Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works 0-1-2

header

Senelerdir dillerden düşmeyen ve son hızla dallanıp budaklanmaya devam eden Fate evreninin başlangıç noktası Fate/Stay Night, bu sezon karşımıza görsel romanın 2. route’u olan Unlimited Blade Works anime uyarlaması ile gelmiş bulunmakta.

Fate/Stay Night görsel romanı geleli 10 sene oluyor. Bu 10 sene içerisinde anime iyi veya kötü çeşitli uyarlamalardan geçti. Type-Moon evreni içerisinde Fate resmen kendi evrenini oluşturdu. Fate evrenini genişletmek için çok mükemmel hikayeler yazmak gerekmiyor zaten, tarif basit: Tarihten 7 tane kişilik seç > kıyafetine ihtişam kat > bu kahramanlara cuk oturacak 7 rastgele Master üret > savaşa sok. Veya elinde mevcut olan karakterlerden yeni hikayeler türet. Bu yollarla meydana gelen yapımlara şöyle bakacak olursak:

Bu koskoca evrenin seneler içerisinde, hatta son zamanlar daha çok, animeye birer birer uyarlanışını görüyoruz. Bu geniş çaplı projenin bir basamağı da, orijinal Fate/Stay Night’ın güzel, kaliteli ve para edecek bir uyarlamaya sahip olması. Stüdyo DEEN yapımı film olan Unlimited Blade Works uyarlamasının serinin hayranlarını hiç memnun edememesinden faydalanan ve zaten Fate/Zero uyarlamasıyla geçer not almış olan ufotable atağa geçer: yaklaşık 24 bölüm sürecek Unlimited Blade Works anime projesini duyurur.

Şimdiye kadar 1 saatlik özel bölüm, 1 saatlik ilk bölüm ve 20 dakikalık ikinci bölümü gelmiş olan anime, henüz başlangıç evresinde olduğundan sezona bomba gibi indi diyemeyiz. Lakin bu 2 saatlik işleniş içerisinde gördüğümüz Archer vs Lancer, Lancer vs Saber, Rin vs Lancer ve Shirou vs Lancer kapışmaları, ileride bizi ne kadar harika dövüş sahnelerinin beklediğinin basit bir ön gösterimi adeta.

ss+(2014-10-19+at+02.18.10)

Anime VN’de okunması saatler süren yerleri 2 saat içerisine yeterince iyi bir şekilde sığdırmış. Benim bu VN’i okurken en çok şikayet ettiğim şey, günlük muhabbetlerin olması gerektiğinden fazla sürmesiydi. Shirou’nun Sakura’yla “kahvaltıda ne yesek” diye muhabbete başlayıp, Çin/Japon/Batı mutfağı üzerine yaptıkları uzuuuuun muhabbet insana illallah dedirtiyordu. Animede bu kısımları gerçekten olması gerektiği gibi hızlıca geçmişler. Karşılık olarak da Sakura’nın tatlı hallerini önümüze getirmişler.

ss (2014-10-19 at 02.25.10)

0. bölümün Special olarak sunulması akıllıca bir hamle olmuş, zaten VN’de bu kısım prologue olarak geçiyordu. Neticede animeye direkt 1. bölümden başlamış olsaydık çoğu şey kafamızda oturmayacaktı. Ama Rin ve Archer her şeyi güzelce aktardıktan sonra 1. bölümde yaşananlar bize bir nebze daha anlamlı geliyor.

Beni üzen kısım, animede çok görmek istediğim bir sahnenin yer almamasıydı. 1. bölümde Fuji-nee sınıfa girdiğinde, yere düşmesi gerekiyordu. Normalde yere düşüp kafasını yere vurduğu için bayılıyor. Tüm sınıf onu uyandırmayı deniyor ama başarısız oluyor. Sonuç olarak hep beraber tırsa tırsa “Taaigaaaaa” diye bağırıyorlar ve Fuji-nee uyanıp gürlüyor. Kendisine Taiga denmesini sevmediğini yine ilk bölümde Shirou’nun yemeğine farklı bir sos katıp ona gününü göstermesinden anlıyoruz.

