Steins;Gate 0 – 5. Bölüm

ss (2018-05-09 at 10.00.41)

Bölümler her hafta bu kadar hızlı mı akıyordu ya? Ben bir şey anlamadım bu haftanın bölümünden.

Sabah 2 saatlik Heaven’s Feel filmini izlediğimden midir nedir bu bölüm çok hızlı geçti benim için. Bölümde yaşananlar daha ilk yarısını falan doldurmuştur diyordum, birden COME TO ME ile karşılaştım şok oldum. Ara bölüm diyebiliriz bu bölüme bence, gerekli bilgilerin verildiği ve Amadeus Kurisu’nun kenara itildiği bir bölüm oldu. Ayrıca başka routelardan karıştırmadan, dümdüz olay sırasına göre işlediler bu bölüm her şeyi. O yüzden de normal akışında hissettirmiş olabilir. Her hafta çorbalarıyla beynimi yakmalarına alışmışım.

Ek not olarak Steins;Gate 0 artık Steam’de.

Geçen hafta Moeka bize yardım etmek için kapımıza kadar gelmişti. Haliyle Okabe’de inanılmaz bir gerginlik var, gözünün içine bile bakamıyor Moeka’nın. Ufak bir konuşmadan sonra açılış giriyor. Yine bölüme girişi haber spikerinin sözleriyle yapıyoruz. Amerika’da kafatası ve beyinleri vücutlarında olmayan bir sürü şempanze ve orangutan ölüleri bulunmuş haberin dediğine göre. Şimdi bölümümüze geri dönelim. Okabe’nin dediğine göre Moeka hâlâ Rounder çetesinin bir üyesiymiş; ama bizim SERN ile bir alakamız olmadığından peşimize düşmesi için bir sebep yok. Elimizde IBN falan da yok zaten. Her ne kadar bizimle bir işi kalmasa da bu, Moeka’nın soğukkanlı bir katil olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

ss (2018-05-10 at 01.41.50)

Moeka bu timelineda bir dergide çalışıyormuş. Dergide Akihabara’nın efsaneleri tadında bir yazıya Daru’yu da dahil etmek istemiş. Daru hacker olduğu için malum izini güzelce kaybettirmiş fakat Moeka da aşırı ısrarcı bir kişilik olduğundan ne yapıp edip bulmuş Daru’yu. Bizimki bunun seksi bir abla olduğunu görünce de arkadaşlığını sürdürmüş. Onun bu iz bulma gücüne bizzat şahit olduğu için de çağırmaya karar vermiş özetle. Bizimkiler gerekli bilgileri Moeka’ya veriyor, elbet tabii IBN veya zamanla ilgili şeylerden söz etmiyorlar. Yazık kadını o kadar koşturuyorlar, halbuki 2 adım ötelerinde kız.

ss (2018-05-10 at 01.41.04)

Tüm bu hengamenin sonunda Suzuha elbette Okabe’de bir şeylerin ters gittiğini anlıyor. Zaten Suzuha’nın insanları çok iyi okuma huyuna bayılıyorum. İlk oyunda animede yayınlanmayan sonlardan birinde de hiç zaman makinesi vs konuları konuşulmadığı hâlde Okabe’nin o anı daha önce yaşadığını sezebilmişti. Moeka binayı terk ederken de Braun, yani bizim FB ile farklı yollara gidişleri de güzel bir göndermeydi. Buradan çıkarmamız gereken anlam FB’nin bizim Moeka’yla işi olmaması mı acaba? Moeka’nın da telefonunu değiştirmediği detayını unutmayalım, herkes akıllı telefona geçerken onda hala kapaklı telefon var.

Geldik işin Maho kısmına. Geçen hafta gördüğümüz kırmızı laptopun artık Kurisu’ya ait olduğunu çok net anlıyoruz. Maho bir türlü şifreyi bulamıyor. Şifre yanlış hatırlamıyorsam ****** muydu neydi, spoiler olmasın şimdi yıldızlı yapayım orayı. Tabii Maho bunu bilmediği için tekrar tekrar deniyor. Kızım özele az saygın olsun, ne yapacaksın sen Kurisu’nun laptopunu. Bu esnada Amadeus Kurisu bizimkini darlamaya başlıyor, Okabe benimle günlerdir konuşmadı diye. Acaba telefonu mu kırdı yoksa başka bir sorun mu var, gidip bir bakmak lazım diye merak ederken Leskinen çıkageliyor. Leskinen serideki en kafası rahat adam, biz burada ne dertlerle uğraşıyoruz adam geçen bölümler partilerdeydi şimdi de konbiniden bento falan deniyor her hafta. Tadını çıkarıyor Japonya ziyaretinin valla. Okabe konusu açılınca Maho’nun üzerine gitmeye de devam ediyor. İlla zorlaya zorlaya aralarını yapacaksınız dimi bunların, eşeğin aklına zorla karpuz kabuğu sokuyorlar ya. Kız ne güzel kendi yaşamında takılıyor işte.

