Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works 0-1-2

header Senelerdir dillerden düşmeyen ve son hizla dallanip budaklanmaya devam eden Fate evreninin başlangiç noktasi Fate/Stay Night, bu sezon karşimiza görsel romanin 2. route’u olan Unlimited Blade Works anime uyarlamasi ile gelmiş bulunmakta. Fate/Stay Night görsel romani geleli 10 sene oluyor. Bu 10 sene içerisinde anime iyi veya kötü çeşitli uyarlamalardan geçti. Type-Moon evreni içerisinde Fate resmen kendi evrenini oluşturdu. Fate evrenini genişletmek için çok mükemmel hikayeler yazmak gerekmiyor zaten, tarif basit: Tarihten 7 tane kişilik seç > kiyafetine ihtişam kat > bu kahramanlara cuk oturacak 7 rastgele Master üret > savaşa sok. Veya elinde mevcut olan karakterlerden yeni hikayeler türet. Bu yollarla meydana gelen yapimlara şöyle bakacak olursak:

Bu koskoca evrenin seneler içerisinde, hatta son zamanlar daha çok, animeye birer birer uyarlanişini görüyoruz. Bu geniş çapli projenin bir basamaği da, orijinal Fate/Stay Night’in güzel, kaliteli ve para edecek bir uyarlamaya sahip olmasi. Stüdyo DEEN yapimi film olan Unlimited Blade Works uyarlamasinin serinin hayranlarini hiç memnun edememesinden faydalanan ve zaten Fate/Zero uyarlamasiyla geçer not almiş olan ufotable atağa geçer: yaklaşik 24 bölüm sürecek Unlimited Blade Works anime projesini duyurur.

Şimdiye kadar 1 saatlik özel bölüm, 1 saatlik ilk bölüm ve 20 dakikalik ikinci bölümü gelmiş olan anime, henüz başlangiç evresinde olduğundan sezona bomba gibi indi diyemeyiz. Lakin bu 2 saatlik işleniş içerisinde gördüğümüz Archer vs Lancer, Lancer vs Saber, Rin vs Lancer ve Shirou vs Lancer kapişmalari, ileride bizi ne kadar harika dövüş sahnelerinin beklediğinin basit bir ön gösterimi adeta.

ss+(2014-10-19+at+02.18.10)

Anime VN’de okunmasi saatler süren yerleri 2 saat içerisine yeterince iyi bir şekilde siğdirmiş. Benim bu VN’i okurken en çok şikayet ettiğim şey, günlük muhabbetlerin olmasi gerektiğinden fazla sürmesiydi. Shirou’nun Sakura’yla “kahvaltida ne yesek” diye muhabbete başlayip, Çin/Japon/Bati mutfaği üzerine yaptiklari uzuuuuun muhabbet insana illallah dedirtiyordu. Animede bu kisimlari gerçekten olmasi gerektiği gibi hizlica geçmişler. Karşilik olarak da Sakura’nin tatli hallerini önümüze getirmişler.

ss (2014-10-19 at 02.25.10)

0. bölümün Special olarak sunulmasi akillica bir hamle olmuş, zaten VN’de bu kisim prologue olarak geçiyordu. Neticede animeye direk 1. bölümden başlamiş olsaydik çoğu şey kafamizda oturmayacakti. Ama Rin ve Archer her şeyi güzelce aktardiktan sonra 1. bölümde yaşananlar bize bir nebze daha anlamli geliyor.

Beni üzen kisim, animede çok görmek istediğim bir sahnenin yer almamasiydi. 1. bölümde Fuji-nee sinifa girdiğinde, yere düşmesi gerekiyordu. Normalde yere düşüp kafasini yere vurduğu için bayiliyor. Tüm sinif onu uyandirmayi deniyor ama başarisiz oluyor. Sonuç olarak hep beraber tirsa tirsa “Taaigaaaaa” diye bağiriyorlar ve Fuji-nee uyanip gürlüyor. Kendisine Taiga denmesini sevmediğini yine ilk bölümde Shirou’nun yemeğine farkli bir sos katip ona gününü göstermesinden anliyoruz.

