Va-11 Hall-A

vallhalla-05-hd

Anlata anlata bitiremediğimden midir nedir çevremde bir anda sayısız kişiye hastalık gibi yaydığım bu oyunu buraya da taşımak istedim. Steam’de yazdığım incelemeyi kullanacağım birazcık.

It’s time to mix drinks and change lives.

Sonbahar yazımda Read Only Memories adlı oyundan bahsetmiştim:

Point&Click cyberpunk macera oyunu olan ROM, tatlı mı tatlı Turing adında bir robotun evimizi bir gün basmasıyla başlıyor ve bizi esrarengiz bir problemi çözmeye davetiyle ilerliyor. Yer yer LGBT konularına farklı bir dille değinen, yer yer “uzaylı da olsa insan insandır” mesajı veren fakat sonunda insanın kalbini sıcacık yapan bir oyun ROM.

(VA-11 HALL-A isimli oynamayı çok çok istediğim oyunla inanılmaz benzeşik duruyorlar. Firmalar aynıdır diye düşünmüştüm fakat değilmiş. Fakat hoş bir şekilde ROM’dan bazı karakterler bu oyunda gözüküyormuş, bana sürpriz oldu.)

c1m5vhixcaewoyl

Va-11 Hall-A’daki patronumuz ROM’da sıradan bir karakter

Benzeşik durmayı geç, farklı firmalar olmasına rağmen direk aynı evrende geçiyormuş bunlar. ROM’un sonunda verdiğimiz kararın tahmini 20 yıl sonrası Va-11 Hall-A’daki olaylar şekil almış. ROM’da hikayenin kilit karakterlerinin takıldığı bir bar vardı: Club Stardust. Burada istediğiniz içkiyi söyleyebiliyor, içkilerin tariflerinden isimlerinin doğuşuna kadar çeşitli bilgiyi okuyabiliyordunuz. Oradaki bazı içkileri birebir alıp, üzerine biraz daha ekleyerek Va-11 Hall-A oyununa eklemişler.

ss-2017-01-06-at-06-38-27

Oyunda Jill adında bir karakterin gözünden oynuyoruz. Va-11 Hall-A adlı barda çalışıyor, bu esnada gelen müşterilerin hayat hikayelerini dinliyoruz. Çoğu düzenli müşteri olduğu için sık sık da uğrayabiliyorlar, 10 günde 1 kez de uğrayabiliyorlar. Şehir ROM’daki halinden çok farklı, daha çok distopyaya dönmüş durumda. ROM’da yapay zekaya sahip robotlar daha yeni yeni halka karışmaya başlarken, Valhalla’da artık her an her köşede rastlanır hale gelmişler. Bu yüzden müşterilerimiz de pek “normal” değiller. Ama olsun, uzaylı da olsa insan insandır mottosundan devam etmeyi öğretiyor bize yine.

ss (2017-01-06 at 06.39.32).jpg

Oyunun isminde geçen “Action” kısmını kesinlikle aksiyondur efendime söyliyeyim koşuşturmacadır o tarz şeyler olarak algılamayın. Bu bir barmen simülatörü de değil. Her şeyden önce bu bir Visual Novel, yani Görsel Roman. Farenizi tıklatarak ekrana gelen metinleri okuyacak, müşterilerinizin dertlerini dinleyecek ve muhabbetin arasında arzu ettikleri içkileri onlara sunacaksınız. Diğer görsel romanların aksine burada konuşmalarınızın ortasında seçenek belirmiyor. Sadece bazı zamanlar müşterilerinize verdiğiniz içkilere göre diyalogların akışı veya hikaye değişebiliyor (oyunda 1 kötü olmak üzere 6 adet son var).

ss (2017-01-06 at 06.45.20).jpg

İçerikle ilgili veya karakterlerle ilgili ne desem spoiler olacağı için çok fazla karakterlerin detayına girmek istemiyorum. Zira her karakter geldiğinde önce bir tipini inceleyip kişiliğini tahmin etmeye çalışıyorsunuz. İşin süprizi kaçıyor biraz eğer tüm karakterleri burada tanıtırsam. Veya içerisinde çok güzel göndermeler mevcut; ama o burada okuyunca hiçbir esprisi kalmıyor en iyisi oyunda görmek. O yüzden Steam incelememdeki kısımları kopyalamaya devam edeyim.

