Love Live! Rehberi

20120218_live02_resize

Love Live! bir grup öğrencinin okullari kapanmasin diye popüler ve ilgi çekici olan idollük yapmasini konu aliyor. Ayni zamanda animesi de mevcut olan Love Live! aslinda orijinalinde hoş bir ritim oyunu.

Bu yaziyi çoğunlukla Guide olarak yazacağim, zira çevremde oyuna başlayan bir sürü kişi olmaya başladi. Her seferinde ayni taktikleri defalarca yazmaktan yoruldum, en iyisi böyle yapmak. Yanliş yazdiğim veya yanliş bildiğim bir şey olursa kusura bakmayin. Ayrica yazida animeyle ilgili çok bir şey bulamayacaksiniz.

Not: Yaziyi 20 günlük bir süreye yayarak yazdim, başlariyla sonlari arasinda tutarsizlik varsa kusura bakmayin. Zira buradaki ss’lerin çoğunda rankim 40-41 civariymiş. Ben şu an 56’yim 😀

Nedir bu Love Live?

Love Live, bushiroad ve KLabGames firmalarinin elinden çikma, Android ve iOS platformlari için yapilmiş bir ritim oyunu. Elinizde 9 kizdan oluşan takiminiz/takimlariniz ve level atladikça açilan şarkilar var. Bu şarkilar gerçekte de bizim kizlarimiz tarafindan söylenen şarkilar. Toplamda 9 kiz yok tabii, karakter sayisi 9’dan çok çok fazla. Ama ana kadro, animede gösterilen kadro yani, 9 kizdan oluşuyor. Siz takiminizi en yüksek stat sağlayacak şekilde oluşturup, şarkilari geçiyorsunuz. Online olduğu için, ranking/siralama sistemi var bu da rekabeti artiriyor. Ayrica oyunda günlük/aylik event ekleniyor, bu da oyunun devamliliğini sağliyor.

Nereden elde ederim, nasil oynarim?

Uygulama mağazasinda “School idol Festival” veya “Love Live” veya “School idol Project” gibi terimlerle aratirsaniz elbet bulursunuz. Japonca olanini indirmeyin sakin, İngilizce’si mevcut.

img_smartphone

Oynamak içinse eğer tabletiniz varsa tabletle oynamanizi öneririm, telefonlarda ekran küçük olduğundan 2 el kullanmak zor oluyor. Oyunun genel mantiği, yukaridan aşağiya doğru gelen halkalara, halkalar tam karakterin etrafini sardiği an basmak. Böyle söyleyince çok kasinti duruyor ama nasil ve ne zaman basmaniz gerektiğini 2-3 şarki oynadiktan sonra kavriyorsunuz.

Yazida kullanacağim bazi terimler ve anlamlari:

Idolize: Dönüşüm. Bir karakterin normal okul kiyafetlerinden kurtulup, idol kiyafeti giymesi. Bunu yapmak için elinizde ayni karakterin, ayni renginden 2 tane olmasi gerekiyor.

Love Gem: Kalp diyelim kisaca. Oyunda enerji sistemi var, her şarki belirli miktarda enerji istiyor. Level aldikça toplam enerji sayiniz artiyor ama elbet bir yerde o enerji bitiyor. Enerjinizi fullemek ve bazi diğer işler için bu kalpleri kullaniyorsunuz. İşlevlerini ileride açiklayacağim.

Bond: Kabaca karakterle olan bağiniz. Neticede oyun biraz visual novel gibi ilerlediğinden, side-story dediğimiz  3-4 cümlelik sahneler var. Bir karakterle ne kadar çok şarki geçerseniz, bond sayiniz da o kadar artiyor. Bond’unu fullediğinizde de, karaktere ait hikayeyi açmiş oluyorsunuz. Yine bu hikayeyi tamamladiğinizda 1 Love Gem elde ediyorsunuz.

Scout: Sağdan soldan eleman toplamak gibi düşünelim bunu da. Her şarkiyi geçtiğinizde 3 tane rastgele karakter elde etmenizin yani sira, elinizdeki Friend Points ile de rastgele karakter elde edebiliyorsunuz. Az önce bahsettiğim Love Gemlerinizi kullanarak da, “honor student” dediğimiz nadir ve güçlü karakterlerden elde edebiliyorsunuz.

Stamina: Bir şarkiyi oynarken sahip olduğunuz toplam HP. Elinizdeki karakterlerin güçlülüğüne bağli olarak Stamina değeriniz artiyor. Bir şarkida üzerinde yildiz işareti olan çemberleri kaçirdiğinizda, Stamina’nizdan eksiliyor.

