Kakegurui – 6-7

VUR BENİ

Owarimonogatari izledikten sonra şu an Kakegurui izlemek attan inip eşeğe binmek gibi. Keşke 2 bölümü aynı hafta yayınlasalardı da havamızı bulsaydık.

Açıkçası gözü bantlı kızımıza animenin yazık ettiğini düşünüyorum. Mangayı okuyunca bunu daha iyi anladım. Sanki anime biraz abartmıştı. Yani anlıyorum, mazoşist bir karakteri gerçekten rahatsız edici ve deli göstermek için elinizden yapıyorsunuz ama bunu bu kadar “pisleştirmeye” gerek yoktu. Her şeyden önce bu kız “güzellik” üzerine bir karakter; gelin görün ki bizimkileri kumara götürdüğü mekan pislikten geçilmiyordu? Mangada özellikle dikkat ettim, bu mekanın temizliği ve titizliği ön plandaydı. Sırf kız ağzından salya saçıyor diye bok gibi bir harabeye kaçıracak diye bir kaide yoktu. Garip geldi bana, Testere mi izliyoruz arkadaş.

Ben de çay içebilir miyim

Benim için şu an en iyi karakter gelişimini Meari gösteriyor. İlk bölümden bu yana yavaş yavaş ama o kadar güzel işliyorlar ki. İlk bölümde zorbanın tekiydi, uyuz bile oluyorduk. Sonra dibe düştü, ezildi, dalga geçildi ve neredeyse zengin bir herife eş olacaktı. Sonra kendini toparlama şansı elde etti, hatta üstüne onu ezen insanlara karşı kin gütmeyi bile bir kenara bıraktı. Şimdiyse neon rujlu ablaya kafa tutacak hale geldi, hem de çok haklı sebeplerden ötürü. Meari çok iyi çok.

Ablaların odanın bir orasında bir burasında manken gibi yürüyüşü konsepte çok uygundu

Oyunumuza gelecek olursak çok basitti, basit olması gerekiyordu. Midari’nin tek isteği neon ablanın Jabami’yi kontrolden çıkarmadan önce kendi efendisi yapmaktı. Bu yüzden de olabildiğince kolay bir hileye başvurdu. İzleyenler bile görebilmiştir, 4 kart simetrik şekildeyken sadece 1 tanesi dalgalıydı. Biraz dikkatle izlenince anlaşılıyor. İşte tam olarak bu yüzden aslında 6-7 bölümlerinin birlikte verilmesi taraftarıydım. Araya 1 hafta girince insanın aklında ne bu simetri kalır, ne de ilk elde gösterilen kartlar.

Çok güzelsin ama aradığınız dom başkasına efendilik ediyor

Açıkçası anime biraz hızlı işleyip mangadaki ekstra açıklamaları atlamış bazı sahnelerde. Şahsen sadece animeyi bir kez izleyince insan bazı cümlelerin ve bakışların tam olarak ne demek istediğini kestiremeyebiliyor. Mangada gidip kontrol edince bir şeyler yerine oturdu, sebebi de animenin bazı yerlerde upuzun bir konuşmadan “tek cümle” almasıydı. Yani Jabami güzel güzel atıyorum bir hileyi vesaireyi açıklıyor mangada, çok güzel anlıyorsunuz. Ama animeye bu açıklamanın sadece ortasındaki cümleyi koyuyorlar “ya baksana bu kartta 3 dalga var” diyince “ee?” diye kalıyor insan. Bu şekilde birkaç diyalog daha var, animede çok havada kalmış ama mangada dolu dolu olan.

Hatta üstüne ekleyeceğim bir diğer farklılık da neon ablayla Meari’nin sahnesinde mevcut. Öncelikle Meari’yi bu abla karşısında son derece “ürpermiş” ve sinirlenmiş bir halde gösterip durmalarını anlayamadım. Aslında Meari oldukça soğukkanlı ve “bitchy” bir tavır takınıyor onun karşısında. Hadi bunu geçtim. Asıl farklılık neon ablanın bu fırlatıp atılan öğrencilere bakış açısının anlatıldığı kısımda. Büyük balık, küçük balık? Akvaryum? Ne alaka kardeş? Aslında neon abla burada o kadar güzel bir şekilde açıklıyor ki.

