Steins;Gate

header

4 günde bitirdiğim bir diğer roman S;G. İncelemesini hep yazmak istedim ama bir türlü yazmaya elim gitmedi çünkü yazacak çok şey var.

Animesini izlememiş olanlar bu yazidan uzak dursun çünkü her yer spoiler kaynayacak.

Bu sefer elimizde anime adaptasyonu böylesine karmaşik ve farkli bir “route” konseptine sahip bir vn için hiç de fena olmayan bir eserimiz var. Animesini ilk geldiği zamanlarda izlemiştim, her hafta teori kasmalar olsun kendine çok güzel bağlamişti. İzlerken route’larin ne kadar zekice birleştirildiğinin farkina bile varamadim, okuduğumda kafama dank etti mevzu. Nitro+’in farki da buran geliyor sanirim. (Örnek al Little Busters)

Uzun bir yazi olacak sadece göz gezdirseniz de olur; benim tek derdim şu vn’nin hak ettiği uzunlukta bir inceleme yazisina sahip olmasi 😀 Ayrica sayfa kasiyor muhtemelen fazla resimden dolayi, kusura bakmayin.

ss (2014-05-20 at 10.45.10)

S;G tamamen fan-çevirisine sahipti geldiği zamanlarda. Daha sonra JAST ekibi bu çeviriyi alip, düzenleyip, hatalardan ayiklayip resmi halini geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdü. Ben de o aralar Chaos; Head’in incelemesini yazmiştim. Chaos; Head’den hemen sonra okudum Steins;Gate’i ve okumam yaklaşik 4 gün sürdü. Bunu animesini izlediğim halde kendini sürükleyici kilmasina bağliyorum. Üstüne bir de zaten animede iyi bir iş çikarmiş seiyuularin, vn’de 2-3 kati daha iyi bir iş çikarmasini ve CG’lerin kalitesini eklersek kaba tabirle “S;G ile yatip S;G ile kalktiğim” 4 gün oldu. Neticede elimizde C;H’den çok iyi dersler çikarip kendini geliştirmiş bir visual novel var.

Not: Bu yaziyi direkt olarak animesini izleyenler için hazirliyorum, gerisi okumasin zaten gitsin ya animesini izlesin ya da vn’sine bakinsin. Bu incelemem biraz farkli olacak, biraz değerlendirme yapacağim biraz da animede yer almayan veya alsa bile bazi şeylerin atlandiği sahneleri anlatacağim.
Earwen: Okursan küserim.


ss (2014-05-20 at 10.49.31)

Opening girene kadar olan kismi şöyle bir özetlersem:

Konu, başina gelen her şeyi “Organization” mevzusuna bağlayan paranoyak Okabe Rintarou ya da Hououin Kyuoma’nin zaman makinalariyla ilgili bir konferansa katilmasiyla başliyor. Konferans başlamadan önce deprem gibi bir şey oluyor ve çatiya çiktiğinda bir “uydu” görüyor. Daha sonra konferansa koşuyor ve burada bir bilim insaninin, John Titor adindaki “zaman gezgininin” teoerilerini çaldiğini görüp bağriş çağriş olay çikariyor. Salondan Makise Kurisu adinda Amerika’da “genç dahi” olarak bilinen kiz tarafindan çikariliyor. Kiz da “15 dakika önce bana bir şeyler anlatiyordun, mevzu neydi” diye soruyor ortada öyle bir şey olmadiği halde. Okabe bu hatunu Organization’a bağlayip kaçiyor ve telefonuna bir mail geliyor. Fakat bu mail sadece karincali bir ekrandan ibaret olduğu için takmiyor maili ve konferans salonuna geri dönüyor. Salona döndüğünde bir erkeğin bağirdiğini duyup kontrol etmek için koştuğunda hikayemizi başlatacak şeyi görüyor: Daha az önce konuştuğu Makise’nin kanlar içinde yatan cansiz bedeni.

ss (2014-05-20 at 10.59.06)

Okabe buradan kaçip kendini sokağa atiyor ve gördüğü bu mevzuyu hemen evdeki arkadaşi Daru’ya sms halinde “Birisi Makise’yi biçakladi.” şeklinde gönderiyor. Gönderdiği an ekranimiza koskoca bir divergence meter geliyor:

ss (2014-05-20 at 11.00.52)

Ve bir anda sokaktaki insanlar kayboluyor. Üstüne bir de daha 15 dakika önce gördüğümüz çatidaki uydunun bu sefer binaya “çarptiğini” görüyoruz ve opening giriyor.

Bu opening’i animedekinden 10 kere daha fazla sevdiğimi de not düşeyim. (Ayrica VN’de 2 tane farkli OP var, neden yapmişlar bilmiyorum ama ikisi de güzel)

Hikaye

Chaos; Head’deki kuantum fiziğinin biraz daha geliştirilmiş ve daha anlaşilabilir kilindiği bir hikayeye sahip Steins; Gate. Ve bunlar bir anda aktarilmiyor izleyiciye, biz de adeta o laboratuvarin bir parçasi oluyoruz. Animede bu kisimlar yaklaşik 10 bölüm sürmüştü ve çoğu izleyici “karakterler öyle günlük hayatlarini yaşadilar boş boş takildilar” diye görmüştü bu kisimlari. Anime güzel bir adaptasyondu evet ama yine de hikayenin o birbirine bağlandiği kisimlari bir vn kadar iyi aktaramadi malesef.