Başlangiç / İlk Ekran

Şimdi ana ekran ve butonlara bakalim:

anaekran

1) Rank: Oyundaki level’imiz. Takiminiza lider olarak seçtiğiniz kiz (bu ekranda soldaki oluyor) sizin avatarinizda gözükür. O kizin karakter level’i kaçsa, sizin avatarinizin yaninda da o yazar. Bunu sizin Rank’inizla kariştirmayin, Rank ve karakter level birbirinden farkli şeyler.

2) Para: Şarkilari geçtiğinizde veya yan hikayeleri açtiğinizda bir miktar Gold kazanirsiniz. Oyun içerisinde karakterlerinize level atlatmak, idolize etmek veya bazi diğer şeyler için bu parayi kullaniyorsunuz. Ayrica şarkilari yüksek performansla bitirirseniz, yani en azindan B/A/S gibi dereceler alirsaniz ödül olarak da yüksek miktarda altin kazanirsiniz.

3) EXP: Kabaca tecrübeniz, biz buna “ilerleme” diyelim. Her şarkiyi geçtiğinizde bir miktar EXP kazanirsiniz. Şarkilarin zorluklari arttikça, kazandiğiniz puan da artar. Level atlamaniz da buna bağlidir, yalniz level atladikça almaniz gereken EXP daha da fazlalaşir ve zorlaşir.

4) LP: Live Points olarak geçiyor, yukarida bahsettiğim “enerji” bu oluyor oyunda. Her şarkinin bir LP değeri var ve eğer siz o kadar LP’ye sahip değilseniz şarkilari oynayamiyorsunuz. En az 4 en fazla 15 LP istiyor şarkilarimiz. Zorluk seviyelerine göre de LP değerleri artiyor veya azaliyor. Şu an benim LP full olduğundan gözükmüyor ama orada bir de sayaç var 6 dakikadan geriye doğru sayan. Her 6 dakikada 1 LP kazaniyorsunuz. O yüzden oyundaki tüm LP’leri bitirdikten sonra birkaç saat dokunmayin böylece enerjiniz dolsun.
Ayrica level atladiğinizda da max LP’niz arttiği gibi, LP’niz kaç olursa olsun tamamen dolar.

5) Love Gem: Yukarida kalp diye tanimladiğim şeyler. Oyundaki para birimi de diyebiliriz aslinda. Altinlariniz bir yana, kalpler oyunda asil satin alma işlemini gerçekleştiriyor. Karakter almak, LP’nizi fullemek gibi özel ve kullanişli şeyleri bu kalplerle yapiyoruz.

6) LP Restore: Bir önceki cümlede dediğim gibi, LP’nizin dolmasini beklemeyecek kadar sabirsiz iseniz 1 tane kalp karşiliği LP’nizi fulleyebilirsiniz.

7) Presents: Hediyeleriniz. Oyun, “daily login” yani her günlük girişinizde size bazi hediyeler veriyor; altin, kalp ve FP gibi. Kaçinci girişinizde hangi hediyeyi vereceğini de görebiliyorsunuz. Ayrica yapilan event/etkinliklerde kazandiğiniz ödülleri de yine buradan görebiliyorsunuz.

8) What’s New: Burasi sizin bildiri panonuz diyebiliriz. Arkadaşlarinizdan gelen özel mesajlar burada bulunuyor. Ayrica diğer arkadaşlariniz ne alemde onu görebiliyorsunuz. Birisi X karakterinin side-story’sini açtiğinda veya Ultra Rare bir karakter elde ettiğinde burada yaziyor.

ss (2014-07-04 at 04.22.55)

9) Friends: Arkadaşlariniz. Buraya girdiğinizde arkadaş listeniz haricinde şöyle bir ekrana geçiyoruz:

ss (2014-07-04 at 03.52.10)

İki resim arasindaki sürede biraz oynayip level kastim pardon 😛

Friend List: Arkadaşlarinizi görüntüler.
Sent Request: Birilerine gönderdiğiniz arkadaşlik isteklerini görüntüler.
Received Request: Size gelen arkadaşlik isteklerini buradan görebilirsiniz.
iD Search: En önemlisi bu zira bir arkadaşinizi eklemek için veya bir arkadaşinizin sizi eklemesi için id sistemi kullaniliyor. Bu sayfada kendi id’nizi görebilir veya başkasinin id’sini yazip arkadaş olarak ekleyebilirsiniz. Eklemek isterseniz benim id: 353947457

10) Goals: Hedefleriniz. Buraya siz bir şey yazamiyorsunuz, level aldikça Goal kendisi değişiyor. Genelde zaten level almak üzerine oluyor bunlar. Eğer oradaki hedefe ulaşirsaniz, oyunun ana hikayesinde yeni bir bölüm açiliyor.