Taiga düşmeden derse başlar :D

Taiga düşmeden derse başlar 😀

ss (2014-10-19 at 02.33.24)

<3


 

10 sene içerisinde hiç spoiler yemeyen izleyicilerin bir gazla Fate/Zero izlemeleri sonucu kendilerine bolca spoiler yedirmeleri ise beni üzen bir başka şey oldu. 4chan’de gördüğüm şu yorum, Fate/Zero’nun neden Fate/Stay Night’i “tamamen” bitirmeden izlenmemesi gerektiğinin tek cümlede açiklamasidir:

Bz_1onUCYAAfQmN.jpg large

Bunun için ufotable’a kizgin olsam da suçlayamiyorum. Fate/Zero’da, UBW’den çok daha fazla dövüş sahnesi ve daha olgun karakterler var. UBW’nin patlama yaşatmasi için izleyenlerin sonuna kadar sabretmesi gerekiyor. Ama Fate/Zero’da daha ilk bölümden aksiyon başliyor ve izleyici en fazla 2 haftada Fate/Zero’yu haftalik izlemeye başliyordu. Belki de ilk önce UBW’yi yapsalar bu kadar para kazanamayacaklardi, doğru bir hamle o yüzden.

ss (2014-10-19 at 02.44.52)

Lakin, hikaye anlaminda çoğu şeyin içine ettikleri de ortada. Fate/Zero izleyip de UBW ve Heaven’s Feel route’larinda tam olarak ne gerçekleştiğini bilmeyen izleyiciler bir şey kaçirmadilar evet; aksine bilmeleri gerektiğinden fazla şey biliyorlar. Konu başliği olarak sayarsak: ilya’nin “kim” ve “ne” olduğu = “Onii-chan”, Sakura’nin geçmişi, Kirei’nin geçmişi, Kiritsugu, Gilgamesh, Saber ve Kirei’nin Emiya ismini duyduğunda yaşadiği şaşkinliğin sebebi, Rin ve Sakura ilişkisi, Angra Mainyu, kilisede geçen muhabbet.

ss (2014-10-19 at 02.59.42)

Hayatinda Fate ile ilgili hiçbir şey izlemeden UBW’ye başlayanlar en iyisini yapiyorlar, sadece UBW bittikten sonra 2006 senesinde gelmiş olan Fate/Stay Night’i izlemeleri onlar için daha iyi olur.

2006 yapimli FSN’yi izleyip UBW’ye geçenler için bir problem yok lakin Fate/Zero’yu izlemek için acele etmesinler. En iyi sonuç için lütfen Heaven’s Feel filminin çikmasini bekleyiniz 😛

UBW’ye başlamadan önce UBW filmini izleyen arkadaşlara büyük geçmiş olsun demek lazim; hikayenin süprizini kaçirdiklari yetmiyormuş gibi, bir de üzerine bazi sahnelerin birbirinden farkli işlendiklerini görecek ver karmaşaya düşecekler. UBW filminde çoğu sahne olmasi gerektiği gibi değil, biraz değiştirilmiş aktarildi. Karmaşaya düşerseniz bilin ki TV serisinde geçen şeyler en doğrusu 😀

Başka da varyasyon var mi bilmiyorum, “ben şimdi ne izleyeyim, nasil izleyeyim” diye soracak arkadaşlar bana nasil ulaşacağini biliyorlar.


 

ss (2014-10-19 at 03.06.01)

Animede akillica bulduğum bir diğer işleniş de, Lancer’in Shirou’yu ikinci kez öldürmeye geldiği sahneydi. Olaylari hizlica aktarmak için Shirou’nun posteri metale çevirişini Lancer’in önünde yaptirmişlar. Normalde, Shirou bir şeylerin yanliş gittiğini sezip ne olur ne olmaz diye posteri metale çeviriyordu ve akabinde Lancer odaya giriş yapiyordu. Dövüşe daha çok vakit harcamak adina akillica bir hamle olmuş, parasiz bir stüdyo olsa dövüşten kismak için 2 olayi ayri ayri işlerdi 😛

ss (2014-10-19 at 03.56.24)

Çoğu kişinin merak ettiği bir diğer sahne Lancer vs Saber sahnesiydi. Doğal olarak, Gae Bolg’un işlenişini anlamak biraz zor. VN’de bile açiklandiği halde insanin kafasina tam olarak oturmuyor o sahne. ufotable da elinden geleni yapmiş, slow-motion uygulamiş ama yine de sadece animasyonla bile anlatilmasi zor bir hamle. Üstelik orijinalde anlatildiğindan farkli bir hamle yaptirmişlar Lancer’a, iyice karişmiş.