ss (2014-05-20 at 11.21.48)

Önce Gel-banana denen normal muzu yeşil muz haline dönüştüren (yani başarisiz sonuçlara sebep olan) mikrodalga firinla yarattiklari ufak bir zaman makinesini nasil yavaş yavaş D-Mail sistemine dönüştürdüklerini görüyoruz. Geliştirirken yaptiklari muhabbetlerin hiçbirinde yapaylik göremedim, her karakter kendi yerini dolduruyor hikayenin gelişimi açisindan. C;H’deki gereksiz onca karakter mevzusunu burada yaşamiyoruz yani. Mayuri tüm karakterleri birbirine kenetleyen masum ve saf karakterimiz, Makise zeki ama neticede normal bir kizdan farkli olmayan karakterimiz, Daru ise dibine kadar otakuluğunu sürdüren hacker karakterimiz. Hepsi bu tarz karakterler gerçek hayatta nasil olacaksa öyle davraniyor hikayede.

ss (2014-05-22 at 09.14.18)

C;H’de sürekli okula gidip boş boş konuşmalara dahil olmamiz gerekiyordu, yani boşa zaman geçiriyorduk okulda. Bunu da S;G’yi yaz tatilinde ele alarak çözmüşler, yani karakterlerin gün içinde bolca zamani var ve istediğimiz her şeyi yapabiliyoruz. Okul derdi yok, okul üniformali insanlar yok. Ki zaten üniversiteli çoğu.

Bir vn’den beklediğim, karakterlerin samimi olmasidir. Sanki gerçekte de yaşiyorlarmiş da başlarina bunlar gelmiş diye düşündürtmeli. Bunu bu zamana kadar bir Umineko’da, bir Little Busters’ta, bir de Steins;Gate’te hissettim. Gerçekten şu an düşündüğümde Akihabara’da bir yerlerde Okabe’nin manyaklik yaptiğina inanasim geliyor. Burada anlaticinin karakterleri samimi ve gerçekçi yapabilmesi çok önemli bir başari; herkes bunu sağlayamiyor.

12-2986

C;H’de sinir olduğum bir diğer şey infodumping’in fazla ve “anlaşilamaz” şekilde aktarimiydi. S;G’de tüm teorileri Makise anlatiyor ve malum laboratuvardaki karakterlerimiz gayet günlük siradan insanlar olduğu için mevzuyu anlamiyorlar. Bu yüzden Makise her teoriyi veya zaman makineleriyle ilgili kuramlari gayet sizin bizim anlayabileceğimiz şekilde basite indirgiyor. Hatta farkediyorsunuz ki S;G’de geçen teoriler, C;H’de geçen teorilerin biraz daha geliştirilmiş ve üzerine zaman yolculuğu eklenmiş hali. Yani adamlar C;H’de biraktilari boşluklari da S;G yardimiyla doldurmuşlar diyebiliriz.

5-154

Hikayenin yavaş yavaş kelebek etkisine dönüşümünü ve önceden yaptiğimiz tüm hareketlerin hikayenin sonunu nasil etkilediğini görüyoruz. Üstüne bir de gelecekteki Okabe’nin attiği mesaji alinca hikaye bizi taaa ilk başladiğimiz o konferans gününe geri götürüyor. Her şeyi aslinda o kadar güzel bağliyorlar ki; aslinda ilk bölümlerde geçen hiçbir konuşmanin boş olmadiğini gördüğünüzde animesini izlediğiniz halde okurken heyecanlanabiliyorsunuz.

Sonuç olarak hikaye benden 10 aliyor, vallahi puan kiracak yer bulamiyorum.

Karakterler

Okabe Rintarou

1-rintarou-about

Miyano Mamoru’nun sesinden Mad Scientist karakterimiz. Başlarda Okabe’yi gerçekten hiç sevemedim, aşiri yapmacik gelmişti hareketleri. Üstüne bir de önüne geleni Organization’a bağlamasi ve dişariya yansittiğinin içindekilerle uyuşmamasi gibi şeyler gelince Okabe’yle bütünleşmem gerçekten zor oldu.

ss (2014-05-25 at 10.45.36)

Fakat Mayuri’nin öldürüldüğü dakikalardan sonra gerçekten bir Okabe oluyorsunuz ekran başinda. Mayuri’yi defalarca kurtarmaya çalişiyorsunuz, abartmiyorum, defalarca. Anime bunlarin hepsini koymamiş ama VN’de o kadar çok deniyoruz ki. Tutuyoruz Mayuri’yi başliyoruz koşmaya, önce sağa dönüyoruz eğer öldüyse bu sefer sola dönüyoruz. Hiçbiri olmazsa otobüsle gidiyoruz, olmazsa taksi, olmazsa başka bir tren istasyonu. Gerçekten Mayuri’yi o kadar çok kez öldürdük ki, benim bile moralim bozulmaya başladi bir noktadan sonra. Her Time Leap yapişimizda ekranda bir animasyon oynuyor takvimi gösteren, artik o takvimi bile görmek istemez olmuştu gözüm.

