Aku’nun Favori VN Firması: Baseson

e_sd_005d

Ve tekrardan merhaba arkadaşlar, çok şaşıracaksınız ama 2. kez ard arda birlikteyiz, bu aralar yazmak için vakit bulabildiğimi söylemiştim .-. Son yazımızın altına “One tanıtımı” hariç düzgün bir tavsiye gelmediğinden, onu yazabilmek için de hava şartlarından kapımda açan çiçeğin rengine kadar herşeyin mükemmel olması gerektiğinden bugün daha basit ve kişisel, son yıllardaki favori visual novel “firmam” olan, beni yakından tanıyanların hiç şaşırmayacağı, fakat uzaktan takip edenlerin “bu adamın favorisi type moon değil miydi yahu, bu ne alaka?” diyeceği bir isim Baseson’dan bahsetmeye karar verdim. Umarım fazla sıkmadan sizlere de firmamızın mükemmelliğini aktarabilirim diyorum ve aralara random baseson resimleri ekleyerek artık yazıya başlıyorum;

6ce2f58500

Firmamızın ismi BaseSon, 2002 yılında kurulmuş olup Nexton’un bir kolu kendisi. Şimdiye kadar çıkardığı toplam 11 oyunumuz var, Fakat 2007 yılında hem ekip hem de tür bakımından büyük bir değişimden geçtiklerinden ilk 4 oyunu gözardı ediyorum ben, orası ile bizim bir alakamız yok .-. Yapımları;

Koihime † Musou (2007)
Shin Koihime † Musou (2008)
Shin Koihime † Musou Moeshouden (2010)
Appare! Tenka Gomen (2011)
Appare! Tenka Gomen Matsuri (2012)
Sengoku Koihime (2013) Shin Koihime † Eiyuutan (2015)

Bunların arasında sadece ilk yapımları Koihime Musou çevrilmiş durumda, fakat bu türde ve bu ekip ile ilk çalışmaları olduğundan açıkçası aşırı başarılı bir yapım değil kendisi, fazla büyük bir beklentiye kapılmayın. Baseson’un asıl patlamayı yaptığı Shin Koihime † Musou da çevrilmekte diye duydum ama, açıkçası ne durumda ne zaman biter bir bilgim yok.

img1472_e2nagao05g

Ayrıca unutmadan animelerine “kesinlikle” bakmamanızı tavsiye ederim, artık nasıl bir mantık ise uyarlama yaparken serinin ana karakteri Kazuto karakterini TAMAMEN silmişler ve orjinalinden alakasız, %100 filler olan başına buyruk bambaşka bir şey çekmişler. Kısacası anime ile sadece isimleri aynı, onun harici hiç bir ortak noktası bulunmamakta ve benim firmanın vnleri hakkında bahsedeceklerim kesinlikle anime için geçerli değil.

img1046_e2ken14c
Oyunlarını basitçe özetleyecek olursak; Tarih öğeleri ile harmanlanmış, “Büyük harem” tarzı, karakterler için özel routelara ayrılmayan veya seçenekler sunmayan, aksiyon & macera & komedi & romantizm ağırlıklı uzun eserler hepsi. Böyle kağıt üzerinde biraz ucuz göründüğünün farkındayım, fakat oyunları denedikçe aslında öyle olmadıklarını farkediyorsunuz. Özellikle “tarihle harmanlanmış” olmaları çok hoş, yazarlar rastgele karakterlere rastgele tarihten isim verip geçmemişler, hem tarihteki o kişilikleri yoğurup “eroge” versiyonuna uyarlamışlar hem de ana karakterin tarihte yapabileceği etkiyi, o etkinin oluşturacağı yeni yolları mümkün olduğunca düşünüp ortaya çıkarmışlar. Özellikle o dönemin karakterleri veya olayları hakkında hafif bir bilginiz varsa oyunlarından çok daha fazla tat alabileceğinizi kesinlikle söyleyebilirim.

e_00206k.png

Peki bu firmayı her ay ürünlerini alarak desteklememi sağlayacak kadar sevdiren, hatta “favorim” seviyesine getiren nedir? Sadece 3-5 karakter üzerinde dönen oyunlardan farklı olarak 60-70 adet seslendirilmiş, üzerinde durulmuş gayet hoş karakterlere sahip olması & oyunlarının en az 60-70 saat uzunluğunda olması ve bu sayede tüm karakterlere yeterli zaman ayırabilmesi (bu kadar karakter ile daha azı zaten rezalet olurdu) & Seiyuularda, OSTlerde hiç bir masraftan kaçmamaları & Twitter üzerinden sorularınıza mutlaka cevap vermeleri (bu çok mutlu etmişti beni) & Eserlerini yaptık bittiye getirmeden, sürekli olarak websitelerinde wallpaper ödüllü yeni anketleri, haftalık programlarındaki muhabbet ve çizimleri gibi yöntemleri ile canlı tutmaları tarzında birçok sebep var aslında. Fakat benim favorim olmasını sağlayan asıl sebep bunlar değil, çok daha basit bir şekilde “Doğal” veya “Aile ortamı” olması.

23.png

Açıkçası kelimelere dökmesi çok zor, ancak elimden geldiğince anlatmaya çalışacak olursam, Baseson firmasını diğer firmalardan ayıran benim gözümde en büyük özellik sadece heroine ile ana karakter arasındaki romantik bağ değil, bu heroinelerin kendi aralarındaki bağlara da önem vermesi ve bunu büyük bir olay sonrası “ARTIK ARKADAŞIZ” türünde değil de çok daha doğal, zamanla yedirerek, farkettiğinizde tek ortak noktası ana karakter olan o iki yabancı karakterin artık birbiriyle de aile gibi olduğunu gördüğünüz şekilde yapması. Yani Baseson oyunlarında ana karakter ve haremini anlatmıyor aslında, ana karakteri orta nokta olarak almış bir aileyi anlatıyor. Bu karakterlerin birbiri ile diyalogları, bütünlemeleri, kimin hangi rolde olduğunu anlamaları o kadar doğal ve güzel ki hikayede bir noktadan sonra yaşadıkları olaylar ile yoğurulmuş tam bir aile tablosu görüyorsunuz. Bu da sıradan, boş bir sahneyi bile gülümseyerek okumanızı sağlayan bir sebep haline geliyor.

155 (1).png
Kısacası evet hikaye olsun grafik olsun Baseson’dan çok daha üstün firmalar mevcut, fakat okuyucuya verebildikleri bu hissiyat sayesinde benim gönlümde özel bir yerleri var kendilerinin. Umarım fazla fanboyluk yapmadan kendi görüşlerimi aktarabilmişimdir diyorum ve şimdiye kadar gördüğüm en güzel ending ile birlikte bu yazıyı burada sonlandırıyorum .-. Shin ve Sengoku koihimenin yakın bir zamanda çevrilip hepinizin benim gibi bir baseson fanı olması dileği ile, bir daha ki yazıda görüşmek üzere ~

Reklamlar

Düşüncenizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s