Owarimonogatari – 1

ss+(2015-10-04+at+02.31.18)

Commie 20 dakikalık bölümü bile 1 haftada çıkarıyor, 1 saati kim bilir ne zaman çıkarır dedim ve HS’den bölümü izledim. Peki, kimdi bu Ougi Oshino? Hafızayı biraz tazeleyelim.

Uzun bir Second Season maratonunun ardından, artık Dark Side’a geçmenin zamanı geldi dedik ve Owarimonogatari’ye başladık. Ougi’nin kaşından gözüne kadar “karanlık” bir karakter oluşuna, bir de açılışından ara sahnelerine kadar her şeyin “siyah” oluşunu göz önüne alırsak, gözümüzün doyduğu bir bölüm oldu. Ne tezattır ki, yeni eklenen karakterimiz Sodachi tüm bu karanlığın içerisinde bembeyaz saçlarıyla iyilik timsali gibi parlıyor.

Tabii saçı her beyaz olana da güvenmemek lazım

Tabii saçı her beyaz olana da güvenmemek lazım

Second Season bitti demişken, dün Kizumonogatari’nin “resmi” yayın tarihi duyuruldu. Yine bir erteleme olmazsa 2016 Ocak ayında etrafta adını sıkça göreceğiz. Tabii bunun bize gelişine de 1 sene ekleyelim. Hiç gelmemesinden iyidir. Onun da fragmanı şuracıkta:

Hanekawa’nın yoğun fırtınaya maruz kaldığı çok tatlı ve bol göğüslü bir sahne var, gözden kaçırmamak lazım.

Bilen bilir

Bilen bilir

Neyse bölüme geçecek olursak açılış kapanış harici 45 dakika falan sürdü sanırım. Baştan belirteyim, Owarimonogatari 3 parçadan oluşuyor: Ougi Formula, Sodachi Riddle ve Sodachi Lost. Bölümü izlerken fark edeceksiniz zaten aralarda hızlı hızlı geçen “Chapter 001” gibi sayıları. Yanlış saymadıysam 17 chapter falan işlendi bu bölüm. Belki de Ougi Formula’yı direk bitirmişlerdir. Sodachi Riddle 16, Sodachi Lost da 14 chapter’dan oluşmakta.

OP'deki en tatlı kısım burasıydı bence

OP’deki en tatlı kısım burasıydı bence

ss (2015-10-04 at 03.17.14)Bölümde Araragi’yle ilgili bazı detaylar öğreniyoruz. Söylenene göre Araragi, Bakemonogatari’deki lafını esirgemeyen ve “herkese yardım eden çocuk” profilinin aksine, bir sebepten dolayı içine kapanık ve asosyal bir kişiliğe sahipmiş. Ve Araragi iç düşüncelerine daldığında, vampir güçlerine sahip olduğu “malum olaylara kadar” böyle asosyal birisi olduğunu söylüyor bizlere. Yani, Kizumonogatari’ye kadar. Buradan da anlayabiliyoruz aslında neden Shaft’ın Kizu’yu sona saklamak istediğini. Kizu’nun fragmanlarındaki “Araragi” profiline bakarsanız, içine kapanık ve depresif bir Araragi görürsünüz zaten.

Kanbaru’nun bize bu bölüm Ougi’yi ilk kez tanıttığı tarih de Shinobu Time’dan birkaç ay sonrasıydı diye hatırlıyorum. Shinobu Time da yine yanlış hatırlamıyorsam Mayoi’yi “kaçırdığımız” arc oluyor. Zaten Second Season’da bu arcın sonunda Ougi’yle Araragi’nin bir konuşması mevcuttu. Bu konuşmanın sonunda Ougi’nin “yalancıları cezalandırmaya” gideceğini söylemesi gibi hoş bir ayrıntı var. Ayrıca bkz: Hachikuji.

ss (2015-10-04 at 04.35.29)

Ougi’yle ilgili diğer bir ayrıntıysa Kanbaru’nun karşısında “erkek” olarak konuşmasıydı. Hanamonogatari’de geçen bir diyalog idi bu da. Hanamonogatari’nin Monogatari’de yaşanan en en en son olay olduğunu biliyoruz. Eh Ougi’yi zaten Kanbaru tanıştırmış. Ben Hanamonogatari’nin İngilizce’ye çevrilmiş birkaç bölümünü okumuştum. Burada Kanbaru, Ougi’yi okuyuculara hem erkek çocuğu olarak tanıtıyor, üzerine bir de “Ougi-kun” diye sesleniyor. Sonra da “sen kız değil miydin” diye afallıyor. Ougi de “yoo ben başından beri erkektim” diyor ve Kanbaru da hemen inanıyor. Ougi’yle muhabbetinin ardından da malum olaylar gerçekleşmeye başlıyor. Kaiki’nin bir üst seviyesi gibi değil mi bu Ougi? Karşısındakini istediği her şeye inanmasını sağlayabiliyor. Hatta daha önceden Ougi’nin bir şekilde “gözüktüğü” diğer arcları yazarsak, biz bu yaratığı niye görmezden geldik diyor insan:

Mayoi Jiangshi, yani Shinobu ve Araragi’nin geçmişe gidip malum trafik kazasını önledikleri arcın en başında Ougi’nin minik bir sahnesi var. Trafik ışıkları üzerine birkaç dakikalık bir konuşmaları oluyor. Hatta Ougi’nin bu konuşması üzerine Araragi’nin aklına anında Hachikuji geliyor ve malum geçmişe gitme senaryosunu türetiyor.

ss (2015-10-04 at 04.00.34)

Nadeko Medusa’nın da kilit parçası yine Ougi değil midir? Tüm bu “kolumdaki şey benimle konuşuyor” muhabbetinin en başında Nadeko okula giderken Ougi’yle karşılaşmıyor mu? “Daha fazla mağduru oynama” diye uyarıyor Ougi bizim kızımızı. Hatta yanlış hatırlamıyorsam bir ara tapınağa uğra tarzı bir öneride de bulunuyordu. Resmen özetliyor bize sanki o kısımda olacakları.

ss (2015-10-04 at 04.42.54)

Hitagi END’e gelecek olursak, ki bence olaylar asıl burada kopuyor, Hanekawa’nın bile dikkatini çekiyor Ougi karakteri. Kendisi uzun süre ortalardan kayboluyordu. Döndüğünde emin olmak için Kaiki’ye “Oshino’nun yeğeni falan var mı” diye soruyordu. Yani bu Oshino’nun yeğeniyim olayının sallama olduğunu öğreniyorduk. Yine bu arcın sonunda Kaiki’nin “öldürülme” sahnesinde de, Kaiki’yi öldüren çocuğun ağzından çıkan cümle “Ougi-san haklıymış” oluyor. Kaiki ölmeden önce “Ougi? Bu ismi bir yerden duymuştum” diyor. Herkesin bu Ougi’yi bir şekilde tanıması, ama bu kadar bilgili Kaiki’nin Ougi’yi hiç bilmemesi garip sanki.

Özetle insan düşünmeden edemiyor, acaba Ougi diye bir karakter gerçekten var mı? Yoksa herkesin iç sesi gibi bir şey mi? diye. Umineko’dan Beatrice’yi anımsatıyor bu Ougi bana. Bilen bilir.


 

ss (2015-10-04 at 05.00.40)

Bu bölümde de Araragi, Ougi’yle bir konu üzerine konuşuyor: Sodachi. Ve ne hikmetse yine diğer arclarda olduğu gibi, Ougi’nin ortadan kaybolmasıyla birlikte o hakkında konuştukları konu hayat buluyor: Sodachi okula dönüyor. Araragi haklı olarak vicdan yapmış Sodachi hakkında. Sodachi karakteri de şimdiye kadar çok güzel işlendi, Inoue Marina’nın da harika performansıyla yine bana Umineko rüzgarları esmedi değil.

ss (2015-10-04 at 04.52.22)

Bölüm içerisindeki minik Senjougahara göndermeleri de çok şirindi. Kizumonogatari’den bile önce olmuş bir zaman dilimi olduğu için, Gahara’nın ailevi sorunlarının yeni yeni başlamış olması lazım. Sodachi için el kaldıranların arasında Senjougahara’nın olmadığı ayrıntısını da eklemekten kaçınmamışlar. Bence umrunda olmadığından el kaldırma zahmetine girmemiştir kraliçemiz. Aslında bu bölümden sonra Senjougahara ve Araragi’nin matematik üzerine yaptığı tüm diyalogları incelemek lazım. Romanda bile Araragi kendisini hep matematikte kötü olarak tanımlardı, burada maşallah 100 üzerine 100 alıyor. Senjougahara’nın da bunu bilmesi lazım, buna rağmen eziyordu Araragi’yi hep.

Yılan gibi sarıyor yarini

Yılan gibi sarıyor yarini

Ougi’nin Araragi üzerine kurduğu “masumane baskı” çok iyi aktarılmış. Sınıfın çeşitli renklere girişi, bazen kapkaranlık oluşu vesaire sasuga Shaft dedirtti. Bolca ss aldık, zira Ougi’nin girdiği pozlar muazzamdı. Second Season’dan beri minik minik inşa edilen Ougi karakterini 40 dakika boyunca böyle dolu dolu görmek, seriye bambaşka bir tat katmış. Alışmışız her zamanki karakterlere.

Sasuga Tsubasa Tiger

Sasuga Tsubasa Tiger

Haftaya bol bol Sodachi ve diğer karakterleri de (Hachikuji ;___;) görebilmek dileğiyle.

Reklamlar

Düşüncenizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s