13-3041

Okabe’nin Makise’ye olan aşki nasil birdenbire ortaya çikiyor diye düşünüyordum animede. Animede bazi ek sahneler vardi gerçi bu aşkin doğmasini sağlayacak. Aslinda vn’de de Makise’ye karşi aşk diyebileceğimiz hiçbir şey yok. Yani biz Mayuri route’a gelene kadar Makise’yi neredeyse tamamen görmezden geliyoruz. İç dünyasinda Okabe, Makise’yi çok iyi bir “dost” olarak tanimliyor tanişali 2 hafta olmasina rağmen. Fakat animede saçma olan şey vn’de anlam kazandi gözümde. Mayuri route’u bitirdiğinizde -yani Mayuri’yi kurtardiğinizda- farkediyorsunuz ki aslinda Mayuri’yi kurtarmak demek Makise’nin ölmesi demek. Bu da sizi taa oyunun en başlarina geri götürüyor, aldiğiniz kararlar daha çok Makise ağirlikli oluyor ve sonuç olarak Makise’yi daha çok sevmeye başliyorsunuz.

ss (2014-05-22 at 09.40.38)

Okabe’nin Alpha Line’da SERN’e karşi oluşturulan direniş grubunun lideri olduğunu ve daha sonra Mister Braun’un kizi Nae tarafindan işkence edilerek öldürüldüğünü de not geçeyim.

Makise Kurisu

4-kurisu-about

Tsundere dahi karakterimiz. Makise aslinda klasik bir tsundere gibi dursa da, içten içe gösterdiği Mad Scientist hareketleriyle eğlenceli bir karaktere dönüşmüş. Ayrica 4chan manyaği ama bunu sürekli sakliyor nedense; lab’da kimse olmayinca gizli gizli 4chan’da takiliyor veya cümlelerinin arasina 4chan terimleri koyuyor. Aslinda ufak bir kiz çocuğu olduğunu da yer yer gösteriyor ama bunlari hep gizli sakli yapiyor. Bu konuda gerçekçi bulduğum bir karakter Makise.

ss (2014-05-22 at 09.37.41)

Neuroscience dalinda epey tez yazmiş, bu mantiği kullanarak da Time Leap sistemini geliştiriyor. D-mail’den farkli olarak mail yerine beyindeki anilarimizi geri aliyor bu sistem. Böylece gel-banana denen mevzu yaşanmiyor. Bu sistemi kullanarak Okarin defalarca Mayuri’yi kurtarmayi deniyor. Bu arada Time Leap’in en fazla 48 saat geri gidebilme gibi bir limiti var, eğer daha fazla gidilecekse önce 48 saat’lik bir Leap yapip, üzerine bir kez daha Leap yapmaniz gerekiyor. Yani ne kadar uzağa gidecekseniz yapacağiniz Leap sayisi o kadar artiyor.

39-3294

Ayrica Time Leap sisteminin ana mantiği, yani bir insanin “anilarini” o insan farketmeden değiştirebilme mevzusu Chaos; Head’de de yer yer geçiyor.

SERN’in dünyadaki başarili bilim insanlarini toplayip kendi adina çaliştirmasi (çoğunlukla tehdit ederek) gibi bir şey geçiyor hikayede. Alpha Line’da da Makise’yi annesini öldürme tehtidiyle zorla kendi adlarina çaliştiriyorlar. 2034’te Makise, zaman makinesini icat ediyor ve Mother of Time Machine ismiyle aniliyor. Daha sonra da yine SERN tarafindan öldürülüyor.

Itaru Hashida (Daru)

3-daru-about

Klasik Otaku/Hacker/Bilgisayar Manyaği dediğimiz karakter. Ama S;G bu tarz bir karakteri bile etkileyici kilmayi başariyor bir yerde. SERN’i hacklememizde yardimci olmasini geçiyorum, söz konusu başka karakterleri kurtarmaya geldiğinde biz haberimiz olmadan bile kendi başina işler yapabiliyor her ne kadar yan karakter gibi dursa da.

ss (2014-05-22 at 09.43.50)

Daru’nun Suzuha’nin babasi olduğunu da belirteyim. Kendisi Alpha Line’da Okabe’nin sağ kolu olarak aniliyor. Hatta Okabe öldükten sonra zaman makinesini kendi başina tamamlamaya çalişiyor ve 2036’da bitiriyor. Fakat bu makine geleceğe değil sadece geçmişe gidebiliyor, Amane Suzuha’nin ilk geldiği makine bu. Hikayenin sonlarina doğru tüm D-mail’leri geriye aldiğimiz için Amane ve Makise hayatimizda yok. Beta Line’dayiz ve bir şekilde kader yine Amane’yi dünyayi kurtarmak üzere zamanda geriye gönderiyor. Gelecekteki Daru bu sefer zaman makinesini istediği gibi tamamliyor ve zamanda ileri-geri gidebilecek hale getiriyor. Bu sayede de Makise’yi kurtariyorlar. (Amane Suzuha zaman makinesinin hem ileri hem de geri gidebildiğini söylediğinde Okabe’nin “That’s my super hacker!” diye bağirmasi harikaydi)

ss (2014-05-25 at 11.18.53)

Kendisi ayrica Lab-rozetlerini de yaptirip Suzuha’ya veriyor. Bu rozetin üzerinde her Lab üyesinin isimlerinin baş harfleri yer aliyor.