Ortaçağ’daki elit kesim ve alt sınıfın nasıl işlediği üzerine düşündüğünü ve bakış açısını buna göre ayarladığını anlatıyor. Alt sınıftan yukarılara doğru gidildikçe piramit daraldığı için, alt kademedekilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Halihazırda imkan yetersizliğinin getirdiği asabiyet ve hoşnutsuzluk da eklenince zamanla sayısı çok olanın, sayısı az olana karşı direniş gösterme ihtimali artıyor. Bu sebeple de üst yöneticiler kumar yasağını kaldırıyor ve halkın zaten düşük kalitede geçen hayatına bir şekilde renk katarak onların stresini azaltıp onlardan verim almaya devam ediyor. Fakat bunu okula yorarsak okulda bir kere yenilen alt sınıfların okula ve topluma hiçbir verimi kalmıyor. İşe yaramaz varlıklara dönüşüyorlar. Bu yüzden de kendince bir çözüm buluyor. Onları tamamen ortadan kaldırarak (hayat planlarını hazırlayarak) dengeyi kendince sağlamış oluyor. Yani balıkla malıkla anlatılacak şey değildi bu sayın MAPPA.

Oyuna geri dönelim. Jabami her bölüm bizi şaşırtmaya devam ediyor. Hastanede ona çok benzeyen ablasının yattığını öğrendiğimiz bir yana, soğukkanlı ve dominant yanına daha çok şahit olduk bu bölüm. Midari’nin nasıl bir mazoşist olduğunu sezdiği için ona karşı kullandığı ifadeler çok güzeldi. Yine kıyaslamak gibi olacak ama Midari’nin Jabami’ye bu sümsük çocuğu nasıl efendi&köle anlayışıyla etrafında tuttuğunu anlatışı animede öyle tek cümlede geçip giderken mangada ayrıntılı resmedilmişti. Zaten açılışta gördüğümüz “sen benim kölemsin seni kimselere yar etmem” anlayışının somut olarak cümleye ilk döküldüğü andı bu. Ne bileyim bana çok anlatıldı gitti gibi geldi bu bölümde çoğu detay.

Sümsük oğlan herkesi sinir ediyordu hiç doğru düzgün hareketler yapmadığı için ama bu bölümde çoğunuzu kazanmıştır sanırım. Jabami’yi de son saniyede kazandığı aşikar. Yazı turalı sahnede Jabami’nin bakışları çok manidardı. Oyun aslında Jabami için inanılmaz sıkıcı gidiyordu, bu oğlanın da sıkıcılığa pay katacağını düşünmek istemiyordu. O yüzden ısrarla çocuğa güvendiğini belirtip durmuştu. Ve beklediği gibi, çocuğun 3. turda tamamen her şeyi riske edip yine aynı kartları oynaması oyuna heyecan kattı. İşin ucunda Jabami’nin hayatı vardı ve bizim oğlan gözünü kapatıp onun hayatını riske attı. Eh bizim Jabami’nin de acayip hoşuna gitti tabi bu durum, kölesi sahibesinin hayatını riske atıyor. O yüzden de yazı tura sahnesinde pek keyiflenip çocuğun kazanmasına izin verdi. Ah femdomcu Jabami ah.

Neon ablayla ilgili gizemler gün geçtikçe artıyor. Herkesi mental açıdan bir şekilde kırabilen muazzam bir kişilik. Jabami’de de bu özellikleri yavaş yavaş görmeye başlıyoruz ama nedense bana neon abla çok daha farklı bi seviye gibi geliyor. Her şeyden önce kontrolünü kesinlikle kaybetmiyor. Midari’nin göz çıkarma sahnesi buna örnek. İnsanın içine işliyor abla. Jabami’yle olan sahnelerini görmek için acayip sabırsızlanıyorum, görmemiz lazım ne olursa olsun. (Bu arada açılış ve kapanışın full versiyonları çıkmış yumulun)

Gelecek bölüm: İdol kız

Reklamlar

Düşüncenizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s