Taiga düşmeden derse başlar :D

Taiga düşmeden derse başlar 😀

ss (2014-10-19 at 02.33.24)

<3


 

10 sene içerisinde hiç spoiler yemeyen izleyicilerin bir gazla Fate/Zero izlemeleri sonucu kendilerine bolca spoiler yedirmeleri ise beni üzen bir başka şey oldu. 4chan’de gördüğüm şu yorum, Fate/Zero’nun neden Fate/Stay Night’ı “tamamen” bitirmeden izlenmemesi gerektiğinin tek cümlede açıklamasıdır:

Bz_1onUCYAAfQmN.jpg large

Bunun için ufotable’a kızgın olsam da suçlayamıyorum. Fate/Zero’da, UBW’den çok daha fazla dövüş sahnesi ve daha olgun karakterler var. UBW’nin patlama yaşatması için izleyenlerin sonuna kadar sabretmesi gerekiyor. Ama Fate/Zero’da daha ilk bölümden aksiyon başlıyor ve izleyici en fazla 2 haftada Fate/Zero’yu haftalık izlemeye başlıyordu. Belki de ilk önce UBW’yi yapsalar bu kadar para kazanamayacaklardı, doğru bir hamle o yüzden.

ss (2014-10-19 at 02.44.52)

Lakin, hikaye anlamında çoğu şeyin içine ettikleri de ortada. Fate/Zero izleyip de UBW ve Heaven’s Feel route’larında tam olarak ne gerçekleştiğini bilmeyen izleyiciler bir şey kaçırmadılar evet; aksine bilmeleri gerektiğinden fazla şey biliyorlar. Konu başlığı olarak sayarsak: Ilya’nın “kim” ve “ne” olduğu = “Onii-chan”, Sakura’nın geçmişi, Kirei’nin geçmişi, Kiritsugu, Gilgamesh, Saber ve Kirei’nin Emiya ismini duyduğunda yaşadığı şaşkınlığın sebebi, Rin ve Sakura ilişkisi, Angra Mainyu, kilisede geçen muhabbet.

ss (2014-10-19 at 02.59.42)

Hayatında Fate ile ilgili hiçbir şey izlemeden UBW’ye başlayanlar en iyisini yapıyorlar, sadece UBW bittikten sonra 2006 senesinde gelmiş olan Fate/Stay Night’ı izlemeleri onlar için daha iyi olur.

2006 yapımlı FSN’yi izleyip UBW’ye geçenler için bir problem yok lakin Fate/Zero’yu izlemek için acele etmesinler. En iyi sonuç için lütfen Heaven’s Feel filminin çıkmasını bekleyiniz 😛

UBW’ye başlamadan önce UBW filmini izleyen arkadaşlara büyük geçmiş olsun demek lazım; hikayenin sürprizini kaçırdıkları yetmiyormuş gibi, bir de üzerine bazı sahnelerin birbirinden farklı işlendiklerini görecek ver karmaşaya düşecekler. UBW filminde çoğu sahne olması gerektiği gibi değil, biraz değiştirilmiş aktarıldı. Karmaşaya düşerseniz bilin ki TV serisinde geçen şeyler en doğrusu 😀 (2018 Update: Tv serisinde de hatalar çıktı abv ufotable)

Başka da varyasyon var mı bilmiyorum, “ben şimdi ne izleyeyim, nasıl izleyeyim” diye soracak arkadaşlar bana nasıl ulaşacağını biliyorlar.


 

ss (2014-10-19 at 03.06.01)

Animede akıllıca bulduğum bir diğer işleniş de, Lancer’ın Shirou’yu ikinci kez öldürmeye geldiği sahneydi. Olayları hızlıca aktarmak için Shirou’nun posteri metale çevirişini Lancer’ın önünde yaptırmışlar. Normalde, Shirou bir şeylerin yanlış gittiğini sezip ne olur ne olmaz diye posteri metale çeviriyordu ve akabinde Lancer odaya giriş yapıyordu. Dövüşe daha çok vakit harcamak adına akıllıca bir hamle olmuş, parasız bir stüdyo olsa dövüşten kısmak için 2 olayı ayrı ayrı işlerdi 😛

ss (2014-10-19 at 03.56.24)

Çoğu kişinin merak ettiği bir diğer sahne Lancer vs Saber sahnesiydi. Doğal olarak, Gae Bolg’un işlenişini anlamak biraz zor. VN’de bile açıklandığı halde insanın kafasına tam olarak oturmuyor o sahne. ufotable da elinden geleni yapmış, slow-motion uygulamış ama yine de sadece animasyonla bile anlatılması zor bir hamle. Üstelik orijinalde anlatıldığından farklı bir hamle yaptırmışlar Lancer’a, iyice karışmış.

