Steins;Gate 0 – 9. Bölüm

ss (2018-06-07 at 06.49.48)

Kurisu üzerinden para kazanmaya devam.

Açıkçası bu hafta her şeyi normalden de öyle bir karıştırmışlar ki, geçen hafta dediğim “anime orijinal bir şeyler gelecek” beklentimi bile aştılar. Tamam bir şeyleri ekleyip çıkarıyorsunuz, mantıksız olan şeyleri mantıklı hâle getirmek için uğraşıyorsunuz ama bazen ellememeniz gereken kritik noktalar vardır. Buralarla oynadığınızda tüm yapı çökmeye başlar. Stüdyo şu an çok kritik yerlerle oynamak için debeleniyor, aşırı korkuyorum o yüzden.

Öncelikle övmem gereken bir nokta var. Animasyon açısından bakarsak bu 9 hafta içinde, Kurisu bölümünü saymazsak, şimdiye kadarki en iyi bölümdü. Tamam bazı yerlerde yine fakirliğin kokusunu aldık ama en azından Okabe konuşurken suratının tamamını gördük. Okabe’nin ağzı oynadı, duygularını gördük. Diğer karakterler, hatta Daru bile konuşurken ağızlarının oynadığını gördük. Zira bana artık gına gelmişti karakterlerin konuştuğu esnalarda duvardaki objeleri izlemekten. Bu biraz olsun aşılmış. Anlamıyorum koskoca stüdyosunuz, elinizde aşırı satmış para içinde yüzen bir yapım var, o kadar film çektiniz bilmem ne yaptınız bu kadar mı fakirsiniz de böyle cimrilikler yapıyorsunuz tasarruf etmek için. Okabe’nin hastanede koştuğu sahnede kaç kez duvarları ve ayakları gördük sayamadım bile. BluRay setlerini sattırmak için bu kadarı da yapılmaz ki. Oldu olacak ufotable gibi komple sahne falan kesin, bir o kaldı yapmadığınız.

ss (2018-06-07 at 06.52.09)

Elma suyu virali mi aldınız bu hafta nedir herkes elma suyu içiyor

Neyse bölüme geçelim, Okabe hastaneye kaldırılmış uyanıyor. Şimdi elimizdeki bilgilere bakalım. Stüdyo burada VN’de 2 farklı koldan ilerleyen, yani farklı senaryolara ait bilgileri alıp bir karma hâline getirmiş. İllaki zaten bir yerde böyle şeyler yapmak zorunda kalacaktı, başka türlü parçalar birleşmiyor çünkü. Şu şekilde göstermem gerekirse:

 • Anime: Ekip labda Amadeus hakkında araştırmalar yaparken Amadeus bizi arıyor, açtıktan sonra da RS aktifleşiyor. Kendimizi Kurisu’nun yanında buluyoruz, döndüğümüzdeyse hastanedeyiz. Öğreniyoruz ki Fubuki de bizimle birlikte bayılmış, Alfa’da gerçekleşen şeyleri hatırlıyor. Burası cepte.
 • VN: Fubuki ile birlikte bayıldığımız RS, üsttekiyle aynı değil. Evet bir RS sırasında Fubuki ile bayılıyoruz ama Alfa’ya gittiğimiz zaman değil bu. Noel partisi vardı haftalar önce hatırlarsanız, hani Suzuha’ya sürpriz yaptıkları. Çatıda bi RS gerçekleşmişti. İşte o RS aslında çatıda falan değil, gayet rastgele bir anda partide gerçekleşiyordu. Kendimizi yine animedeki gibi savaşın ortasında buluyorduk; ama bu savaşlı sahneler gayet uzun sürüyordu. Uyandığımızdaysa labdaydık, bayılmamızın üzerinden epey zaman geçmiş olduğunu öğreniyorduk Mayuri’den. Fubuki de yine hastanede kalıyormuş, Okabe’yi daha erken salmışlar. Gidip konuştuklarındaysa Fubuki’nin bu savaşlı yerleri rüya olarak gördüğünü söylüyorlar. Yani aslında teknik olarak anime üstteki gibi bir raya sokmayı seçmiş, VN’de hatırladıkları ve gidip geldikleri kısım tamamen başka. Peki Kurisu’yu ziyaret ettiği kısmın öncesi ve sonrasında ne oluyor diye soranınız olabilir, onu da bir altta anlatayım.
 • Kurisu: Kurisu’nun yanına gidişimiz aslında anime versiyonuyla birebir aynı. Lab’da Amadeus’un çağrısına yanıt verdiğimiz an kendimizi Kurisu’nun yanında buluyoruz. Uyandığımızdaysa labdaydık, sıradan bir lab gününe dönüyoruz. Hatırlarsanız geçen hafta animenin döndüğümüzü gösterdiği divergence ile VN’de döndüğümüz divergence aynı değil demiştim. İşte farklı olmasının sebebi üstteki “dönüş yeri” muhabbetiyle alakalı. Fubuki olayını bağlamak için böyle bir şey yapma gereği duymuşlar. Anlatmak isterdim aslında VN’de döndüğümüz timeline’ın ne gibi detayları içerdiğini ama muhtemelen anime bunları da bağlayacaktır spoiler olsun istemem. Sadece olur da VN’i oynayan falan çıkar veya YouTube’ta bakarsanız kafanız karışmasın animede böyle değildi niye oldu falan diye. Anime sadece iki farklı RS’nin öncesi ve sonrasını birbirine bağlamak istemiş, şimdilik bir yerlerde mantık hatası yok çok şükür bu konuda.