Shiina Mayuri

2-mayuri-about

Aslinda çok saf gibi duran ama neticede “onun da duygulari var ulan” diye feryat ettiren bir karakter Mayuri. Normalde bu tarz karakterlere hiç önem vermeyiz bi şeyler izlerken, aman ölsün nolcak bi işe yaramiyordu zaten deriz. İşte bu boşluğumuzdan yararlanmişlar Mayuri konusunda. Ölene kadar Mayuri’yi gerçekten umursamiyoruz, ne de olsa çok salak, hiçbir teoriden anlamiyor, boş boş konuşuyor diye düşünüyoruz. Fakat öldükten sonra yaptiğimiz Time Leap’lerde farkediyoruz ki Mayuri hep “işe yaramaz” oluşundan bahsedip duruyor. Hatta babaannesinin mezarinin başinda yaptiği konuşmayi dinlediğimizde rüyasinda defalarca öldüğünü ve Okabe’yi hep zor duruma soktuğunu gördüğünü anlatiyor.

ss (2014-05-22 at 09.32.38)

Bir sahnede Okabe’ye araba çarpmak üzereyken Mayuri yola atlayip bizi kurtariyor ve “sonunda bir işe yaradim” diyip ölüyor. Bu sahneden sonra Mayuri’ye olan bakiş açiniz tamamen değişiyor.

Zaten SERN tarafindan da “gereksiz” bulunduğu için öldürüldüğünü de belirteyim.

Amane Suzuha

9-suzuha-about

En başta normal bir part-time çalişan olarak geliyor Mister Braun’un dükkanina. Ama aslinda kendisi John Titor; daha doğrusu orijinal JT değil ama JT’nin ismini kullaniyor çünkü Okabe’nin onu farketmesini istiyor. 2036 yilindan dünyayi kurtarmak için geliyor, doğal olarak Makise’den aşiri derecede nefret ediyor. Zamanla Makise’yi tanidikça onu kurtaracak kadar değişiyor karakteri. Karakter olarak aslinda çok yapmacik başlarda, malum rol yapiyor, ama Okabe zekice farkediyor Suzuha’da yapmacik hissettiren bir şeyler olduğunu. Sonuç olarak onun zaman makinesini ve oraya geliş amacini buluyor.

4-3085

Okabe’nin kaybolan ibn5100’ünü bulmak için 1975’e geri dönüyor ama zaman makinesi bozuk olduğundan 2000 yilina kadar hafiza kaybi yaşiyor. Asil görevini hatirladiğinda da artik iş işten geçmiş olduğu için intihar ediyor. Ayrica bu “bozuk zaman makinesinin” sebebiyse gayet günlük bir anda Amane’yi bir yere giderken durdurmamizdan kaynaklaniyor. Normalde Amane 1975’e erkenden gitmeyi planliyor ama biz onu durduruyoruz (babasini arama meselesi) sonuç olarak Amane kaliyor ama malesef o gün bi ara yağmur yağiyor ve zaman makinesini bozuyor.

Akiha Rumiho / Faris-nyan

8-faris-about

MayQueen+Nyan2 isimli maid-cafe’nin sahibi, klasik nyanyan karakterimiz. Onun d-mail göndermesine izin veriyoruz ve ne gönderdiğini göstermeden bir d-mail atiyor. Sonucunda da tüm Akihabara moemoe’likten çikip eski haline dönüyor. Route’unda öğreniyoruz ki aslinda Akihabara, Faris’lere aitmiş. Zaten Akihabara ismi de Faris’in isminden geliyormuş (Akiha Rumiho). Attiği d-mail’in de babasinin ölümünü önlemekle alakali olduğunu öğreniyoruz, yani babasi hayatta olunca Faris’in Akihabara’yi moemoe şehrine dönüştürmesine izin vermiyor.

21-2259

Okabe’nin garip biri olduğunu düşünmeyen tek kişi çünkü kendisinin de Okabe’den bir farki yok, garip garip hayali şeylere inanmak gibi. Kendisi biraz çift kişilikli takiliyor; kedi kulaklarini taktiğinda Faris-nyan oluyor ve her cümlesine nyan falan ekliyor. Kulaklarini çikardiğinda da Rumiho oluyor, yani ailenin asil kizi.

Cheshire Break isimli bir yeteneği var, insanlarin gözlerinin içine bakarak kalbinden ne geçtiğini tahmin edebilmek gibi.

Ayrica RaiNet AccessBattlers diye bir oyunda epey başarili, route’unda bir elemani yenmesine yardim ediyoruz (epey sinir bozucu şekilde yardimimizi reddetse de). İnanilmaz bir yalanci, the slut is doing her slut works kisaca 😀

Kiryuu Moeka / Shining Finger

5-moeka-about

Amane’nin zaman makinesini incelemeye gittiğimizde yolda karşilaşiyoruz kendisiyle. SERN’in rastgele bulduğu ve kendi adina çaliştirdiği kişilerden birisi. Öğreniyoruz ki SERN dünyadaki bütün ibn5100’leri toplamak için bu tarz insanlar tutuyormuş. Moeka da bizim ibn aradiğimizi öğrenince peşimize düşüyor. Biz de salaklik edip, tapinakta bi tane bulduğumuzu ona söylüyoruz. İşte her şey bununla başliyor. Çünkü Moeka’ya salak gibi d-mail göndertiyoruz e doğal olarak ibn uçuyor.

5-2665

Kendisi sürekli FB isimli birisinden emirler aliyor. Bi yerden sonra FB artik Moeka’yla konuşmayi kesiyor ve sonuç olarak Moeka evinde intihar ediyor. Bunu öğrenenen Okabe, FB’yi bulmak adina Moeka’yla anlaşmaya çalişiyor. Fakat sonucunda güzel bir kavgaya tutuşuyorlar. Animede bu kavga harikaydi, VN’de Okabe’nin düşüncelerini görmek haricinde pek aksiyona giremedik. Sonuç olarak FB’yi buluyoruz ama bu esnada Moeka defalarca ölüyor.