ss (2018-05-09 at 11.44.17)

Moeka ışık hızında araştırmalarını tamamlayıp laba geri dönmüş. Bizimkiler kağıtları karıştırırken Kagari Shiina’yı bizden başka bir ekibin daha aradığını öğreniyorlar. Suzuha’yla alakası olmadığını da bu arayan kişilerin içinde erkek olduğundan anlıyorlar. Hatta öyle ki bu gruptakilerin bazıları da yabancı uyrukluymuş. Tüm bu bilgilerden de Kagari’nin bir şekilde hayatta olduğu kanısına varıyorlar. Bu sahnede normalde Maho da aslında bizimkilerin yanındaydı vnde. Önce Reyes sahnesi yaşanıyordu, Okabe bizimkini laba götürüyordu orada herkesle tanışıyordu ve bu rapor sahnesini dinliyordu. Birazcık oynamışlar, sıkıntı yok. 

Maho laba doğru yola çıkıyor ve Akihabara’ya geliyor. Maho peki labı nereden biliyor 1 kez gittiği hâlde diye düşünen olabilir. Neticede Okabe oraya Amadeus Kurisu’yu götürdü bir kez. Hatta etrafta gezdirdi, o yüzden Amadeus’ta labın bilgisi mevcut. Telefona baka baka gidiyor zaten Maho da. Derken arkasında birinin onu takip ettiği hissine kapılıyor. Bu kısmı açıkçası beklediğimden çok daha iyi işlemişler. Maho’nun yüz ifadelerine yoğunlaşmalarını istemiştim, bu bölüm yine zirveydi. Bazen insana olur öyle, arkasından sanki birisi takip ediyormuş gibi hissedebilir. O andan sonra yanına her yaklaşan adımda, etrafındaki her insanda daha da gerginleşir ve bir yere uzaklaşmak ister. Bu kısmı çok iyi aktarmışlar. Derken topuklu bir abla kadraja giriyor ve bizim ufaklığa saldırıyor. Bu abla da aynı Leskinen gibi İngilizce takılıyor, Leskinen kadar komik değil en azından bununki. “Are you Maho’s boyfriend” sorusuna bizimkinin boş bulunup “Yes” demesi çok iyiydi, bir Reyes eksikti bunları sevgili sanmayan.

ss (2018-05-10 at 01.32.59)

Animede Reyes’e bir de tatlış bi mont giydirmişler iyice güzelleşmiş

Reyes ablamızın alanı da psiko fizyoloji. Yani insanların davranışlarını inceleyen, sinir sisteminin çalışma mekaniğini inceleyen bir dal. O yüzden Reyes’in alanı da hiç boş değil, hatta bizimkilerden daha okkalı diyebiliriz çalıştığı alana. Bakalım ilerdeki rolü nasıl olacak. Ayrıca ufak bir detay olarak, Maho’yu en başından beri takip edenin Reyes olmadığı da belirtiliyor. Yani Maho’yu daha öncesinden biri takip etmiş ve muhtemelen Reyes bizimkini görüp peşine takılınca takibi kesmiş olabilir. Ek not olarak Reyes noveldekinden daha bi güzel olmuş ya.

