaları takdire şayan. Gerçi bir eleştirim var, Okabe’nin PTSD’sine, ruh sağlığına daha çok değinmeliler bence fakat başlarda üstünkörü değinip saldılar sonra. Bu yüzden S;G’den kalite olarak minik bir tık daha aşağıda gözümde.

  Son olarak, aslında yazılarınızı çok beğeniyordum sadece bunu söyleyip gidecektim, bahane de olmuş oldu içimi döktüm seriyle ilgili, umarım devam eder yazılar 🙂

  Beğen

  • Şimdi evet açıklanacak, sadece izleyici olarak o minik detayı yakalayıp ufaktan kafanızda bu tip soru işaretleri oluşması gerekiyor ki ileride karşınıza cevap çıktığında detayları yakalayabilesiniz.

   Neden ilk sezondan farklı hissettiriyor biliyor musun çünkü S;G oyunu ilk sezonda linear gidiyordu. Dümdüzdü yani. Route’lar elbette vardı ama d-mailleri geri sara sara gidiyorduk. Okabe’yle birlikte çözüyorduk meseleyi, Okabe çözemezse biz de çözemiyorduk. O yüzden her an her saniye bir şeyler oluyordu.

   Fakat 0’da öyle değil. 0’da 5-6 tane farklı son var. Yani bir sürü farklı Route var. Kagari end, Kurisu end, Bad endler vs derken bir sürü senaryo oluşuyor. Bunları da işte sırayla okuyorsun, her sonu bitirdiğinde tekrar New Game deyip yeni bir senaryoya geçiyorsun falan. Yani bize “şok faktörü” yaratan soru-cevapları biz VN’de okudukça görüyoruz. Her senaryonun bir şok edici unsuru var, mesela normalde bu Kagari hafızası yerine gelince mesela X olayı olması gerekiyordu ve bitiyordu Kagari route. Fakat anime burayı şimdilik göstermedi. Çünkü orayı gösterse bu sefer animeyle çelişecek, final yapmış gibi olacak falan 😀 Anime şu an tüm o farklı senaryoları olabildiğince düz hâle getirmeye çalışıyor, sonlara doğru da hepsinin pik noktalarını teker teker bize patlatacak. O yüzden başlangıçta zor bir süreç olacak ama sonlara doğru geldiğimizde suratımıza bir bir vuracak her şey. Ellerinde 2 haftalık ara süreci var bakalım 2. parçaya bomba gibi hazırlanırlar umarım.

   Daha sık bekleriz efenim ^^

   Beğen

   • İki gündür Google ile WordPress’i bağlayamadığım için cevap da yazamadım… Şimdi oturdu kafamda serinin yapısı biraz daha. Ben VN dünyasına tamamen yabancı olduğum için S;G ve S;G 0’ı da okumadım haliyle, ondan oluyor bunlar. 😀 teşekkür ederim tekrardan 🙂

    Liked by 1 kişi

 5. Bu sezon çok fazla bilinmeyenle ilerliyor. Umarım hepsi düzgün şekilde sonuca bağlanır. Bir de hakkaten başta üzerine titrerken sonra Kagari’yi öyle tek başına salmaları olmamış. Anime mantık zinciri üzerine kurulduğu için bu detaylar kaliteyi etkiliyor.

  Beğen

  • İşte o Kagari’yi tek başına salma olayı sanki VN’de yoktu diye hatırlıyorum anime böyle bir şeyi yapınca garip oldu.

   Şimdi bu sezonun bu şekilde ilerlemesinin sebebi VN’deki anlatım tarzından ötürü. Normalde ilk oyunda biz hep Okabe’nin bakış açısından okuyorduk yani 1. gözden. Fakat 0’da birden fazla bakış açısı var. Bazen Maho oluyoruz bazen Kagari bazen Ruka bazen Fubuki falan. Böyle olduğu için de hikaye düz bir hatta ilerleyemiyordu her sahneden kesit kesit gidiyorduk. Hani böyle tam “oha noluyor” diye bir şeyleri kavramak üzereyken sahneyi cliffhanger kesip başka birinin bakış açısına falan dönüyorlar öyle bir anlatım tarzı. İşte bunu animeye uyarlayınca da sürekli gizem ve soru işaretleri birikiyor sadece. Veya gördüğün bi cliffhanger ara sahnenin aşağı yukarı nereye bağlanacağını biliyor oluyorsun.

   Şu 0’ı oturup maraton hâlinde izlesen hiçbir şekilde şaşırmazsın sonunda. Çünkü zaten adamlar detayları gözüne gözüne sokmuş oluyor. 0’daki mantık “biz ipucunu azıcık verelim, sonra üzerine o ipucunu unutturacak 100 tane olay yazalım üstüne vakit geçsin izleyici/okuyucu olayı unutsun sonra öyle bir yerde patlatalım ki her şey dank etsin” şeklinde. Bu 1 haftalık ara o yüzden çok iyi olacak seri için, millet biraz unutsun ilk kısımda olanları da ilerde en azından etkileyicilik artar 😛

   Liked by 1 kişi

  • Belki SnK için yapmayı düşünüyorum, gerisi için sadece genel bir yaz sezonu hâlinde yazacağım düzenim bu şekilde. Her seriye haftalık inceleme yapmam biraz imkansız, çıktığı gibi izlemiyorum çünkü çok rastgele izliyorum.

   Laptopu çarşambaya kadar halledersem iyi olacak 😀

   Beğen

Düşüncenizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s