ss (2014-10-19 at 03.13.21)

ss (2014-10-19 at 03.14.11)

ss (2014-10-19 at 03.14.39)

Normalde Lancer öne doğru koşup Saber’ın ayağına saldırıyor. Shirou içinden “Saber gibi birine böyle bir hamle yapmak çok saçma” diye düşünüyor. Saber kendisini buna hazırlamışken, Lancer “Gae Bolg” diye bağırıyor ve mızrağın ucu bir anda Saber’ın kalbine doğru yol alıyor. Saber’ın karakter özelliklerinde “Şans: A Rank” olduğu için (yani ballı ablamız) bir şekilde bu hamleden sıyrılmayı başarıyor. Tabii Lancer yine Saber’ı havaya kaldırıp fırlatıyor. VN’de Saber’ın “sanki ne olacağını biliyormuş gibi kendisini geriye çektiği” söyleniyor. Böylece hedefini hiçbir zaman şaşırmayan Gae Bolg, Saber’ın da şans faktörü, ileri görüşlülüğü ve defansı eklenince, hedefini sıyırıyor.


 

ss (2014-10-19 at 03.12.04)

“UBW’nin bizim 2006’da izlediğimiz Fate’ten ne farkı var ki, aynı şeyler yaşanıyor?” diyen arkadaşların da sayısı çoğunlukta. Lakin daha 1. bölümden ayrılmaya başladık biz Fate’teki gelişmelerden. Şöyle ki, Saber dışarıda Archer ve Rin’i fark eder. Tam onlara saldırmak üzereyken Shirou elini uzatır:

> Stop her
> Don’t stop her

Bu iki seçenek ekrana gelir. Normalde Fate route yani 2006 yapımlıda, bizim “Don’t stop her” seçeneğiyle devam etmemiz gerekirken, UBW’de “Stop her” seçeneğiyle ilerlememiz gerekiyor. 1. bölümde de gördüğümüz gibi Shirou, kendi iradesiyle Saber’ı durduruyor ve sonuç olarak 1 command spell’ini kaybediyor. Peki ya Fate route’ta Saber’ı durdurmazsak ne oluyordu? Rin ölüyor muydu? Elbette ölmüyordu.

ss (2014-10-19 at 03.34.49)

ss (2014-10-19 at 03.32.50)

Fate’teki Shirou, Saber’ı durdurmayıp onun öylece Archer ile dövüşünü izlemişti. Tam Saber, Rin’i öldürmek üzereyken (bu da tam 0. bölümün son sahnesi oluyor), Shirou var gücüyle “Saber yapma!” diye bağırıyor. Lakin bu sefer Command Spell’ini kullanmıyor. Saber şaşkınlıkla “niye ki” diye sorduğunda da Shirou “sen kızsın, kızlara böyle öldürmek falan yakışmıyor” tarzında uzun uzun laflar ediyor. Ki, Fate route’taki Shirou’nun genel özeti budur. Saber’ın dövüşmesini istemeyen, ben süper kahramanım ben seni korurum diye kendini saçma hallere sokan Shirou.

Meşhur "Yorokobe, shounen." sahnesi

Meşhur “Yorokobe, shounen.” sahnesi

Lakin UBW’de daha ilk dakikadan, kilise sahnesinde de gördüğümüz gibi dövüşmeye hazır bir Shirou var. Ve bunun ne anlama geldiğini bir sonraki bölümde Berserker vs Saber sahnesinde daha iyi göreceğiz.


 

 

 

 

 

OP/ED ve müzikleri incelemek gerekirse. Açıkçası ben animenin açılış parçasını sevmedim, Fate/Zero ve eski Fate/Stay Night animesinin açılış parçalarına kıyasla çok sönük kalmış. Daha 2. bölümden hızlıca geçiştirmeye başladım bile açılışı yalan yok. (2018 Update: Brave Shine <3)

Kapanış parçasına gelirsek Yuki Kajiura yine diğer işlerine benzer, zaten tutmuş bir stili sürmeye devam etmiş. Bana artık Yuki Kajiura hep aynı yemeği sunuyormuş gibi geliyor, sadece bazen üzerine koyduğu baharatı değiştiriyor. Tamam, her zaman Kalafina olduğu için doğal olarak aynı gelecek ama şarkıların melodileri bile birbirleriyle aynı neredeyse. Kara no Kyoukai’deki Kalafina şarkılarının çeşitliliğini ve farklılığını arar oldu gözüm. Şarkıyı beğenmedim demiyorum, bölüm sonrası çok iyi gidiyor ama biraz daha yenilik lütfen.