Bizimkiler de Okabe’nin peşinden geliyor ve Daru Maho’yu görünce ufaktan loli şakaları yapmaya başlıyor. Akabinde yeni bir çatı sahnesi daha oluyor ve Okabe’ye isterse Amadeus’u bırakma şansı sunuluyor bir kez daha. Burada yine önceki bölümlere benzer bir konuşma gerçekleşiyor. İşi niye bu kadar dramaya vurdular bilemedim “bırak düşüneyim” falan diye. Novel versiyonunu merak edenler için yazayım: Novelde sadece Maho gelip “Kurisu sana biraz kızmış” diye dalıyor konuşmaya, bizimki birazcık mırın kırın edince “Eğer istersen tüm bu işleri bırakabilirsin” teklifini sunuyor. Okabe de reddediyor, bir sorun olmadığına getiriyor lafı. Bunun üzerine Maho da “Canın ne zaman istiyorsa Kurisu’yla konuşabilirsin, kendini biraz yalnız hissediyor da” tipi bir konuşma yapıyor. Bizimkinin onunla konuşmak istememesi de tamamen kendini Kurisu’ya bağımlı hissetmemek için normalde. Yine de Maho’ya “düşüneyim” falan demiyor yani. Hatta “kendini yalnız hissediyor” lafına içten içe üzülmüştü.

ss (2018-05-10 at 01.27.24)

Bu dönen Mayuri gif yapılmalı acilen

Neyse Mayuri cephesine dönelim bu bölüm ihmal ettik kızı. Bizimki ComiMa için alışveriş yapmaya başlamış bile. İroniktir ilk sezonda Ruka’nın route sonunda Mayuri ComiMa etkinliğinde kalp krizinden ölüyordu. Neyse Christmas muhabbeti açılıyor. Burada atlanmış çok tatlı kısımlar var onlardan bahsedeyim. Mayuri herkesin çoktan planlar yaptığını işte kendinin yalnız kaldığını söylüyor. Okabe de yolda Mayuri’nin babasıyla karşılaştığını, babasının işte Christmas için pasta falan ayarladığını söylüyor. İstersen onlarla git kutla, tabii pastayı çaktırma sürpriz olsun istemiş baban vs diyor. Mayuri kendine bir yer buluyor ama bu sefer de Okabe açıkta kalıyor. Tabii Okabe’nin sınıfında da erkekler kendi aralarında parti düzenlemişler ama Okabe’yi davet etmemişler. Çünkü Mayuri’yi Okabe’nin sevgilisi sanıyorlarmış, bu yüzden Christmas’ı birlikte geçirirler diye düşünmüşler. Okabe ne derse desin inanmıyormuş arkadaşları. Zaten bu ikisinden başka herkes bunların sevgili olduğuna inanmış hâlde, herkes birilerini birilerine yamamak derdinde ahah

Mayuri dışarı çıkarken Lukako’nun telefonunu hatırlatarak bölümdeki en faydalı hareketi yapıyor ve sonunda bizimkiler bir adım atmış oluyor. Tabii Luka çok daha erken davranarak misafirimizi eve kadar getirmiş. Sonunda bu arayış bölümler sürmeden 1 bölüm içinde son buluyor ve Kagari karşımıza çıkıyor. Yalnız Kagari muhteşem güzel değil mi ya, kakülleri falan da bir değişik. Kurisu gibi ama değil gibi aynı zamanda. O sahnede zaten gözlerim doldu, arkada da Kurisu’nun ilk sezondaki müziğini çaldılar iyice damardan girdiler.

Görünüşe göre Kagari hafıza kaybı yaşıyormuş ve ona şimdilik Kana diyorlarmış. Son derece içine kapanık ve bezgin bir hâlde bizimki. Okabe sürekli mad scientist takıldığı için saf Lukako belki ona çare olur diye laba getirmiş kızı. Tabii durumu ciddi olduğu için şimdilik elden gelen bir şey yok. Onun ilacı Suzuha’da aslında da işte söylemiyor şimdilik Okabe bir şey. Soru sorup bilgi almaya çalışıyor elinden geldiğince ve konu upaya geliyor. Bizim kız elindeki upayı gösteriyor derken Mayuri odaya dalıyor. Kendi upasıyla karşılaştırıyor falan. Dediğine göre daha yeni çıkmış bir filmin upasıymış bu. Çok da zor bulunan bir şeymiş, Luka da bir yerde bulup ona satın almış. Buradan niye yıllarca yanında taşıdığını anlayabiliyoruz aslında. Tabii bir türlü anlam veremiyor böyle yeni çıkmış bir upa olmasına rağmen niye bu kadar eskimiş olduğuna. Tüm bu soru işaretleri sürerken Mayuri’yi görmek Kagari’nin zihninde şok etkisi yaratmış olacak ki (hatırlayıp hatırlamamak arasında kaldığı için) Kagari bayılıyor. Derken odaya Suzuha da geliyor ve tüm parçalar tamamlanıyor.

ss (2018-05-10 at 01.25.28)

Gelecek Hafta (muhtemelen)

Reklamlar

30 thoughts on “Steins;Gate 0 – 5. Bölüm

  • İlk sezonda geçtiği için söyledim ya. Tam emin değilim ama ben hatırlıyorum ilk sezon kısmını. Çünkü bu 0’ın vn’inde de Maho-Okabe’nin atlanan bir diyalogu var bu şifre üzerine, Okabe şifreyi bildiğini söylüyordu kendi içinden. Ben şifreyi öyle bi şey diye hatırlıyorum ya yanlış bile çıkabilir şifre.

