Life is Strange 4. Bölüm Fragman Analiz – Tahminler

maxresdefault

Geçtiğimiz günlerde @lifeisstrange Twitter hesabından sonunda merakla beklediğimiz 4. bölümün duyurusu geldi. Üstüne bir de ilginç fragman eklendi. Adamlar fragmanda bile insanda soru işareti yaratacak şeyler koyuyorlar. Hepsini yakaladığımı düşünmüyorum ama gözüme bazı şeyler takıldı. Bölüm yarın çıkacak.

Videoda yakaladığım ilginç bir şey var. Video tam orta yerinde bölünüyor. Yani birden oyunun kaç puan aldığı bilmem ne ayrıntısı geliyor, video oradan sonra devam ediyor. Benim fikrimce videonun ilk yarısı belirli bir seçeneği, ikinci yarısı da başka bir seçeneği ifade ediyor. Bunun bi önemi yoktur belki de ama Max’in en son “Umarım doğru kararı verdim” demesi gerçekten kritik bir seçimde bulunacağımızı gösteriyor. Neden iki farklı seçenek gibi düşündüm, bunu açıklayayım.

Videonun ilk yarısındaki Nathan

Videonun ilk yarısındaki Nathan

Videonun 2 yerinde koridorda Warren ve Nathan kapışmasını görüyoruz. İlkinde rewind yani geriye sarma efekti uygulanmış, karakterler geriye doğru yürüyor. Fakat benim dikkatimi çeken asıl şey, videonun ilk yarısında Nathan’ın yüzünün yara bere içinde olması lakin ikinci yarısında yine aynı sahnede, Nathan’ın yüzünde en ufak bir çizik bile olmaması. Ama ikisinde de Nathan dayak yiyor bir şekilde gibi duruyor. Yani biz öyle bir geri sarma artık neyse yapıyoruz ki, birinde Nathan hayvan gibi sopa yerken diğerinde tehditler savurarak kaçıyor. Saçma buldum açıkçası, üstelik bunu neden fragmana koyma ihtiyacı duydular anlam veremedim.

Videonun ikinci yarısındaki Nathan

Videonun ikinci yarısındaki Nathan

Sembolik anlamlara ve en ufak detaylara bile bu kadar önem gösteren bir firmanın böyle bir ayrıntıyı neden koyduğunu çok merak ediyorum açıkçası.

Bu ayrıntıyı bir kenara bırakırsak, herkesin yakaladığı bazı şeyleri ben de yazayım. Konuşmalardan önce neler gördüğümüze bakalım.

0:09 Chloe’nin arabasını biri sürüyor ama göremiyoruz. Yine birkaç saniye önce aynı arabayı yandan görüyoruz ama içerisinde kimse yok.

5

0:13 Aynı araç yine bu mekandan da geçiyor. Bu mekan bizim sürekli görüşlerimizi yaşadığımız mekana çok benziyor. Burada bulduğumuz bina artık her neyse, kızlarımızın götürüldüğü yer olma ihtimali var. Zira mekanda sicim, zincir tarzı şeyler var.

Max mekanı inceliyor, özellikle yere çömelip yeri karıştırdığını görüyoruz. Kızlarımıza (Kate, Rachel vs) ait bir ipucu bulmamız olası. Lakin merak ettiğim, Max buraya hangi cesaretle geldi?

ss (2015-07-27 at 01.42.39)

0:27 Aynı mekan olduğundan emin olmasam da epey sağlam kilidi olan bir kapı buluyoruz bodrum tarzı bir yerde. Ve hemen ardından gelen şırınga da Kate’in yaşadığı deneyimi anımsatıyor. Ki zaten Kate’in yine SİYAH BEYAZ resmini görüyoruz. (Siyah beyaz resimlerin Jefferson ile çok yakın olduğu bir teoriyi destekliyorum)

ss (2015-07-27 at 01.44.46)

0:36 Chloe’nin evindeyiz. Televizyonda sanırım ölen balinalar ve yaşanan tuhaf olaylarla ilgili haberler dönüyor. Chloe’nin evinde hiç kimsenin olmadığı dikkat çekiyor. Bu ev hangi zaman dilimine ait belirtilmiyor. Chloe’nin odasına girdiğimizde odanın boş olduğunu, yatağın yorganın hep kolilenmiş olduğunu görüyoruz.

0:42 Hastane koridoru?

ss (2015-07-27 at 01.45.53)

0:43 Israrla parti ve okul koridoru arasında git gel oluyor. Akabinde de Warren ve Nathan dövüşünü görüyoruz. Şimdi burada geriye sarma efekti uygulandığı aşikar, karakterler geriye doğru gidiyor. Nathan’ın yüzü Warren kafa atmadan önce de yara bere içerisinde sanırım. Hatta yara bereyi geçtim direk kan revan içerisinde çocuğun yüzü. Sanki birinin kanı bulaşmış gibi, tabi emin değilim. Geriye doğru gidiyorlar, bu esnada Max silüet olarak gözüküyor sadece. Yani orada Max aslında var mı yok mu bilmiyoruz.

ss (2015-07-27 at 01.47.13)