Bu kısmı kesinleştirdiğimize göre bölüme devam edelim.


ss (2018-06-07 at 06.53.04)

Elma suyu her yerde

Bizimkiler Fubuki’nin yanına gitmeden önce Okabe’nin doğrulamak istediği şeyler var. Makise Kurisu’yla bizimkilerin bir ilişkisi olmadığını bilmek istiyor, yani sonuçta bu timelineda Kurisu daha labdakilerle tanışmadan ölmüştü. Bizimkiler onu sadece Amadeus’tan ibaret sanınca anlıyor geri döndüğünü. Amadeus demişken onun da durumu soruluyor, neticede RS’den hemen önce Maho telefonda bize Amadeus’a bağlanamadığını söylemişti. Görünüşe göre ele geçirilme olayını önlemişler; ama Amadeus’ta hâlâ sıkıntı varmış onarımdaymış. Asıl sıkıntıysa birisinin Maho’nun odasını talan etmiş olması. Ayrıca çalıştığı ofiste (Wako) gaz sızıntısından ötürü patlama olduğuna dair haberler gelmiş, o yüzden ofise de gidemiyor. Yani birileri Amadeus için epey çaba sarf etmiş.

ss (2018-06-07 at 06.54.37)

Belirtmem gereken minik bir detay, Maho’nun evsiz kalması olayları falan filan VN’de Maho route’ta geçmekte. Maho route’u böyle yan senaryo gibi düşünebilirsiniz, hikayeyi tamamlamak için mutlaka ama mutlaka okumanız gerekmeyen; fakat okuduğunuzda hikayeyi biraz daha iyi anlamanızı sağlayan ve çoğunlukla Maho’nun gözünden oynadığımız minik bir senaryo. Peki bu senaryoya oyunda nasıl giriliyor? Üstte Amadeus’un telefonuna cevap verdiğimizde RS gerçekleşiyor demiştim ya; eğer cevap vermezsek de RS aktifleşmiyor ve Maho route açılıyor. Bu route içeriğinin çoğunlukla atlanmasından çok korkmuştum, hatta muhtemelen OVA olarak falan gelir diyordum ben. Stüdyo bir şekilde bu senaryodaki sahneleri de dahil etmek istemiş ve şimdilik bir sıkıntı yok gibi duruyor. Hâlâ mantık çerçevesinden çıkmadık şükür.

ss (2018-06-07 at 06.55.51)

Uzak çekimler çok kötü ya..

Fubuki’yle konuştuğumuzdaysa bu aralar sıklıkla rastlanan ansefalit rahatsızlığı karşımıza çıkıyor. Hatırlarsanız kaç bölümdür televizyonda bas bas bağırıyorlardı semptomlarında halisünasyonlar, bayılmalar mevcut olan bu hastalık giderek yaygınlaşıyor diye. Bir çeşit beyin iltihabının şehirde sıkça rastlanması son derece ciddi bir konu. Okabe’de bir sıkıntı görmedikleri için onu salıyorlar fakat Fubuki için aynı durum söz konusu değil. Belli ki Fubuki hâlâ bazı semptomları gösteriyor. Hastane çıkışı Okabe’nin telefondan biriyle mesajlaştığını görüyoruz, anladığınız üzere Moeka’yla konuşuyor. Ondan bir şeyleri araştırmasını istiyor.

