Kakegurui – 5

Buram buram Umineko kokuyor resmen ya

Bu bölüm içimden yazıyı bile yazmak gelmedi çünkü orta derece bir bölümdü. Her oyunun 1 bölümden fazla sürdüğü bir yapım olsa izleyemezdim.

Öncelikle tüm bu oyunun koskoca bir bölüm süreceğini hiç düşünmemiştim. Yani bana diğer bölümün son 10 dakikası yetmişti. Zaten seride cücük kadar değeri olmayan zorba bir heriften ne kadar sürpriz çıkabilirdi ki? Ben üst düzey ablaların değişik hileleri ortaya çıkınca yaşadıkları zihinsel kırılmalarını görmekten daha çok zevk alıyordum. Bu domuzun zaten yenileceği belli, bu kadar tüm bölümü harcamaya pek gerek yoktu gibi. Tabi mangada da 3 bölüm civarı sürdüğü için muhtemelen düzgün adaptasyon uğruna ne varsa geçirmişler. Adaptasyon konusunda hiç sıkıntı yok, birebir aynısı her saniyesi. O masanın üzerinde dönüp duran kamera açıları falan beni benden alıyor. Komple mangada da olmasaymış iyiymiş.

Adaptasyon konusunda farklı olan minik kısımlardan biri Jabami’nin 4. kızla olan konuşmasında kızın gözlerindeki detaydı. Normalde mangasında burada basit bir şekilde kafese konulmuş bir domuzla yanyana konulmuş bir panel var. Fakat animede bu bambaşka bir boyuta taşınmış, tamamen kızın gözlerinin yansımasına kafes parmaklıkları işlenmiş. Kendini “kafeste kalmış domuz” hissedişini aktarmada güzel incelik olmuş. Hatta bir sahnede flashback yaşanırken zorba heriflerin kahkahası, kız flashbackten çıkarken arkada çalan müziğin jazz notalarına karışıyordu çok etkilendim.

Ya senin kollarını önünde birleştirip bilmiş gülüşüne kurban olayım

Hepimizin tahmin ettiği gibi 4. kızda çıktı mevzu. Tabi ben gözlerden olağanüstü şeyler beklerken gayet basit bir şekilde kartları dizişinden anlayıverdiler. Jabami gidip yardım bile etti “kardeşim bak biz böyle anlıyoruz yeter rezil olduğunuz, hiç değilse avucunun içine falan yaz da heyecanı artsın” diye. Yalnız bu kısımlar mükemmeldi, geçen bölüm söylediğim Jabami’nin yan karakter oluşu bu bölümün de ilk kısmında devam etti. Meari’yi herkes ezikleyip hafife alıyor fakat koskoca bir sınıfı tek başına idare ettiğini unutmayın demiştim. Yine tüm tezgah ondan çıkıyor bu bölüm. Koridorda hallediyor işi.

Şu tarz ışık geçişlerinin hepsi gif yapılmalı

Gelelim oyuna. Muhtemelen bazılarınız neler olup bittiğini anlamadı. O yüzden şöyle bir özet geçeyim. Borçlar şu şekilde:

Meari = 50 milyon yen
Jabami = 310 milyon yen
Zorba eleman = 10 milyon yen

Ve bunu tersine çevirip o şekilde yazdırmak istiyorlar listeye. Jabami’nin 50 milyon, Meari’nin de 310 milyon borcu varmış gibi gözükmesi gerek. Jabami için kolay, zaten 310 milyon yen bulunduğu için bunun sadece 50 milyonluk kısmını yatırıyor oyuna. Fakat sıkıntı Meari’de, onun 260 milyon yen daha borçlanması gerekiyor. Bunu da “güvenilir arkadaş” dediğimiz şu adını bile hatırlamadığım çocukla sağlıyorlar. Halbuki ortada böyle bir para yok ama sanki bu parayı almış da o çocuğa borçlanmış gibi gösteriyorlar. Jabami ve Meari birbirlerine borçlanamazlar sonuçta borçlar silinmiş olur. O yüzden 3. kişi gerekiyor. Oyunun sonunda bu çocuğa gelen zarftaki 260 milyon yen de yine bu yalan sayesinde oluyor.

Allah’ım gülerken bir de hanımefendiliklerinden ödün de vermiyorlar

Gelelim kartların değiştirilmesine. Önlerindeki kartlar değiştiği için, kullandıkları “çiplerin” de değeri artıyor. Sonuçta oradaki çipler, önündeki paraya göre değer kazanıyor. Mesela Jabami’nin her çipi 5 milyon yen (50/10) değerindeyken, Meari’nin her çipi 31 milyon yen değerindeydi. Zorba herifin yanlış hesapladığı kısım da yine burada oluyor, Jabami’nin çiplerinin “asıl” değerlerini tam olarak bilmediği için hesaplaması da yanlış oluyor. Jabami’nin her çipi sanki 31 milyon yenmiş gibi düşünüyor. İzleyiciye de bu şekilde gösteriliyor haliyle, o yüzden herkesin kafası karışıyor. Sonuç olarak Meari günün sonunda 50 milyon borçla girdiği oyundan, 10 milyona düşmüş bir borç ve 260 milyon yen sıcak parayla ayrılıyor. Çakal çeki hemen kapıveriyor elinden çocuğun.