ss (2014-10-19 at 03.13.21)

ss (2014-10-19 at 03.14.11)

ss (2014-10-19 at 03.14.39)

Normalde Lancer öne doğru koşup Saber’in ayağina saldiriyor. Shirou içinden “Saber gibi birine böyle bir hamle yapmak çok saçma” diye düşünüyor. Saber kendisini buna hazirlamişken, Lancer “Gae Bolg” diye bağiriyor ve mizrağin ucu bir anda Saber’in kalbine doğru yol aliyor. Saber’in karakter özelliklerinde “Şans: A Rank” olduğu için (yani balli ablamiz) bir şekilde bu hamleden siyrilmayi başariyor. Tabi Lancer yine Saber’i havaya kaldirip firlatiyor. VN’de Saber’in “sanki ne olacağini biliyormuş gibi kendisini geriye çektiği” söyleniyor. Böylece hedefini hiçbir zaman şaşirmayan Gae Bolg, Saber’in da şans faktörü, ileri görüşlülüğü ve defansi eklenince, hedefini siyiriyor.


 

ss (2014-10-19 at 03.12.04)

“UBW’nin bizim 2006’da izlediğimiz Fate’ten ne farki var ki, ayni şeyler yaşaniyor?” diyen arkadaşlarin da sayisi çoğunlukta. Lakin daha 1. bölümden ayrilmaya başladik biz Fate’teki gelişmelerden. Şöyle ki, Saber dişarida Archer ve Rin’i farkeder. Tam onlara saldirmak üzereyken Shirou elini uzatir:

> Stop her
> Don’t stop her

Bu iki seçenek ekrana gelir. Normalde Fate route yani 2006 yapimlida, bizim “Don’t stop her” seçeneğiyle devam etmemiz gerekirken, UBW’de “Stop her” seçeneğiyle ilerlememiz gerekiyor. 1. bölümde de gördüğümüz gibi Shirou, kendi iradesiyle Saber’i durduruyor ve sonuç olarak 1 command spell’ini kaybediyor. Peki ya Fate route’ta Saber’i durdurmazsak ne oluyordu? Rin ölüyor muydu? Elbette ölmüyordu.

ss (2014-10-19 at 03.34.49)

ss (2014-10-19 at 03.32.50)

Fate’teki Shirou, Saber’i durdurmayip onun öylece Archer ile dövüşünü izlemişti. Tam Saber, Rin’i öldürmek üzereyken (bu da tam 0. bölümün son sahnesi oluyor), Shirou var gücüyle “Saber yapma!” diye bağiriyor. Lakin bu sefer Command Spell’ini kullanmiyor. Saber şaşkinlikla “niye ki” diye sorduğunda da Shirou “sen kizsin, kizlara böyle öldürmek falan yakişmiyor” tarzinda uzun uzun laflar ediyor. Ki, Fate route’taki Shirou’nun genel özeti budur. Saber’in dövüşmesini istemeyen, ben süper kahramanim ben seni korurum diye kendini saçma hallere sokan Shirou.

Meşhur "Yorokobe, shounen." sahnesi

Meşhur “Yorokobe, shounen.” sahnesi

Lakin UBW’de daha ilk dakikadan, kilise sahnesinde de gördüğümüz gibi dövüşmeye hazir bir Shirou var. Ve bunun ne anlama geldiğini bir sonraki bölümde Berserker vs Saber sahnesinde daha iyi göreceğiz.


OP/ED ve müzikleri incelemek gerekirse. Açikçasi ben animenin açiliş parçasini sevmedim, Fate/Zero ve eski Fate/Stay Night animesinin açiliş parçalarina kiyasla çok sönük kalmiş. Daha 2. bölümden hizlica geçiştirmeye başladim bile açilişi yalan yok.

Kapaniş parçasina gelirsek Yuki Kajiura yine diğer işlerine benzer, zaten tutmuş bir stili sürmeye devam etmiş. Bana artik Yuki Kajiura hep ayni yemeği sunuyormuş gibi geliyor, sadece bazen üzerine koyduğu baharati değiştiriyor. Tamam, her zaman Kalafina olduğu için doğal olarak ayni gelecek ama şarkilarin melodileri bile birbirleriyle ayni neredeyse. Kara no Kyoukai’deki Kalafina şarkilarinin çeşitliliğini ve farkliliğini arar oldu gözüm. Şarkiyi beğenmedim demiyorum, bölüm sonrasi çok iyi gidiyor ama biraz daha yenilik lütfen.