ss (2018-06-07 at 06.56.32)

Çatıdayız, Suzuha gazetede Rusya’nın nükleer silah denemeleri yaptığını görüyor. Akıllı kız, önce laba yapılan saldırı ve akabinde böyle iki kişinin birden bayıldığını düşününce parçaları bir araya getirmekte zorlanmıyor. Belli ki ters giden bir şeyler var ve vakit giderek daralıyor. Üstüne bir de kendine geldiği zaman Kurisu’nun adını sayıkladığını duyunca Suzuha iyice işkilleniyor.

Lab’a geri döndüğümüzde Maho’nun ev sıkıntısı yine gündemde. Bir süre labda kalması teklif ediliyor ama son yapılan saldırıdan sonra Okabe buna müsaade etmiyor. Adam milleti labdan uzaklaştırmaya çalışırken böyle bir şey sunulması saçma hâliyle. Derken Moeka’dan mesaj geliyor. Belli ki Okabe ona Wako’yu yani Maho’nun ofisini bir kolaçan etmesini söylemiş. Ama Moeka ne saldıranlarla ne de saldırıyla ilgili hiçbir bilgiye ulaşamamış. Ne olur olmaz diye Okabe yine de araştırmaya devam etmesini söylüyor ve Moeka çekip gidiyor. Burada fark ettiyseniz telefonda kullanılan stickerlar karakterlerimizin stickerları, biraz VN okuyucularına selam çakılmış eh biraz da reklam. LINE uygulamasında bu şekilde sticker setleri oluyor. Şu an LINE uygulamasına bakarsanız bu sticker setini bulabilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Okabe’nin ne kadar kararlı olduğunu görmüşsünüzdür umarım. 0kabe diyelim Beta Okabe’ye, o bildiğimiz videodaki 0kabe olma yolunda güzelce ilerliyor. Kurisu’nun birazcık pışpışlamasıyla o kararsız gözler gitti, yerine ciddi bakan Okabe geldi. Neyse Maho’yu Faris’in yanına alıyorlar, kız zengin nasılsa. Yardım etmek için hiçbir şeyi esirgemiyor kendisi zaten, çatı olayında olduğu gibi. Maho’ya tüm bu “bir anda kabul etme olayı” garip geliyor hâliyle. Ama herkes “Okabe böyle diyorsa vardır bir bildiği, mevzu ciddi olmalı” diye düşünüp sorgusuz sualsiz yapıyorlar çoğu şeyi. Bu esnada Kagari de Luka’nın gözetimi altında, her şey tıkırında gidiyor. Lab gücü be 😛

Derken Suzuha’dan bir mail geliyor ve bu bölümün en ciddi olayına yol alıyoruz. Normalde VN’de bu mail hastaneden sonra geliyordu ama işte dediğim gibi Maho olayını da sıkıştırıvermişler fırsat bulmuşken. Akşam vaktiydi bu çatı sahnesi ama burada gündüz olmuş, problem yok. Aslen burada VN’den aktarmak istediğim bazı diyaloglar var. Suzuha konuya girmeden önce epey zorlanıyor, bayağı da ciddi. Hâliyle Okabe’nin dikkatini çekiyor. Aralarında geçen diyalogta Okabe, Suzuha’nın eski Suzuha’dan ne kadar farklı olduğunu anlatıyor. Suzuha da hâliyle eğer çizgi değişirse büyüdüğün çevre dahil her şey değiştiği için kişiliğine ve düşünce şekline yansıyabileceğinden bahsediyor. Israrla da bildiriyor kendisinin o bildiği Suzuha olmadığını. Asıl kısımsa, Suzuha tüm gün Okabe’yi takip ettiğini söylüyor. O hastane kısımlarını yani (VN’de Maho sahneleri bu senaryoda yaşanmadığı için onun konusu geçmiyor). Suzuha fark ediyor Okabe’nin RS aktifleştirdiğini, hatta Noel partisinde gerçekleştiği zaman da şüphelendiğini söylüyor. Okabe ona bunu söylemediği için de Suzuha kırgın hâliyle. Değişip değişmediğini cidden soruyor ve animedeki gördüğünüz sahne yaşanıyor. Suzuha silahını çıkarıyor.