11) Event: Etkinlik köşesi. Ayda 1 etkinliklerimiz oluyor. Üzerine bastiğimizda da etkinlikle ilgili açiklama, ranking ve ödüller ile ilgili bilgi alabiliyoruz.

Şu Nico için gel de oynama şimdi, yerim

Şu Nico için gel de oynama şimdi, yerim

12) Home: Anasayfa, şu an anlatmakta olduğum ekran.

13) Story: Buradan karakterlerin yan hikayeleri ve ana hikayelere bakabiliyoruz. Ana takimdaki 9 karakter ve Other yani diğer karakterler olarak geliyor karşimiza hikaye menüsü.

14) Members: Burada takimimizi kurmak, level atlatmak, favorilere eklemek veya idolize etmek gibi takim ile ilgili akliniza gelebilen her şeyi yapiyoruz. Bu kismi ileride daha ayrintili anlatacağim zira Love Live’in asil olayi bu kisimda gerçekleşiyor.

15) Live Show: Buradan şarki listesine geçiyoruz. Şarki seçme ekranindaki şeylerin ne anlama geldiğini de ileride anlatacağim kisaca.

16) Scout: Yukarida da bahsettiğim rastgele yeni karakter elde ettiğimiz alan. Şöyle bir bakarsak:

,asda

Honor Student diye tanimladiklari Rare ve Rare üzeri karakterler oluyor (Super Rare, Ultra Rare). Bu karakterler ana kadrodaki 9 kizdan biri oluyor. 5 Gem kullanarak 1 karakter elde edebildiğiniz gibi 50 Gem toplayip 10 + 1 scout yapabiliyorsunuz. 1 tanesi beleşe gelmiş oluyor yani. Ayrica 11’li scout yaptiğinizda en az 1 SR karakter elde etme garantiniz oluyor. Evet biriktirmesi gerçekten zor ama o 11 karakteri elde ettiğinizde takiminiz uçuşa geçiyor, ben henüz 1 kere yapabildim gerçi.

Regular Student diye tanimladiklari ise Normal türde ve gelmesi çok düşük bir ihtimal de olsa R, SR gibi karakterler oluyor. En az 100 FP olmadan normal scout yapamiyoruz. En fazla da 1000 FP ile tek seferde 10’lu scout yapiyoruz. Burada gelen karakterler ana kadro dişindaki diğer karakterler oluyor. Çok nadir olarak Rare karakter düşürmeniz de mümkün.

17) Shop: Burasi da işte gerçek paranin konuştuğu yer. Love Gem gibi şeyler satin alabiliyorsunuz. Satin almadan önce “Emin misin, yaşin tutuyor mu, annenden babandan izin aldin mi bakayim?” diye 1-2 kez soruyor oyun, o çok hoşuma gitmişti.

18) Other: Burada da ayda yilda bir bakacağiniz ekstra şeyler var. Şöyle genel göz atarsak:

ss (2014-07-04 at 05.01.09)

Notices: Oyunla ilgili son haberleri aldiğimiz yer. Yeni bir event olacak mi veya yeni bir şeyler eklenece mi, güncelleme ne zaman olacak gibi şeyleri buradan görüyoruz. Zaten bu ekran oyuna ilk girdiğinizde karşiniza geliyor, kaçirmaniz mümkün olmuyor.

Album: Burada oyunun başindan beri elde etmiş olduğunuz karakterler var. Toplamda 208 karakter varmiş, ben sadece 59 tanesini açabilmişim. Bu da ne kadar çeşitli olduğunu gösteriyor.

Album Rewards: Bunlari kazanim gibi düşünebiliriz. Eğer 5 karakteri max level’a çikarirsaniz 1 tane kalp veriyor. Veya toplamda 50 karakteriniz olduysa +25 karakter slot verip takiminizi genişletiyor.

Profile: Kendi profilinizi buradan görüntüleyebiliyorsunuz. Ana ekrandakinden farkli olarak burada kaç şarkiyi geçtiğiniz gibi şeyler de gözüküyor. Başkalari sizin profilinizi şu şekilde görüyor yani:

ss (2014-07-04 at 05.07.00)

Ranking: Genel siralamayi gösterir.