19-1388

Ayrica kendisi Mayuri’yi ne kadar kaçmaya çalişsak da bulup öldürüyor.

Urushibara Luka / Rukako

7-ruka-about

Trap. Erkek. Her ne kadar görünüşü diğer tüm karakterlerden 10 kati güzel olsa da Rukako erkek. Gönderdiği bir d-mail sayesinde cinsiyetini değiştiriyor. Daha sonra route’unda ondan bu d-mail’ini geri almasini rica ettiğimizde bunu sadece bir şartla yapacağini söylüyor: Okabe’yle 1-2 günlüğüne de olsa çikmak. Hatta laf arasinda “cinsiyeti ne olursa olsun yine de Okabe’yi seveceği” gibi bir şey diyor, Okabe bu durumda baya coşmuştu iç dünyasinda.

25-3104

Ayrica ekstra bilgi olarak, cinsiyetini değiştirdiği için kiz dürtüleri sağolsun temizlik yapiyor bolca ve bu temizlik esnasinda tapinakta bulunan ibn5100’ü düşürüp kiriyor. Harikasin Rukako.

Yuugo Tennouji / Mr Braun / FB

10-braun-about

Aslinda Mr Braun’dan gerçek anlamda şüphelenmiyoruz. Yani adamin zaten toplamda 10 tane falan sahnesi var, nereden bilelim SERN’in adami olduğunu hatta ve hatta Moeka’yi kadin kimliğiyle sağa sola yönlendirdiğini. Bunu animede öğrenmek gerçek anlamda şok etkisi yaratmişti; vn’de mevzuyu bildiğimden o kadar etkilenmedim ama duygusal açidan daha etkileyiciydi. Moeka ibn’i çaldiktan sonra (d-mail sayesinde) FB ibn’i SERN’e gönderiyor. Takip ettiğimizde öğreniyoruz ki geçmişteki Amane Suzuha’nin öldüğü evde kaliyor.

31-3112

Anime ve VN’de farkli bir işleniş vardi onu da belirteyim. Animede Moeka’yla kendisini öldürmüştü.

VN’de ise evindeyiz ve evinde kaldiği Suzuha’nin aslinda kim olduğunu ve zaman makinasiyla alakasini anlattiğimizda pişmanliktan intihar ediyor. Bu sahnede diğer odada tüm olanlari izleyen kizi Nae’yi farkediyoruz.

Nae Tennouji

11-nae-about

Doğru düzgün bizle konuşmayan hatta bizden nefret eden bir karakter Nae. Sadece Mayuri’yle iyi anlaşiyor, onun haricinde bize hep kötü davraniyor. Bu hareketlerinin sebebini ise FB kendini öldürdüğünde anliyoruz.

ss (2014-05-22 at 09.21.42)

FB ölür ölmez camdan dişari atliyor ve ortadan kayboluyor Nae, daha sonra da gelip Moeka’yi öldürüp kaçiyor. Time Leap yapip her şeyi bir daha inceliyoruz, babasi yeni ölmüş birisi için garip bir davraniş olduğu için Nae’yi takip ediyoruz ve konuşuyoruz. Burada babasinin ölümünden bizi sorumlu tuttuğunu, gelecekten geldiğini, aslinda SERN’in adami olduğunu ve gelecekte bizi defalarca işkence ederek öldürdüğünü anlatiyor. Moeka’yi öldüremediği için üzüldüğünden dolayi da 15.000 kez time leap yapip günümüze geliyor ve Moeka’yi öldürüyor.

32-3113

Ayrica Suzuha’nin yer aldiği bir mangada Nae Suzuha’nin annesini de öldürmüş.

Kendisi ayrica Robotics; Notes serisinde de yer aliyor, JAXA’da çalişiyor.

Doctor Nakabachi

12-nakabachi-about

Makise Kurisu’nun babasi. Sürekli zaman makinesi icat edişinden bahsediyor ama yaptiği tek şey John Titor’un yazilarini kopyalamak. Ayrica kizini inanilmaz kiskaniyor ve sonuç olarak onun zaman makineleri hakkinda yazdiği tezi çalip kizini öldürmeye çalişiyor. Hikayeye göre Nakabachi, Makise’nin tezini alip uçağa bindiğinde uçakta yangin çikiyor ve neredeyse her şey tamamen yaniyor. Fakat Nakabachi, bu tezi kurtarmayi başariyor. Çünkü taa hikayenin başinda Mayuri metal upa’sini kaybetmişti, daha sonra görüyoruz ki aslinda upayi alan kişi Makise’den başkasi değilmiş. Yani Upa bir şekilde Nakabachi’yle birlikte gidiyor ve Nakabachi tezi bu Upa’nin içerisinde saklayarak tezi kurtarmiş oluyor.

21-3277

Bu da dünyada bir distopyanin oluşmasina sebep oluyor. Ah ulan Nakabachi, nasil bir babasin.