Burada biraz Okabe’nin iç düşüncelerinden bahsedeyim. Öncelikle kendisine silah doğrultulduğu ilk an Okabe kendini kanlar içinde yatarken düşünüyor ve aklına Kurisu geliyor. Bu onu biraz sarssa da kendine geliyor hemen. Silahları görünce psikolojisi bozuluyor yani. Fakat sonra Suzuha’nın da ellerinin titrediğini fark ediyor, yani belli ki Suzuha da çaresiz bir durumda. Hatta Suzuha bir yerde o kadar zorlanıyor ki, dudağını ısırdığı için dudağını kanatıyor. Okabe şaşırsa da animede verdiği cevabın aynısını veriyor, önceki timeline’a geri döndüğünü düşündüğünü söylüyor. Suzuha ilk olarak Rusya’dan şüpheleniyor, haberleri falan takip ediyor kız neticede. Suzuha’nın korkmasının sebebi şu, neticede biz zamanın efendisi falan değiliz. Eğer Rusya zaman makinesiyle ilgili çalışmalarını ilerletirse, yaptıkları deneyler veya başka şeyler yüzünden daha bizimkiler farkında olmadan Steins;Gate’e giden yolu engelleyebilirler. Biz burada savsaklarken onlar çalışmalarını sürdürüyorlar, bunun etkilerini her gün görüyor Suzuha. Korkması çok doğal o yüzden.

Normalde bu sahnede aslında Okabe de Rusya’dan şüphelenirken Suzuha’ya katılıyordu, bu kadar eblek eblek bakmıyordu. Çünkü buradaki Okabe, o üstte de bahsettiğim savaş sahnelerini aklına kazımıştı. Burada nedense Okabe böyle tüm o gördüğü anları unutmuş, cesetleri sanki hiç görmemiş gibi davranıyor boş boş. Anime Okabe’sini bu kadar aptal yapmayın rica ederim koskoca Okabe Rintarou ya 😦 Neyse izleyiciler de olayın farkına varsın, fark etmeyen kaldıysa televizyonlarda çıkan haberlerin tüm bu olaylara bağlandığını görsün diye Braun’lu flashback giriyor. Suzuha bizimkini o güne geri götürmeye çalışıyor, Kurisu’yu kurtarmayı denedikleri güne. Ama Suzuha bilmiyor ki sadece o güne gitmek yetmiyor, daha video yok ortalarda. Gitseler bile başarısız olup kalacaklar, üstelik buradaki zaman makinesinin yakıtı da yok. Onlar bu tartışmanın içinde boğulurken Suzuha çekiyor tetiği, ne kadar ciddi olduğu buradan da anlaşılır herhalde. Tüm bu tartışmanın orta yerinde Daru çıkageliyor.

ss (2018-06-07 at 07.06.37)

Daru burada çok güzel bir ders veriyor aslında. Eğer sadece geriye gitmekle her şey çözülmüş olsaydı, şimdiye Mayuri’yi elli kere kurtarabilmiş olmamız gerekirdi. Bu cümleyi Daru söylemesi gerekirken Okabe’ye söyletmişler sıkıntı yok. Daru da aşağı yukarı aynı şeyleri söylüyor biraz daha teknik bir biçimde. Bu konu üzerinde araştırmalar yaptığını da belirtiyor. Kimsenin eli boş durduğu yok yani. Yine de Suzuha’ya üzülmemek elde değil. Biz sürekli ana karakter Okabe olduğu için onun üzerinde 2 kişinin yükü var diyoruz ama Suzuha için durum daha beter aslında. Annesinin ve bir sürü insanın, yakınlarının vs gözünün önünde öldürüldüğünü tek tek gördü. Sokaklar cesetlerle dolu, her gün savaşın bir yenisi daha gidiyor. Bunu durdurmak içinse tüm görev Suzuha’nın omuzlarına yüklenmiş durumda. O yüzden geçirdiği her boş saniyede suçluluk duygusu daha da artıyor. Ağlaması çok doğal. Bu sahnede bir de eldiven olacaktı ama koymamışlar nedense, neyse efendim çok deşmiyim.

ss (2018-06-07 at 07.07.08)