Settings/Sound: Ayarlar penceresi, çok bir ayar yok. Zamanlama, ses ayarlari, isim değiştirme gibi şeyler var. Ayrica ekstra güzel bir şey var ondan da bahsedeyim. Diyelim siz bu oyunu başka bir yerde daha indirdiniz ve tekrar en baştan oynamak istemiyorsunuz. O zaman bu penceredeki “Transfer Passcode: Confirm” diyip Save alir gibi kodunuzu aliyorsunuz. Yeni oyununuzda da ayni yerden “Transfer Passcode: input” diyip kodu giriyorsunuz ve her şeyiniz yüklenmiş oluyor.
(Bu en azindan benim için çok kullanişli zira okullar açilip şehir değiştirdiğimde tableti evde birakmam gerekecek ve Android telefonum yok. Arkadaşlarin telefonuna kod yazip oynayacağim artik :D)

Diğerleri de her oyunda gördüğümüz yazilar diyebiliriz. Fakat Hints yani ipuçlari kisminda gerçekten güzel tüyolar veriyorlar, benim yazimdan sonra hala anlamadiğiniz şeyler olursa bu kisimdan göz atabilirsiniz.

19) Lider karakterimiz. X takimini ana takim olarak seçerseniz, o takimin merkezindeki Lider burada gözükür. Sizinle konuşur, bir şeyler söyler. Hatta karakterin yüzüne dokunduğunuzda falan “gidiklama!” gibi şeyler söylüyor. Ben özellikle göğüs kismina ardarda 2-3 kere dokunmuştum bir karakterin ve kiz “hele bir daha yap da bak gör ne oluyor” demişti korkmuştum 😛

Şarki Seçme Ekrani

Live Show’a bastiğimizda karşimiza bu ekran gelir:

sarkiekrani

1) Şarki: Şarkilarimizi sağa sola kaydirarak buradan seçiyoruz. Ben level 41 olduğumdan epey şarkim var ama başlangiçta bu kadar çok şarkiniz olmayabilir. Resimler de albüm kapaklari, dikkat ederseniz hepsinde kilit kadro olan 9 kizimiz mevcut.

2) Zorluk: Oyunun İngilizce versiyonunda Easy, Normal ve Hard zorluklari var. Fakat Japonca’sinda Expert zorluğu da bulunuyor ki Youtube’dan videolarina bakmanizi hiç tavsiye etmem oyunu silmenize sebep olabilir 😀

3) Açiklama: Seçtiğiniz şarkinin ne kadar zor olduğunu ve kaç LP harcayacağinizi gösteriyor.

4) Ranking: Bakmaniza pek gerek olmayan kisim burasi, seçtiğiniz şarkida kaçinci sirada olduğunuza buradan bakiyorsunuz.

5) Rank: Elde ettiğiniz puan sonucu aldiğiniz harf değeri. Oynarken 1-2 tane kaçirdiğiniz halde bile S rank elde etme şansiniz var eğer takiminiz güçlüyse.

6) Combo: Hiç kaçirmadan ardarda yaptiğiniz ritim sayisi sonucu aldiğiniz değer. S olursa FC yani Full Combo yapmiş olursunuz; hiç kaçirmamaniz gerekir.

7) Clear: Bu da bir şarkiyi toplamda kaç kere oynadiğinizla alakali bir şey. 10-20-40 gibi değerler var, buna göre de harf değeri yukariya çikiyor.

8) B-Sides/Special: Event şarkilari bu kisimda bulunuyor. B-Sides’a bastiğinizda şarki menüsü değişiyor ve etkinlik şarkilari listeleniyor. Bu şarkilarin LP değerleri, zorluk seviyeleri ve kazanimlari normal şarkilardan farkli olabilir.

9) Özellik: Geldik en önemli şeye. Her şarkinin kendine has bir niteliği, özelliği var. Bunlar da şarkilarin sol alt köşesinde ufak ikoncuk olarak bulunuyor. 3 çeşit özelliğimiz var:

> Smile = Kirmizi renkte
> Cool = Mavi renkte
> Pure = Yeşil renkte

Ayni şekilde elimizdeki karakterlerin de 3 renkte de versiyonlari var. Ve eğer biz kirmizi renkte bir şarki oynayacaksak, takimimizdaki karakterlerin de mümkün olduğunca çok kirmizi renkli olmasi gerekiyor. Böylece aldiğimiz puan artiyor, sonuç olarak S rank’a bir adim daha yaklaşiyoruz.

10) Song Goals: Şarkilara özgü hedefler. Şarki resminin üzerine basili tuttuğunuzda karşiniza şöyle bir ekran gelir:

ss (2014-07-05 at 02.26.42)

Ben çoğunu hallettiğim için gözükmüyor da, normalde bunlarin hepsi size para, FP veya Gem gibi ödüller veriyor. Bir kere ödülü elde ettiğinizde artik bir daha elde edemiyorsunuz malesef.