Basitçe iyi ve nispeten kötü yanlarını sıralamam gerekirse:

+Barda çalan müzikleri mesai başı ve mola sonrası kendiniz ayarlayabilmeniz (müzikler enfes). Bu arada bazı müzikler oyun bittikten sonra açılıyor.
+Esprili diyaloglar ve samimiyetin dibine vurmuş harika karakterler
+Harika cyberpunk tasarımlar ve değişken CSler
+Kendi odanıza istediğiniz eşyayı alabileceğiniz minik bir mağaza
+Ödemeniz gereken ve bazen ödemeyi yetiştiremediğiniz faturalar (akabinde gelen odaklanma sorunu)
+Eğer yeterince dikkatliyseniz bulabileceğiniz Bullet Hell mini-oyun
+Verdiğiniz içkilerdeki alkol oranını artırdıkça müşterilerinizin sarhoş olup kişiliklerinin değişebilmesi
+İçkileri hızlıca yapabilmek için hazırlanmış klavye kısayolları
+Read Only Memories oyunundaki içki tariflerini kullanması ve bazı gizli cameolar
+Save alımının çalışma saatleri süresince yapılamaması (kimileri için kötü bir özellik olabilir, bence gerçekçilik katıyor böylece yanlış içki verdiğinizde hemen aynı sahneye load yapmanızı engellemiş oluyorlar)

-Ana Menü ekranının her seferinde sinematik girmesi
-Yanlış içki verdiğimizde müşterilerin aşırı tepki vermemesi (maaştan kesiliyor yalnız)

ss-2017-01-06-at-06-52-02

VA-11 Hall-A’dan eğer tam anlamıyla keyif almak istiyorsanız mümkün olduğunca geniş bir zamana yayarak oynayın. Kesinlikle acele edilerek veya bir oturuşta bitirilerek oynanacak bir oyun değil. Benim tahmini 22-23 saatimi aldı oyunu 1 kez bitirmek (malesef bad endi açtım ahah). Ama zamansal olarak 1 ay gibi bir süreye yaydım. Sanki gerçekten barda çalışıyormuşum gibi günlük sadece 1 veya 2 mesai saati boyunca oynadım. Bunun şöyle bir güzelliği var. Oyunun başlarında gelen müşteriler haftalar sonra tekrar bara gelebiliyor. Ve istedikleri içkinin adını söylemek yerine “her zamankinden” deyiveriyorlar. Eğer oyunu speedrun şeklinde oynarsanız bunu tahmin etmek epey kolay. Fakat gerçek zamanda da haftalar önce o müşteriye içki verdiğiniz için hatırlamakta zorlanıyorsunuz. Bu da oyuna keyifli bir gerçekçilik katıyor. İçkiyi hatalı verdiğinizde müşteriler pek kızıp küsmüyor ama maaşınızdaki bonuslara elveda diyorsunuz o gün için. O yüzden ne kadar gerçek zamana yayarsanız o kadar seversiniz bu oyunu. Hatta mümkünse akşamları/geceleri elinize içkinizi çayınızı kahvenizi artık ne içiyorsanız onu alıp oynayın. Rahat olun, kasmayın.

Eğer oynadığınız oyunlarda karakterlerle olan diyalogları çok önemsiyorsanız bu oyunu mutlaka oynamalısınız.
Eğer oynadığınız oyunlarda sürekli hareket halinde olmak, hoplayıp koşturmak istiyorsanız bu oyundan sıkılabilirsiniz.

Benim uzun bir süre daha tadı damağımdan çıkmayacak bir oyun Va-11 Hall-A. Oynayın, oynattırın.

Reklamlar

Düşüncenizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s