(Yani burada Okabe’nin Makise’yi kurtarmasinin haricinde, Upa’yi da metal yerine ateşte yanabilecek başka bir Upa’yla değiştirmesi gerekiyor. Yani taa hikayenin başindaki Upa’yi bulma sahnesine kadar gidiyoruz)

4ºC

13-4c-about

Faris’in RaiNet’teki final rakibi. Hileden başka bir şey bilmeyen bir oyuncu, Okabe’yi de bir güzel dövüyor.

ss (2014-05-22 at 09.46.22)

Karakterlere sonuç olarak 9 veriyorum çünkü Faris yer yer sinir bozucu bir karakter olabiliyor.

Olay Örgüsü ve Anlatim Tarzi

Şimdi C;H’nin en iyi bölümü burasiydi. Her şeyi parça parça farkli noktalardan verip, zamanla her şeyi birer birer gözünüzün önünde birleştirmesi ve darbeyi indirmesiydi. S;G bunu biraz daha yumuşak halde yapiyor ve size bir şeyleri tahmin etme zorunluluğu yaratmiyor. Siz zaten okurken bir Okabe olduğunuz için, Allah’im ne yapsam da Mayuri’yi kurtarsam diye sağa sola koşturmakla meşgul oluyorsunuz. Ve sonunda Mayuri’yu kurtardiğinizda tam derin bir nefes aliyoruz derken Makise bize gülerek “Aa bir de şu D-mail vardi, hani biri beni biçaklamişti falan ahaha” dediğinde kafamiza dank ediyor Mayuri’yi kurtarmak demenin aslinda Makise’nin ölümü demek olduğu. Yer yer gerçekten okuyucu olarak psikolojiniz bozuluyor, yer yer ağliyorsunuz, yer yer sinirleniyorsunuz. Burada da iyi bir iş çikarmişlar yani.

44-3298

Olay örgüsüne de 10 veriyorum.


Anlatim tarzi ise %99 Okabe’nin iç sesi olduğu için epey eğleniyoruz. Kendi kafasindan paranoyağa bağlamasi, Rukako’yu her gördüğünde “He is a guy” modlarina girmesi okuyucuyu eğlendiriyor. Aslinda keşke olaylari bir de diğer karakterlerin gözünden/iç sesinden yaşayabilseydik, her karakter kendince derin gözümde.

ss (2014-05-25 at 10.42.52)İçerik / Seslendirme & OST / Art

İçerik olarak elimizde C;H kadar sağa sola dönen kameralar yok belki ama bu sefer kullanabildiğimiz ve istediğimiz zaman çikarabildiğimiz bir cep telefonumuz var. Ayrica bu cep telefonunda çeşitli ayarlar yapabiliyoruz; ekran resmini değiştirmek, mesaj sesini değiştirmek, arayan sesini değiştirmek gibi. Ayrica d-mail’i gönderirken mikrodalgayi “aradiğimiz” için yer yer aramayi Okabe yerine biz yapiyoruz. Bu acayip hoşuma gitti.

Yine de keşke biraz daha animasyon olsaydi, özellikle Moeka vs Okarin kavgasinda. Veya zaman makinesinin hareketlenmesinde vs olsa güzel olurdu.

C;H’de kirmizi ve yeşil işiklar vardi seçenek olarak, buradaysa bize gelen mesajlara verdiğimiz cevaplar oyunun kaderini belirliyor. Açikçasi acayip karişik buldum ama bi yandan da mantikli gelmiyor değil. Mesela ilk başlarda Kurisu’dan gelen çoğu mesaji görmezden gelirken, Mayuri route’tan sonra Kurisu’nun her mesajina uzun uzun yazar olduk. Veya Shining Finger Moeka bazen o kadar çok mail atti ki, bi yerden sonra telefona bakmaz olduk.

Seira-tann~~ Ayrica C;H'den FES ve Gero Frog gibi resimler var.

Seira-tann~~ Ayrica C;H’den FES ve Gero Frog gibi resimler var.

Connect to network derseniz sizi şu adrese yönlendiriyor: http://futuregadget-lab.us/ Bu siteyi Okabe ara sira kontrol ediyor, animede de geçiyor sanirim.

ss (2014-05-22 at 10.09.05)

Yine route seçimlerinde d-mail’leri gönderip göndermememiz önemli olduğundan, Okabe çok fazla derin düşüncelere dalmadan çat diye d-mail’i gönderebiliyoruz muhabbetin ortasinda. Öyle hoş canilikler de var.


Menü olarak bir C;H değil aslinda, orada bilgisayara falan giriyorduk. Burada biraz daha sade olmuş fakat Suzuha’nin zaman makinasinin ana menüde dönmesi yeter diyorum. Ayrica oyunun kaç saat açik kaldiği, yüzde kaç tamamladiğiniz, achievementler gibi ek şeyler de mevcut.

ss (2014-05-22 at 09.57.02)


Seslendirme olarak zaten anime kadrosunun aynisi, ki çoğu seiyuu için bir ilk olmuştur sanirim bir vn’de çalişmak. Hepsi çok başarili olmuşlar, animeden daha başarililar hatta. Okabe’nin türlü türlü bağriş çağirişlari, Mayuri’nin ağlayişlari, Makise’nin azarlamalari vesaire hepsi çok daha etkileyici olmuş vn’de. (Vn’de Suzuha’nin mektubunu okuduğu sahnede ayrica ağladiğimi belirteyim)


OST olarak ise çok etkilendim, adam sadece tek bir melodiyle 4-5 tane farkli versiyon yapmiş ve hepsi harika sahnelerde en uygun şekillerde kullanilmiş. Salya sümük ağladiğim yerler oldu sirf OST yüzünden. Gate of Steiner melodisi kadar hiçbir müzik bu vn’ye yakişmazmiş onu anladim. Dinledikçe insan karakterlerin çektiği her derdi hissediyor valla.