Takim oluşturmak ve takimin gücünü artirmak

Ana ekrandaki Members sekmesine tikladiğimizda karşimiza şu ekran geliyor:

Kizin ağzina yüzüne dokunuyordum kizdirdik biraz :D

Kizin ağzina yüzüne dokunuyordum kizdirdik biraz 😀

Group Formation

Takimlarimizi buradan oluşturuyoruz. Toplamda oluşturabileceğimiz 5 takim var, 3 tanesini kesinlikle kullanmamiz gerekiyor, 2 tanesini de istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz.

Yukarida 3 çeşit şarkidan bahsetmiştim; Smile, Pure, Cool. Takimlarinizin bu renklere özgü ayarlanmiş olmali. Yani Smile şarkilari oynayacaksaniz, elinizdeki tüm iyi kirmizi renkteki karakterleri bir takima toplamaniz gerek. “Ben hep bunlari mi hesaplayacağim yahu?” dersiniz muhtemelen, onun için de “Auto Formation” diye bir özellik koymuşlar. Oraya basip istediğiniz özelliği seçerseniz ona göre bir takim oluşturur.

ss (2014-07-20 at 01.57.21)

Set as Main yaparsaniz o sizin ana takiminiz olur. Bunun sağladiği ekstra bir özellik yok fakat o takimda Lider görevini üstlenen kişi kimse, o karakter sizin Home ekraninizda gözükür. Sizin profilinizde avatar olarak o kiz olur.

Ayrica her takima “kirmizi, yeşil” gibi isimler verirseniz, şarkilari oynamadan önce takimlari kariştirmamiş olursunuz. Görüyorum yanliş takimla oyuna giren bazi arkadaşlar oluyor 😛

Practice

Elinizdeki tüm karakterleri burada görebiliyorsunuz. Karakterlere level-up yaptirmak yani seviye yükseltmek için burayi kullaniyoruz. Formül şöyle:

> Önce hangi karakterin seviyesini artirmak istiyorsaniz onu seçin
> Herhangi bir takimda kullanmayacağiniz, işe yaramayan ne kadar karakter varsa seçin (Max: 10)
> Practice

ss (2014-07-20 at 04.38.11)

Burada her karakter 100 EXP veriyor, eğer atiyorum kirmizi renkli karakteri, başka kirmizi renkli karakterle birleştirirseniz 120 veriyor. Practice’in ayni zamanda başari orani diye bir şey de var, bazen Super Success gibi yazi geliyor ekrana. Bu toplamda kazanilan EXP’nin biraz daha fazlasini (mesela 2 katini) kazanmaya karşilik geliyor.

Elimizde çeşitli kartlar var. Bunlarin yaninda yildizlarla da derecelendirme yapilmiş:

1 Yildiz: Normal, idolize edilmemiş (Max Level: 30)
2 Yildiz:
Normal, idolize edilmiş (Max Level: 40)
3 Yildiz:
Rare, idolize edilmemiş (Max Level: 40)
4 Yildiz:
Rare, idolize edilmiş (Max Level: 60)
5 Yildiz: Super Rare, idolize edilmemiş (Max Level: 60)
6 Yildiz: Super Rare, idolize edilmiş (Max Level: 80)
7 Yildiz: Ultra Rare, idolize edilmemiş (Max Level: 80)
8 Yildiz: Ultra Rare, idolize edilmiş (Max Level: 100)

Normal karakterlerin oyun içerisinde kullanilan skill’leri mevcut değil. Kartin üzerindeki bilgilerde yaziyor skill’e sahip olup olmadiği. Ayrica bazilarinda “Leader Skill” diye bir şey mevcut, yani sadece bir takimda merkezde bulunduğunda kullanilabilecek skiller.

Special Practice

Karakterleri idolize etme dediğimiz şey burada gerçekleşiyor. Elinizde bir karakterin ayni renginden 2 tane bulunmasi gerekiyor. Bir karakter sadece 1 kez idolize olabilir; o yüzden idolize edilmiş bir karakteri yine normal haliyle idolize etmeye çalişirsaniz bir şey elde etmezsiniz. Formül:

426px-Nico_cool_r

İdolize ettikten hemen sonra level’ini max değere ulaştirmaya bakin. Böylece hem takiminiz güçlenir, hem de side-story’sini elde etmiş olursunuz. Her kiyafetin bir hikayesi var, eğer siz örneğin bu idolize Nico’dan 2 taneye sahipseniz malesef 2 tane side story açma gibi bir şansiniz olmuyor.