0:46 Duvarda resimler var. Frank ve Rachel olduklarını tahmin ediyorum. Ayrıca bazı notlar yapıştırılmış. Bir de çizim var. Ve Kate ile ilgili birkaç yazı var. David’in bulduğu şeyler olabilir. Birisi sanırım gizemi çözmeye çalışmış bu duvarda. Ve Max bu gördükleri karşısında çok şaşırıyor. Sanırım birisi bizden önce çözmüş. Ve bu odanın Chloe’nin odası olduğunu düşünürsek, Chloe bizden önce davranmış sanırım. Videoda Chloe’nin hiç gözükmediğini de eklemek gerekiyor.

ss (2015-07-27 at 01.47.51)

0:48 Hemen bir saniye sonra odayı biraz daha genişten görüyoruz. Biraz önce gördüğümüz “paketlenmiş” Chloe odasından eser yok, yine aynı odadayız. Buradan sonra oyunun aldığı ödüller, puanlar falan giriyor yani videonun ilk yarısı bitiyor.

1:07 Balinalar, hortum ve 2 tane Ay görüyoruz. Yani artık git gide evrenin içine ediliyor. 2 tane Ay olmasının sebebini gerçekten bilmiyorum. Öyle bir şey seçmişiz ki 2 farklı evren yaratılmış gibi bir anlama geliyor olabilir. Ay konumlarının farklı olduğunu düşünürsek iki evrenin zaman açısından birbirinden kaymaya başladığı anlamı çıkarabiliriz belki.

ss (2015-07-27 at 01.48.28)

1:12 Partiden sahneler ve ısrarla hala Dana göndermesi yapılıyor. Diğer kısa fragmanda da videonun her saniyesinde Dana’yı görüyorduk. Bu fragmana da özellikle Dana’nın olduğu kısımları koymaları beni iyice didikliyor.

ss (2015-07-27 at 01.48.58)

1:13 Bu sahnede bi odanın kapısını kırıyoruz. Oyunu az önce açıp, çıkış kapısından itibaren soldan 2. odanın hangisi olduğuna baktım. Dana’nın odası olduğunu fark edince güldüm sadece. Lakin burada bir fark var, bu koridor bizim kızların yurdundaki koridor değil. Kız yurdundaki odaların kapısı daha koyu ve duvarlardaki şeyler örtüşmüyor ilk bölümdekilerle. Erkek yurduna gizlice giriş yapıp Warren/Nathan odasına mı giriyoruz gizlice yani?

1:20 Max Victoria’nın yanına gidiyor. Tam bu esnada arkada yine ve yine Dana var.

ss (2015-07-27 at 01.49.43)

1:24-25 Max koşarak uzaklaşıyor ve üstüne Chloe’nin arabası geliyor. Bu yine videonun en başındaki sahnenin aynısı. Yani tahminim, Max o samanlık tarzı yere Chloe’nin arabasını kullanarak geliyor. Yakalanıyor belki de ve tam gaz basıp kaçıyor.

1:27 Frank nedense bizi boğazlıyor, buna hiçbir anlam getiremiyorum.

ss (2015-07-27 at 01.50.31)

1:28 Ve ilk kısmın tekrarını izler gibiyiz. Önce Chloe’nin arabası şimdi de Nathan Warren dövüşü. Bu sefer arkada Max gayet net bir şekilde gözüküyor. Diğer videoda Max gözükmüyordu.

Bu ve diğer görülebilir şeylerle video bitiyor. Max’in en son yere düşmüş bir şekilde o fırtınanın gerçekleştiği mekanda olduğu izlenimi de var sanırım.

Şimdi bazı konuşmaları yazayım:

0:37 Chloe’nin evindeyiz ve No sign of life, yani hayat belirtisinin olmadığından bahsediyor Max. Yani ev harbiden boş. Ama hangi zaman diliminde?

0:41 This place is evil. Bu sesin Max’e ait olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bariz bir şekilde Chloe’nin sesi bu. Sanırım videodaki tek Chloe ayrıntısı da burada var.

ss (2015-07-27 at 01.58.50)

1:24 Run Max. Kim diyor bize bunu? Kate, Victoria, Chloe veya..?

1:32 İŞTE VİDEONUN OLAYI BUDUR. Nathan’ın “Fırtına yaklaşıyor hepiniz öleceksiniz” demesi nedir arkadaşlar. Ne yani, Nathan’ın da mı görüşleri var? Rachel in the dark room yazmasının sebebi yine yeteneklerinin olması mı? Nathan bu oyunda gitgide Chloe’den bile daha fazla kilit rol oynamaya başlıyor.

life-is-strange-11-1920x1067

Sonuç olarak the storm is coming. Muhtemelen herkesin gördüğü şeyleri gördüm ve üzerine ilginç bir şey eklemedim lakin Nathan/Warren olayından bahsetmek istedim bir yerlerde. Bölüm yarın geliyor, bakalım tahminlerimizin ne kadarı doğru çıkacak. Dark Room’u görmeye hazır mıyız? Şahsen ben değilim haha 😀

Reklamlar

3 thoughts on “Life is Strange 4. Bölüm Fragman Analiz – Tahminler

  1. Geç de olsa okuduk yani. 😛 Ben yarın çıkacağını unutmuşum, fragmanı tekrar izlemek ve üstüne de yazını okumak iyi geldi. Erkekler yurdunda birilerinin odasına gireceğiz demek ki, bak o ilginç olacak. The Dark Room için my body is ready!

    Beğen

Düşüncenizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s