Bolca Rider görmeye hazir miyiz~

Bolca Rider görmeye hazır mıyız~

Serinin içindeki genel müzikleri yapan isimse çoğu kişinin düşündüğü Yuki Kajiura’nın aksine Hideyuki Fukasawa oldu. Kendisi yine Type-Moon yapımı Mahoutsukai no Yoru VN’inde harika işler çıkarmış. Youtube’a Mahoutsukai no Yoru OST yazarsanız harika parçalar bulursunuz. Örnek:

 

Adam Fate/Zero’da yakalanmış olan tarzı devam ettirmek istemiş ve parçaların çoğunu Yuki Kajiura tarzında yapmış. Hatta hoş bir ayrıntıysa, Kiritsugu ile ilgili flashback’lerde Fate/Zero’dan OST’lerin çalmasıydı. Sanıyorum ki Fate/Zero ile alakalı şeyler olduğunda yine oradan parçalar duymaya devam edeceğiz.
En çok da Kawai Kenji’nin zamanında yaptığı gibi bir “Emiya” remixi bekliyorum bu abimizden.

Yönetmen koltuğuna gelecek olursak, Kara no Kyoukai 6. filminin yönetmeni Takahiro Miura karşımızda. Açıkçası ben KnK’nın 6. filmini pek sevmem. Senaryo olarak bana düşük gelmişti. Lakin Azaka’nın kilisedeki dövüş sahnesini düşündükten sonra bu adama bir şans verdim. Görüldüğü üzere dövüş sahnelerinde KnK’ye benzer yönler var: Archer’ın havada Shiki edasıyla dönmesi, Rin’in Lancer’dan kaçış sahnesinde çatıdan aşağı atlayıp koşarken tıkanıp yavaşlaması, yine Rin’in Azaka edasıyla dövüşmesi.

Bir diğer dikkatimi çeken şeyse, bu adamın resmen “ben buradayım, bakın ben KnK’de yönetmenlik yapan adamım” diye bağırmasıydı 😀 Kapanışın ilk saniyelerinde şöyle bir gökyüzü görüyorduk:

yildizlar da kayar durmaz yerinde

yıldızlar da kayar durmaz yerinde

Bu da KnK 6. filmin ilk sahnesi, arkada Kalafina – Fairytale şarkısı eşliğinde:

ss+(2014-10-14+at+09.10.25)

solar güzelliğin kalmaz yüzünde

Bakalım daha ne kadar kendini belli etmeye çalişacak. 😀

Gelecek hafta:

Baasakaaa

Baasakaaa

Reklamlar

2 thoughts on “Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works 0-1-2

 1. Hem ilk TV serisi ve UBW filmini izlediğim hem de VN’de Fate ve UBW’yi okuduğum için midir, yoksa asıl olaylar henüz başlamadığı için midir, bilmiyorum ama şu ana kadar izlerken sıkıldım.
  Ayrıca, Opening’i (şarkıyı) bende hiç beğenmedim.

  Ne güzel ben Heaven’s Feel’i okumamıştım onu TV serisi yapsalardı. Hala onun hayal kırıklığını yaşıyorum. Filmini bari tek değil de, seri halinde yapsınlar da içimiz de ukde kalmasın 🙂

  Beğen

  • Ben 3 main heroine arasindan en cok Rin karakterini sevdigim icin izlerken gozum doyuyor. Ilk bolumlerde bol bol Mitsuzuri de gorunce hic ses cikarmadim, lakin Sakura falan gelince icim sisiyor. Rider da tek bolumluk sovunu da yapti gitti simdi hak yemeyelim 😛

   5. Bolumden sonra artik Caster kisimlarinda falan ben de sıkılacagım sanirim, hos Saberin malum beyaz elbiseli cg gelirse bilemiyorum 😀

   Hf icin ben de gormek isterdim lakin hf tvye uygun degil, full sansur yerdi. Film olmasi guzel, 2 film halinde yapabilirler bence. Ubwnin tv serisi olmasina sevindim ben ama ya. Archer, Shirou ve Rin’in karakteristik acidan adam gibi yansitilmalarini istiyorum.

   Beğen

Düşüncenizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s