Leave Group

Şimdi bütün bu practiceler bilmem neler hep para isteyen şeyler. Ben para biriktirme konusunda aslinda hiç problem yaşamamiştim ama Hard zorluklari oynamakta güçlük çeken arkadaşlar para biriktiremiyormuş. Dolayisiyla da karakterlerinin seviyelerini artiramiyorlarmiş, bu da düşük skorlar almalarina neden oluyormuş. Bunun için de bu kismi kullaniyoruz.

Eğer elinizde kullanmayacağiniz karakterler varsa (genellikle 1 level olanlar) bu menüden onlari satabilir ve paraya çevirebilirsiniz. 1400 Gold gibi bir şey kazanabiliyorsunuz level 1 karakterlerden.

Member List

Bu ekranda da yine Practice ekrani gibi karakterlerinizi görüntüleyebiliyorsunuz. Buranin kullanişli olan tek tarafi, sevdiğiniz karakterleri Favorilere alabiliyorsunuz. Bu neden kullanişli? Şöyle anlatayim:

Practice için bir karakteri seçtiniz, sirada da Partner yani feda edeceğiniz işe yaramaz karakterleri ariyorsunuz. Eğer hiçbir karakteriniz favorilerde değilse, tüm karakterler Partner için seçilebilir oluyor. Yani yanlişlikla kullanişli olan karakterleri bile seçip bir daha geri getiremeyecek üzere kaybedebilirsiniz. “Böyle basit bir hataya düşülür mü ya?” diyor insan ama sirf bu şekilde Ultra Rare karakterini kaybedenler var.

Ama eğer favori olarak seçerseniz kullandiğiniz veya kullanacağiniz karakterleri, Partner seçme ekraninda onlar seçilebilir olmaktan çikiyorlar. Sadece gereksiz karakterler gözüküyor, örneğin: Screenshot_2014-07-20-01-50-37

(Bende çok fazla kullanişsiz level 1 olunca hepsini birbirine katmaya başladim. Eğer Rare karakter falan elde edersem direk bunlari kullanacağim 😀 Az önce Level 40 Honoka’nin seviyesini artirmak için bir tane Level 30 karakter kullandim ve 40’tan 59’a yükseldi. Pek verimli oluyorlar)

Oynaniş

Takimimizi ayarlayip yeterince güçlendirdikten sonra artik bir şeyler oynamaya başlayabiliriz. Yukarida gösterdiğim Live Show butonundan şarki seçme ekranina giriyoruz. Rehber için Easy’i seçeyim, karşimiza şöyle bir ekran geldi:

ss (2014-07-20 at 02.21.53)Liderimize yardim olarak bir lider daha geliyor gibi düşünelim bunu. Normalde arkadaş listemiz gözüküyor burada (ve onlarin lider karakterleri) ama arkadaşimiz yoksa da sorun değil rastgele üyeleri de burada görebiliyoruz. Sağ üstteki Level (Ascending) kismindan Smile (Descending)’i seçiyoruz. Neticede az önce seçtiğimiz şarki Smile özelliğine sahipti, Smile özellikli ve yüksek statlari olan karakterler üstte yer alsin.

Resimde silik çikmiş ama Friend Pts Gained diye bir şey yaziyor. Burada seçtiğiniz kişilerin size 5 veya 10 puan kazandirmasi gibi bir durum var. Arkadaş listenizde bulunmayan kişiler 5, arkadaşiniz olan kişiler 10 puan kazandiriyor. Ha bir kişi üzerinden günde sadece 1 kez puan kazaniyorsunuz. Ertesi gün yine puanlar sifirlaniyor. Ayrica resimde şu karakter ikonunun etrafi kesik kesik çizgilerden oluşan ablalar UR oluyor 😛 Leveli kaç olursa olsun onlari seçmeye çalişin, Leader skillleri harika çünkü.

Yol arkadaşimizi da seçtik, biletimiz tamam. Şimdi biletinizi kontrol edin ve şurayi imzalayin 😛

ss (2014-07-20 at 02.29.02)

Bu ekranda şarkiya en uygun takimi seçiyoruz. Aman acele edip de dire OK demeyin, yanliş bir karakterle girerseniz oyuna heba olur LP’leriniz. Gördüğünüz gibi UR karakter bize bonus puan veriyor. 6522 Smile, 250 Pure, 250 Cool verdi. Eğer benim takimim tamamen kirmizi renkli karakterlerden oluşsaydi Pure ve Cool değerlere hiçbir ekleme yapmayacakti ve tamamini Smile’a koyacakti.