Onun haricinde itou kanako yine döktürmüş, 2 opening (+1 anime) ve çoğu ending şarkisini söylemesi haricinde bir de Mayuri ve Okabe’nin ilk kez SERN’den kaçmaya çaliştiğinda çalan bir parça var. Animede hiç duymadim sanirim, o parça ile vn’yi biraz daha sevdim. (Parçanin adi technovision)

Vokal olarak ayrica C;H’de karakter olarak yer alan Phantasm/FES’ten de şarkilar var; ayrica Akihabara binalarindaki dev ekranlarda yer yer FES konserlerini görebiliyoruz.

ss (2014-05-22 at 10.28.22)

Mayuri her öldüğünde çalan parça ise yine Gate of Steiner’in farkli bir versiyonu ama HER öldüğünde çaldiği için bir yerden sonra sinirleriniz bozuluyor gülmeye başliyorsunuz.

Neticede adamlar C;H’de yapamadiği işi burada başarmiş, tebrikler Abo Takeshi.


CG ve Art konusunda meşhur Black Rock Shooter karakter tasarimcisi huke var elimizde, ee söz konusu huke olunca kötü bir şey bekleyemiyorsunuz tabii ki. Epey bir CG var (yazinin her bir yerinde gördüğünüz gibi), karakter sprite’lari da animeden çok daha güzel. Bayaa güzel hatta. Vn’yi okuduktan sonra animeye şöyle bir baktiğinizda “bu tipler neymiş allasen” diyorsunuz.

2-078

Ayrica huke, Mayuri’nin ölüm şekillerinin her birini teker teker çizmeye üşenmemiş. Teşekkürler huke. (Diğer platformlar için çikan versiyonlarda ek CG’ler de mevcut, ne yaptin sen be oğlum)

13-1383

Tips / Referanslar

Geldik benim bu VN’yi neden bu kadar sevme nedenime. Hiç böyle bir VN’de Jojo’s Bizarre Adventure göndermeleri okuyacağimi umuyor muydum? Kesinlikle hayir. Okabe ve Daru’nun aslinda ölümüne Jojo hayrani olduğunu biliyor muydum? Hayir. Bu iki manyak, her 10 cümlenin 5’inde Jojo alintilari yapmaktan kendilerini alikoyamiyorlar. En olmadik anda bile yapilan Jojo göndermeleri, common route denen en baştaki kisimlari benim için çok eğlenceli hale getirdi.

Gözüme takilan hoş göndermeler:

ss (2014-05-22 at 11.08.33)>C;H’deki Seira Orgel karakterinin yer aldiği anime
>”Daga kotowaru” Özellikle Jojo Part3’te Jotaro’nun kullandiği meşhur cümle
>Code “Jeass”
>Could this be Ora Ora?! (Future Gadget No3)
>Cyalume Saber, (“Stark Wars”‘ta yer aliyor)
>”Son karariniz mi?”
>C;H’deki Gero Froggy’ler
>Ghost in the Ball
>Gunbam
>King Burger
>Sugumiya Rie, tsundere kraliçesi
>Mac Dyver
>New-Gen incidents, yine C;H’den
>Lupants the Third
>”That’s why we love you, that’s why we admire you!” yine Jojo’dan meşhur bir alinti. Daru çok söylüyor bunu.
>ZA WARUDO
>Death Note

13-2837

Aslinda Jojo referanslarinin resmini koymayi çok istiyordum (özellikle za warudo) ama Jojo Part 3 animesi daha malum yerlere gelmediği için spoiler olacak izleyicilere 😛

ss (2014-05-22 at 11.06.59)

Okabe/Makise/Daru’nun ölümüne 4chan’da takildiklarini da unutmayalim.

Route / Animede Yayinlanmayan Bazi Endingler

Steins; Gate route’lari aslinda “hadi şu karakterin route’una gireyim ve beraber mutlu olalim” mantiğindan ziyade “bencil olup tüm dünyayi feda mi edeyim yoksa dünyayi mi kurtarayim” kararini almaniza itiyor sizi. Tüm hikaye Chapter’lara bölünmüş ve sona ulaşmaniz için tüm route’lari elden geçirmeniz gerekiyor. Zaten bu route’larin hiçbirinde “of bu kiza aşiğim” moduna girmiyor Okabe. Aklinda hep “Mayuri’yi kurtarmaliyim” düşüncesi var o yüzden normal route mantiğinin dişarisindayiz. Sadece route sonunda “diğer d-mail’i mi geri alacaksin yoksa bu evrende sonsuza kadar yaşayacak misin” sorusuna cevap vermeniz gerekiyor.

70-3404

Eğer diğer d-mail’i geri al derseniz bir sonraki chapter/route’a geçiyorsunuz; sonsuza kadar orada yaşamak istiyorsaniz da Okabe Mayuri’yi kurtarma/kaderle savaşma planindan vazgeçip bir anda heroine’ye aşik oluyor ve orada mutlu mesut yaşamayi seçiyor böylece S;G bitiyor.