Neyse Okabe harekete geçiyor. Okabe’den daha çok akıllı hareketler beklerken sürekli Kurisu’nun sesini falan duymaya başlıyor parkta. Bu ona belki moral veriyor olabilir ama pek de aklı başında biri gibi durmuyor bana açıkçası şu an. Neyse efendim Braun’un yanına gidiyoruz. Farkındaysanız ilk ziyaretindeki gibi tırsak değil, yine gayet ciddi ve kendinden emin konuşuyor. Bu da Braun’un dikkatini çekmiş olacak ki fazla sorgu sual etmeden alıyor bizimkini içeri. Geçen bölüm araştırdıkları kodu kullanabilecek binlerce örgüt olduğunu, zaten böyle arasa da kolayca bulamayacağını söylüyor Braun. Gizli örgüt sonuçta bunlar adı üstünde. Fakat sektörün içinde olduğu için Braun tecrübelerine dayanarak bizimkine birkaç isim veriyor. DURPA ve Stratfor isminde iki kuruluş. İkisi de askeri araştırmalar üzerine kurulmuş yapılar. Bunları Google’da arıyor olması da çok ironik olmuş.

ss (2018-06-07 at 07.07.30)

Stratfor ismini aratırken dikkatimizi bir şey çekiyor, araştırmalar Nakabachi’nin tezi üzerine yoğunlaşmış. Yani SERN’in iplemediği ve ciddiye almadığı o tezi Rusya sahiplenmiş. DURPA’nın da eli armut toplamıyor, bu adamlar bu tezi araştırıyorsa belli ki bu önemli bir tezdir diyip savaş başlatabilir diye düşünüyor Okabe. Böylece buyrun elinizde nur topu gibi bir 3. Dünya Savaşı çıkmış oluyor 2 ülke arasında. Gelelim bu bölüm beni çıldırtan olaya. HAYALET KURISU NEDİR? Allah aşkına Kurisu’yu her yere sokacağız diye aklı başında, zeki ve daha yeni iyileşmiş bi adamı neden tekrar manyak yaparsınız? Alenen hayali bir Kurisu’yla diyaloga giriyor adam yahu. Kendi kendine konuşuyor şu an ve bu hiç normal değil. Bu adamın şu noktada daha aklı başında olması gerekiyor, hepten delirttiniz. Belki de konuyu şeye bağlamaya çalışıyorlar bilmiyorum, şu televizyonda bahsedilen rahatsızlığın yani bir çeşit RS türevinin semptomlarında halisünasyon falan da vardı, belki ona bağlıyorlardır. Ama rica edeceğim Kurisu’yu oraya buraya sokuşturacağız, adamın her sahnesine Kurisu koyacağız diye delirtmeyin Okabe’yi. Koskoca Beta Okabe yav o.

ss (2018-06-07 at 07.08.39)

Neyse bu “deli” diyalogunda üzerinden geçtiğimiz konu ekibin Kagari’ye saldırması hakkında oluyor. Sonuçta gelecekten gelen biri olduğu için, onun geldiği zaman makinesinin peşinde olabileceklerini düşünüyor Okabe. Böylece makine üzerinde araştırmalar yapabilir ve bunu daha da ileriye taşıyabilirler. Ama bunun da mümkün olmadığını belirtiyor lanet hortlak Kurisu, eğer gelecekten gelen bir makineyle karşılaşırsa ve onu ilerde yaparlarsa paradoks olabileceğini söylüyor. Bu aynı Suzuha’nın Daru’ya hiçbir zaman makinesinin içini açıp araştırma yaptırtmamasına benziyor. Eğer onun çalışma mekanizmasını vs inceleyip üzerinde çalışırsa zamanda paradoksa sebep olabileceğinden korkuyor. O yüzden aklımıza dank ediyor Maho’nun odasına giren tipler. Hatırlarsanız haftalar önce de Maho kendisinin birini takip ettiğini falan düşünüyordu. Kurisu’nun tezi Rusya’da, Kagari’den de bir şey çıkmadığına göre geriye sadece Maho kalıyor zorla bilgi koparabilecekleri. Kurisu’nun yakın arkadaşı neticede, onun da bilgisinin olabileceğini düşünmüş olabilirler. Tüm bu saldırılar falan birleşiyor Okabe’nin aklında.