Daha önceden bu elemanla bir kez oynadiğim için hiç FP kazanamiyorum kendisinden ;_;

Her şey hazirsa OK diyoruz ve şarkiya başliyoruz. Oynarken bastiğiniz zamanlamaya göre de Perfect, Great, Good, Bad, Miss gibi derecelendirmeler aliyorsunuz. Good ve aşağisini bastiğiniz zaman Combo’nuz sifirlanir, bu da aldiğiniz puani düşürür. Eğer Perfect  sayisini artirirsaniz, karakterleriniz Skill’lerini kullanmaya başlayacaktir. Çünkü bazi karakterlerin skilleri belirli miktarda Perfect derecesinde note basilmasini ister. Örnek olarak “17 Perfect elde edildiğinde aktifleşir”

Gelelim note çeşitlerine, oyunda 5 tane note türü var:

Normal: İçi boş çember halinde gelenler. Bunlari kaçirdiğinizda veya zamaninda basamadiğinizda HP’nizden 1 veya 2 değer eksilir.

Hold: Aşağidaki şekilde gözüküyorlar, bunlar geldiğinde o beyaz işik gibi kismin sonuna kadar basili tutmaniz gerekir. Sonuna geldiğinde sanki çembere basiyormuş gibi tam karakteri ortalamasi gerekir, yoksa kaçirmiş olursunuz.

ss (2014-07-20 at 02.40.06)

Dual: Ayni anda basilmasi gereken ikili çemberler. Şarkida farkli 2 yere ayni anda gelirler. Bu çemberlerin ortasinda yatay beyaz bir çizgi bulunur.

Starred: İçerisinde yildiz bulunan çemberler. Eğer bunlardan “Good” veya “Bad” derecesi alirsaniz HP’nizden 2 eksilir. Eğer tamamen kaçirirsaniz HP’nizden 4 eksilir.

Token: Event’lar için özel hazirlanmiş çemberler. Event’in temasina göre çemberlerin içerisine bir şeyler konur. Mesela Nico event’inde love notes topluyorduk, çemberlerin içerisinde de pembe not defterleri vardi. Örnek olarak 15 LP’lik bir şarkidan toplamda 15 tane defter toplama şansiniz var. Tabi kaçirmamaniz lazim. Daha sonra bunlari Event şarkisinda LP yerine kullaniyorsunuz.

———–

Şarki bittikten sonra puan hesaplamalari vesaire ekranlari aliyorsunuz. Önemli olarak şu Bond ekrani var:

ss (2014-07-20 at 02.46.27)Burada elde ettiğiniz Bond Pts diye geçen puan, takiminizda eğer Bond’u maksimum değere ulaşmamiş karakterler varsa, onlarin arasinda paylaştiriliyor. Benim takimda hepsi full olduğu için puan bir yere gitmiyor malesef 😀 Her karakterin altinda bulunan o 5 çiçek tamamen pembe olduğunda Bond tamamlanmiş demektir. Member List ekraninda karakterinizin resminin sağ üst kismina pembe bir çiçek ikonu gelecektir.

ss (2014-07-20 at 02.49.06)

Her oynadiğimiz şarki sonunda 3 tane karakter kazaniyoruz (aldiğimiz skora göre bazen 2 de olabiliyor). Bunlardan iki tanesinin Level’i 1, diğerinin Level’i ise oynadiğiniz şarkinin zorluğuna göre 3-13 arasi değer aliyor. Daily şarkilardan sadece bu şekilde bile Rare karakter düşürme ihtimaliniz olduğunu da bahsetmeden geçmeyeyim. Çok düşük bir ihtimal ama benim 3 tane düşürmüşlüğüm var şu ana kadar.

Öneriler

> Eğer bir şarkiyi geçmekte zorlaniyorsaniz takiminizi mümkün olduğunca yeşil karakterlerden oluşturmaya bakin. Belki düşük puan alacaksiniz ama en azindan onlarin Stamina skilleri sayesinde HP değeriniz kolay kolay düşmeyecektir.

> Elinizde eğer R, SR veya UR varsa ilk önce UR karakterin level’ini maksimum değere çikarin. Sirayla SR ve R’de ayni şekilde gidin. Özelliği ne olursa olsun karakterlerin yildizi ne kadar fazlaysa takima katkisi o kadar çok olur.

> Takim oluştururken şu listeyi kullanin: http://decaf.kouhi.me/lovelive/index.php?title=English_Version_Info Aşağida “Rare” veya diğer türleri seçip, istediğiniz özelliğe göre siralama yaptirirsaniz takiminizda hangi karakterin kullanişsiz olduğunu görebilirsiniz. Örnek: Smile takimi için Kotori mecbur kalmadikça takimda bulundurmamaniz gereken bir karakter.

> Olur da elinize iki tane ayni SR karakter düşerse, idolize etmemeye çalişin. Takimda 2 tane SR bulunmasi, idolize edilmiş 1 SR halinden çok daha fazla verim sağlayacaktir.