   İçime kurt düşürdün ama bak sileyim orayı nolur nolmaz.

   Beğen

  • Oynadım ama pek güzel bulmadım yazı dili bayağı sıkıcı geldi bana. Yume Nikki daha iyi bu kulvarda. Ama ddlc Türkçe çevirisi için quality check yapıyorum ironiktir 😀

   Beğen

  • Çok iyi fark etmişsin animenin sanırım ufaktan patladığı yer olabilir mi burası 😀 Ben vne bakarak inceleme yaptığım için de öyle yazmış olabilirim ya genelde animeyi izledikten sonra birkaç saat vnle uğraşıyorum aklımda vndeki hali kalıyor. Bakayım birazdan olmadı düzeltirim o kısımları teşekkürler belirttiğin için

   Labın yerini bilmemesi doğal ama ya bir kez gittiği yeri hemen ezberleyemez sonuçta, Okabe’yle ayak üstü gidiyorlar oraya ilk sefer.

   Beğen

   • Ay evet animede dümdüz karşılaşıp Hiyajo-san selam naber çekiyormuş Daru. Hemen düzelteyim yazıda o kısmı da milletin kafası iyice karışmasın. Teşekkürler 😦

    Normalde o takip sahnesine lab elemanları koşarak gelmiyordu, Okabe Maho’yu alıp laba götürüyordu orada bi muhabbet geçiyordu da benim aklım orada kaldı muhtemelen.

    Ben şuraya ufak bir not geçeyim yorumları okuyan olursa kafası karışmasın. Normalde VN 2 farklı yoldan gidiyor ve anime bu iki yolu zaman zaman birbirine karıştırabiliyor geçen yazılarımda dediğim gibi. Bu yolun birinde Xmas partisi oluyor, diğerinde olmuyor. Lab üyeleri Maho’yla normalde Okabe Maho’yu alıp laba getirince tanışıyorlar. Ama öteki yolda Xmas partisinde tanışıyorlar. Ben VN’e bakarak yazdığım için xmas kısmını unutmuşum. Üstteki arkadaş sağolsun o detayı bana hatırlattı ben de hatamın farkına varıp düzelttim mybad ^^

    Liked by 1 kişi

 1. Yine efsane bir yazı daha takip ederek ve severek okuduğum bi’ siz varsınız ne yalan söyleyeyim.Bir de S;G 0’ın VN’i Steam’e yeni çıktı.Nasıl oluyor da VN’den de bahsedebiliyorsunuz anlayabilmiş değilim.

  Beğen

  • Şu yazımın tarihine bakabilirsiniz öncelikle https://akumina.wordpress.com/2016/12/19/steinsgate-0/

   Şimdi Steins;Gate 0 öncelikle PS4’e çıktı VN olarak 2015’te. Çıktıktan yaklaşık 1 yıl sonra da PC’ye port etti fan kitlesi. Resmi sürüm değildi ama çalışıyordu, ben o şekilde oynadım sorunsuz sıkıntısız. Dün Steam’e gelen ise resmi PC sürümü oldu yani.

   Edit: 1 hafta değil 1 yıl sonraymış my bad, vay be 3 yıl olmuş yaşlandık

   Beğen

  • Steins;Gate vnini okuduğum günden beri hep haftalık S;G yazamadığıma üzülüyordum. Sonra 0 duyuruldu, o günden beri bu günler için sayım yaptım 😀 Sonuna kadar bi sıkıntı olmazsa hevesle yazacağım. Teşekkürler

   Beğen

    • İlk sezon muhteşem ya o zamanlar sadece vn mekaniğinden puan kırmıştım onun haricinde 10/10 cidden. Burada S;G gibi dümdüz bi hatta gitmek yerine farklı farklı alternatifler olduğu için plothole olmuş yer yer. Sonu güzel ama 😀

     Beğen

Düşüncenizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s