Bolca Rider görmeye hazir miyiz~

Bolca Rider görmeye hazir miyiz~

Serinin içindeki genel müzikleri yapan isimse çoğu kişinin düşündüğü Yuki Kajiura’nin aksine Hideyuki Fukasawa oldu. Kendisi yine Type-Moon yapimi Mahoutsukai no Yoru VN’inde harika işler çikarmiş. Youtube’a Mahoutsukai no Yoru OST yazarsaniz harika parçalar bulursunuz. Örnek:

Adam Fate/Zero’da yakalanmiş olan tarzi devam ettirmek istemiş ve parçalarin çoğunu Yuki Kajiura tarzinda yapmiş. Hatta hoş bir ayrintiysa, Kiritsugu ile ilgili flashback’lerde Fate/Zero’dan OST’lerin çalmasiydi. Saniyorum ki Fate/Zero ile alakali şeyler olduğunda yine oradan parçalar duymaya devam edeceğiz.
En çok da Kawai Kenji’nin zamaninda yaptiği gibi bir “Emiya” remixi bekliyorum bu abimizden.

Yönetmen koltuğuna gelecek olursak, Kara no Kyoukai 6. filminin yönetmeni Takahiro Miura karşimizda. Açikçasi ben KnK’nin 6. filmini pek sevmem. Senaryo olarak bana düşük gelmişti. Lakin Azaka’nin kilisedeki dövüş sahnesini düşündükten sonra bu adama bir şans verdim. Görüldüğü üzere dövüş sahnelerinde KnK’ye benzer yönler var: Archer’in havada Shiki edasiyla dönmesi, Rin’in Lancer’dan kaçiş sahnesinde çatidan aşaği atlayip koşarken tikanip yavaşlamasi, yine Rin’in Azaka edasiyla dövüşmesi.

Bir diğer dikkatimi çeken şeyse, bu adamin resmen “ben buradayim, bakin ben KnK’de yönetmenlik yapan adamim” diye bağirmasiydi 😀 Kapanişin ilk saniyelerinde şöyle bir gökyüzü görüyorduk:

yildizlar da kayar durmaz yerinde

yildizlar da kayar durmaz yerinde

Bu da KnK 6. filmin ilk sahnesi, arkada Kalafina – Fairytale şarkisi eşliğinde:

ss+(2014-10-14+at+09.10.25)

solar güzelliğin kalmaz yüzünde

Bakalim daha ne kadar kendini belli etmeye çalişacak. 😀

Gelecek hafta:

Baasakaaa

Baasakaaa

Reklamlar

2 thoughts on “Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works 0-1-2

 1. Hem ilk TV serisi ve UBW filmini izlediğim hem de VN’de Fate ve UBW’yi okuduğum için midir, yoksa asıl olaylar henüz başlamadığı için midir, bilmiyorum ama şu ana kadar izlerken sıkıldım.
  Ayrıca, Opening’i (şarkıyı) bende hiç beğenmedim.

  Ne güzel ben Heaven’s Feel’i okumamıştım onu TV serisi yapsalardı. Hala onun hayal kırıklığını yaşıyorum. Filmini bari tek değil de, seri halinde yapsınlar da içimiz de ukde kalmasın 🙂

  Beğen

  • Ben 3 main heroine arasindan en cok Rin karakterini sevdigim icin izlerken gozum doyuyor. Ilk bolumlerde bol bol Mitsuzuri de gorunce hic ses cikarmadim, lakin Sakura falan gelince icim sisiyor. Rider da tek bolumluk sovunu da yapti gitti simdi hak yemeyelim 😛

   5. Bolumden sonra artik Caster kisimlarinda falan ben de sıkılacagım sanirim, hos Saberin malum beyaz elbiseli cg gelirse bilemiyorum 😀

   Hf icin ben de gormek isterdim lakin hf tvye uygun degil, full sansur yerdi. Film olmasi guzel, 2 film halinde yapabilirler bence. Ubwnin tv serisi olmasina sevindim ben ama ya. Archer, Shirou ve Rin’in karakteristik acidan adam gibi yansitilmalarini istiyorum.

   Beğen

Düşüncenizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s