> Takiminiza zit renge/özelliğe sahip bir karakteri lider yapmayin. UR dahi olsa onu lider yapmaniz pek bir işe yaramayacaktir. Çünkü onun lider skilleri kendi özelliğiyle alakali şeylerdir. Şöyle anlatayim, Smile özellikli şarki oynuyorsunuz. Lider olarak da Cool Ultra Rare bir karakter koydunuz. Kartin üzerine bakarsaniz eğer Leader Skill olarak “Cool increases drastically” yazar. Yani yaptiği şey Cool değerini artirmak. Size Smile özellikli şarkida lazim olan ise Smile değerinin artirilmasina fayda sağlayan skiller. O yüzden bu UR’yi takimda farkli bir pozisyona koymaniz gerekir.

> Şarkiyi Full Combo yaptiğiniz halde C aldiğiniz zamanlar olacak. Bunun sebebi takiminizin henüz yeterince güçlü olmamasi veya takiminizi yanliş kurmanizdir. Yeni başladiğinizda çok da yüksek skorlar almayi beklemeyin, karakterleriniz güçlendikçe aldiğiniz harf değeri zamanla artacaktir.

> Easy’leri Full Combo yapmayi başariyorsaniz, vakit kaybetmeden Normal zorluklara geçin. Kaçirarak bile olsa oynayin, böylece hem daha fazla EXP kazanirsiniz, hem de LP’leriniz Easy’lerde harcanmamiş olur. Hard zorluğunu oynamak için takiminizin yarisi Rare karakterlerden oluşursa işiniz biraz daha kolaylaşir.

> Çoğunlukla Yujo No Change ve Bokura no Live Kimi to no Life şarkilarini Hard/Normal oynamaya bakin. Oynamasi kolay, LP’si düşük ama kazanci fazla şarkilar. Leveliniz kaç olursa olsun LP’niz arttikça bunlari oynayin.

> Oyuna ilk başladiğinizda, yani daha henüz tüm karakterlerin side-story’lerini açmamişken, Love Gem biriktirmeye ve ne olursa olsun harcamamaya bakin. İlk işiniz yan karakterlerin side-story’lerini açmak ve Gem elde etmek olsun. 50 tane gem biriktirip 10+1 Honor Scouting yapin. Böylece elinizde 10 tane R/SR karakter olur. Takimlariniz da yeterince güçlenmiş olur ve böylece çoğu şarkidan en az B veya A skor almaya başlarsiniz.

Son olarak benim bi aralar kaydettiğim gameplay’imi koyayim. Kalpli pijamalar artik trademark gibi bir şey oldu bende. 😛

Ve böylece rehberim burada sona eriyor, umarim atladiğim bir şey olmamiştir. İyi oyunlar, Nico Nico Nii!

695d00bbgw1efql2gaaa1g20b40681er

Reklamlar

7 thoughts on “Love Live! Rehberi

  • Sabah akşam bunu oynuyorum artik abi. Allah allah, test de etmiştim oturumu kapatip oysa ki. Neyse bakalim olmadi kaldiririm.

   Edit: Embed’e izin vermemişim o videoda ondan olmuyormuş. Düzeldi sanirim şimdi.

   Beğen

 1. Yararlı paylaşım +rep

  Eline sağlık yazıcam diyordun ben de bakıp bakıp görmeyince üşendin yazmadın sandım 😀 biraz geç farkettim ama çok güzel olmuş.

  Ben de diyorum ki 100 tane ♡ kasılabiliyor ben 1 haftada yaptım şahsen 😀 tekli almaktansa öyle gidin ilk yüz için, sonrası biraz zor. Eventler arasında en az 1 sr olayı oluyor onlar dışında 50 harcamak çok mantıklı değil.

  R kartları biriktirirken başta vay rlerim var diyor insan ama oyun ilerledikçe 10larca r oluyor elde kullanılmamış. Ben ilk 50de srsiz çıkmıştım 😀

  Beğen

  • Ya sadece normal scoutlarla bile bir sürü r elde ediliyor ama çoğu kullanışsız. Zaten kilit takım oluşunca çoğu idolized tipler bile boşta kalıyor. Benim yeşil nico maki mesela 😀 artık gem biriktirmiyorum ya, nasılsa srler var. 5 geldi mi açıyorum. Geçen o ur umiyi aldım 5li scoutta mesela 😛

   Beğen

 2. Eskiden osu oynamani izlerdim, tweetlerinden fark ettim bunuda oynadigini. Eve gidince idnden ekleyecegim, belki tutar 😀

  Beğen

Düşüncenizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s