Oyunda bir de değişim kuralı var. Eğer en düşük borca sahip kişi kazanırsa, borcu siliniyor ama bu esnada o borç kimden alındıysa o kişiye de para veriliyor. Zorba herifin yapmaya çalıştığı da bu şekilde beleşten 10 milyon yen kazanarak yoluna bakmak. Tabi kazanmak şartıyla. Eğer kazanamazsa en düşük borç ona ait olduğu için, en yüksek borcu sırtlanıp gidiyor. Yani şu an zorba herifin borcu tamı tamına 310 milyon yen.

Diğer kıza gelirsek, onun borcu hala 20 milyon yen olarak devam ediyor. Fakat artık borçlandığı kişi “şahıslardan” ziyade öğrenci konseyi oldu. Konsey onların borcunu sırtlanacağını söylüyor zaten. Tasmayı hala takacak fakat artık borç ödemek zorunda olduğu kişiler yok. Her şeyden önce öğrenci konseyinin yegane planı tüm borçları kendilerine bağlamak ve böylece zengin veletlerin iplerini ellerinde tutmak. Meari’ye neler yaptıklarını geçen bölüm görmüştük. “Sözde” borçlarınızı kapatıyoruz ayağına aslında nasıl kendilerine bağladıklarını bölüm sonunda köle kız güzel açıklıyor.

Gelelim Jabami’ye. Onun için paranın önemi olmadığını biliyoruz. Zaten borcunu da yanlış gösteriyor, 2. sırada veya 3. sırada bitirmiş olmak onun için pek mühim değil. Arada sadece 30 milyon yenlik bir fark var ve 310 milyon yenlik borcun yanında pek manası yok onun için. Bu oyunu ve bu oyunda yer alan elemanları öğrenci konseyi Jabami’yi test etmek için bilerek yerleştiriyor. Jabami’nin o kızla bu şekilde konuşup onu cesaretlendirmesini, onu bilerek 2. sıraya koymasını hiç beklemiyorlar. Bu tamamen Jabami’nin içinden gelen bir davranış. Böyle petlere karşı bir sempatisi var, aynı neon rujlu abla gibi hareket ediyor valla. Sonuç olarak Jabami’nin borcu Jabami’de kalıyor. Zaten onun bu borcu niye tutmak istediğini biliyor olmanız gerek: İstediği bir kişiyle oyun oynama şansı. Bu şansı bakalım kiminle değerlendirecek.

HMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

Bölümün sonlarında Jabami’nin Meari’yle biraz daha yakınlaşmasını gördük. Açıkçası bu kısımlar bana animede zorlama geldi. Mangada okuduğumda her şey daha sempatik bir halde akıyor nedense. Her neyse hem manga hem de animede fark ettiğim bir detay oldu. Bir sahnede Jabami artık Meari’ye adıyla hitap edeceğini söylediği esnada Meari’nin bizim düz çocuğa attığı bir utangaç bakış vardı. Onun sebebini anlayamadım. O şekilde samimiyet kurarak karizmasını çizdirdiğini falan mı düşündü artık nedir. Bir de ister misiniz Meari ilerde bu çocuktan hoşlanmaya falan başlasın? O çocuk lütfen artık öyle boş gezmesin.

Neon ablaya düşündüğümüz gibi tapan kızımız beni hala korkutmaya devam ediyor. Koskoca yiğidi bir ŞOK CİHAZIYLA yere serişi o sahnede kanımı dondurmaya yetti de arttı (Kız uyarmıştı ama). Üstelik bomboş gözlerinde bugün harika harelerin olduğu bir sahne gördüm. Demek ki isteyince oluyormuş! Onun neon rujlu ablayla olan sahnelerinin nasıl olacağını düşündükçe heyecan basıyor beni. Hep böyle donuk gözlerle devam eder umarım. Bir ara sandalyeyle fena şeyler yapacak sandım, Code Geass’tan Nina’yı bilen bilir. Table-kun~

Gelecek hafta- demeyi isterdim ama olimpiyat arası var, 3 hafta sonra görüşürüz o/

Reklamlar

2 thoughts on “Kakegurui – 5

  1. Öncelikle büyük geçmiş olsun, iyisiniz inşaallah.
    Bölüm baştan sona oyunla geçti ama rakip yetenekli olmadığı için pek heyecanlı değildi. Ama zorba herife iyi bir ders verdiler. Sarışın kız jabaminin yardımıyla eski günlerine geri dönecek gibi. Haftaya bölüm yokmuş maalesef, neyse bekleyip görecez, emeğiniz için teşekkürler.

    Beğen

    • Rakip düz zorbaydı ya sıkıcıydı o yüzden. Hoş zorbaya ders veren Meari’nin yine zorba olması da ayrı bir alem. Bakalım şu an zengin olmuşken onu ezen kızlara hareketleri nasıl olacak 😀

      Beğen

Düşüncenizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s