Yine çatıdayız, baba kız tatlış tatlış oturuyorlar. Daru burada çok güzel konuşma yapıyor, ses tonu şey olsa da aslında çok doğru laflar ediyor. Okabe’nin Phoenix lakabının boş olmadığını, gerçekten bir gün küllerinden doğacağına inandığını söylüyor. Okabe’nin iyi bir lider olduğuna hep inanıyor ve zaten birilerini kurtaracağından eminse Suzuha’nın onu böyle zorlamasına gerek kalmadan o makineye gerekirse kendinin bineceğini söylüyor. Suzuha da bizimkine özür mektubu yazacağını söylüyor, garibim konuşmaya yüzü bile yok artık üzüntüsünden. Özür mektubu diyince akıllara Alfa Suzuha’nın IBN peşinde gidip kendini öldürdüğü sonra da bizimkilere özür mektubu yolladığı gelmiyor değil. Bir alakası olduğundan değil de, aklıma gelince bi üzüldüm.

Burada yine biraz VN’den alıntı yaparak ilerliyeyim, bu sahneyi dolu dolu yazalım spoilerlık bir şey yok sonuçta. İlerde burayla ilgili bir detay da karşımıza çıkmaz artık. Baba kız konuşurlarken Suzuha fazla zamanının kalmadığından bahsediyor çünkü aküsü bitmek üzere. Daru bir bakmak istiyor aküye, Suzuha da izin veriyor. Çünkü 2036’nın icadı olduğu için bir bakışta Daru’nun pek de bir şey anlayamayacağını biliyor, o yüzden sıkıntı olmayacağını düşünüyor. Daru gerçekten de hiçbir fikir yürütemiyor. Suzuha bu süreçte Faris’in yardımlarıyla olabilecek en güçlü aküleri takmış ama saniyeler içinde tükenmiş bu aküler. Daha kötüsüyse totalde sadece 1 veya 2 kez zamanda atlama şansları kalmış bu aküyle. Üstüne zaman makinesi şu an her ne kadar bir yolculuk yapmasa da, bulunduğu yerde de azar azar akü harcamaya devam ediyormuş. Yani kaba tabirle Suzuha aşağı yukarı 6 ay daha gideceğini söylüyor bu akünün. 6 ayın sonundaysa olay ufku denilen boşlukta kalacağını söylüyor. Sonra da uyuyakalıyor Daru’ya yaslanarak. Can yakan kısımsa Suzuha uyurken Daru kendi kendine “demek bu Suzuha 6 ay sonra aramızdan ayrılacak” diyişi oluyor. Baba yüreği 😦

ss (2018-06-07 at 07.14.03)

5 kutu RedBull da iyiymiş hani

Ertesi gün, Faris’in evindeyiz. Maho çoktan odayı kendi habitatına çevirmiş, her yer darmadağınık. Kimisi de böyle daha iyi çalışıyor ne yapalım. Dışarı çıkamayacağı için araştırmalarını odada yapmaya karar vermiş. Okabe tam olarak tüm detayları vermese de, bu saldırıyı yapanların Amadeus ve içindeki zaman makinesi tezinin peşinde olduğunu açık açık söylüyor. Böylece Maho’yu da işin içine resmen katmış oluyoruz. Maho’nun cümlesinin yarım kalmasından aslında Kurisu’nun laptopundan bahsedeceğini anlıyoruz ama niyeyse şimdilik söylemiyor. Ah be Maho ne olurdu şurada laptoptan bahsediversen de şu şifreyi çözmek için uğraşsak. Bölüm de bu şekilde bitiyor, haftaya ne olacağı belirsiz bakalım nereden devam edeceğiz. Umarım şu laptop meselesine artık yavaştan girerler, çatlayacağız iyice.

Reklamlar

19 thoughts on “Steins;Gate 0 – 9. Bölüm

 1. Hani bazen diyorsun ya bu kısımlara bütçe ayrılmamış, animasyon kötü gibi. Yani eğer o uzak çekimde Okabe’ye biraz daha detay ekleselerdi daha fazla mı paraya ihtiyaç olacaktı? Bu konulara çok uzağım. Teşekkür ederim 🙂

  Beğen

 2. Sonunda inceleme geldi 2 gündür bekliyorum 😀 Baya sakin bir bölüm oldu ben şaşırdım sonra böyle bizi heycanlandırmamalarına.Güzel bir duyguydu olsun.Kurisuyu her yere katmaları benimde pek hoşuma gitmiyor.Salın biraz Okabe halletsin işleri 😀

  Beğen

 3. usul usul, lurklama misali, kimi zaman vaktinde yetişemesem de bloglarını okuyorum miina.
  nihbrin blogunu bıraktı, senin de bırakmaman dileğiyle ;__;

  Beğen

Düşüncenizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s