Route’lar sirasiyla:

Shared Route (Chapter 1-5) > Suzuha Route (Chapter 6) > Faris Route (Chapter 7) > Rukako Route (Chapter 8) > Mayuri Route (Chapter 9) > Kurisu Route (Chapter 4-9) > True End (Chapter 10)

Gördüğünüz gibi Kurisu Route taa en başta Suzuha Route’a geçmeden önceye geri götürüyor bizi.


Animede yer almayan bazi endingler:

ss (2014-05-22 at 06.09.59)

Suzuha bizimkilere ibn5100 bulmak için zamanda geriye gideceğinden bahsediyor. Okabe bunun bir intihardan farksiz olduğunu bildiği için kararsiz kaliyor. Burada 2 seçeneğimiz var:

>D-mail’i gönderip Suzuha’yi feda etmek
>D-mail’i göndermekten vazgeçip Suzuha’nin lab elemanlariyla geçirdiği 2 günü sonsuza kadar tekrar etmek: böylece kimse ölmeyecek ve sonsuza kadar beraber eğlenecekleri günleri olacak

Eğer birincisini seçersek bir sonraki route/chapter yani Faris’e geçiyoruz; ama eğer ikinciyi seçersek o 2 günü sonsuza kadar tekrar ediyoruz. Olanlar ise gerçekten çok farkli ve etkileyici.

Karakterlerimiz bisikletle şehri turluyorlar, tekrar ettikleri gün hep bununla başliyor. Bu yolculukta Mayuri ve Suzuha rahatça sürüyorlar, Makise Okabe ve Daru zorlaniyor. Okabe her seferinde gitgide daha da zorlaniyor çünkü bu olay onun için sonsuza kadar bisiklet sürmek demek gibi bir şey. Başlarda her şey normal gidiyor Okabe için, taa ki bi yerden sonra bu durumdan bikmaya başlayana kadar.

17-1889

Normalde Daru’ya bir kamyon çarpmak üzere oluyor ve son anda Okabe onu sirtindan çekip kurtariyor. Fakat defalarca tekrardan sonra Okabe zamanda bir farklilik ariyor ve düşünüyor “bu sefer kurtarmasam ne olur acaba? Daru’nun ölüşünü görmek nasil hissettirir?” şeklinde. Nasil olsa her şeyi geri alacaği için birisinin ölmesi gibi şeyler o kadar da önemli değil onun için. Bazen Daru’yu birakiyor (ölmüyor), bazen söylemesi gereken cümleleri söylemiyor. Çeşitli şeyler deniyor zamanda farklilik yaratmak için.

10-1903

12-1905

Fakat bir yerde Okabe artik derin düşüncelere daliyor ve “şu an bu zamanin efendisi benim ve burada istediğim kötülüğü yapabilirim. Ne de olsa saniyeler içinde her şeyi başa döndürebilirim.” diye düşünüyor. Gitgide karanlik tarafina yenilmeye başliyor, sesi değişiyor, gözleri sönüyor. Bir sahnede Okabe, Suzuha’ya defalarca tecavüz etmenin hayalini kuruyor. Bekaretini defalarca almak, ona işkence etmek gibi türlü düşünceler geçiriyor aklindan. Her ne kadar bununla savaşmaya çalişsa da kötülük ağir basiyor. Suzuha onun bu halinden zamani defalarca tekrar ettiğini anliyor. Okabe nasil anladiğini sorduğunda Suzuha’nin cevabi “gözlerinin geldiğim zamandaki insanlardan bir farki yok; ölü, sönmüş, pes etmiş” oluyor.

7-1899

Okabe’nin artik pes ettiğini gördüğü içinse çözüm olarak onunla birlikte 1975’e, yani ibn5100’ü beraber bulmaya gitmeyi teklif ediyor. Neticede ikisi de hafiza kaybi yaşayacak ama en azindan birbirlerine destek olacaklar, biri başarisiz olursa ötekisi başarili olacak. Kendilerini Mayuri için feda ediyorlar ve route bitiyor.

26-1920

ED


ss (2014-05-22 at 07.05.45)

Faris’in babasinin öldüğünü ve Faris’in bu konuda çok üzüldüğünü öğrenince normal D-mail’imizi geri almaktan ziyade farkli bir D-mail atmayi deniyoruz. Eğer d-mail’i geri alsaydik bir sonraki Chapter/Route’a yani Rukako’ya geçecektik. Bu sefer atacağimiz farkli d-mail’i direk Faris’in babasina atiyoruz ve sonuç olarak Faris’in babasi yaşiyor. Ama bu sefer de her şey değişiyor; Okabe, Faris’le birlikte RaiNet’te bir oyuncuymuş hatta çok iyi oynuyorlarmiş. Okabe, Mayuri/Daru/Kurisu ile hiç tanişmamiş ve doğal olarak lab/zaman makinesi/time leap gibi şeyler de yok.

15-2218

Ve diğer süpriz olan şey ise, Faris ve Okabe sevgililer. Faris bir yerden sonra Okabe’nin farkli davrandiğini anliyor ve ondan her şeyi anlatmasini istiyor. Anlatiyoruz ama yine de sonuç olarak elimizden hiçbir şey gelmediği için bu kaderi kabulleniyoruz. Zaten ortada lab olmazsa Mayuri’nin ölmesi için de bir sebep kalmaz diye düşünüp Faris’le yaşamayi seçiyoruz. Ki ölmüyor da zaten, Faris’e bunu doğrulatiyoruz. Bol öpüşmeli bir ending olduğunu da es geçmeyelim (Zira Faris, Okabe’nin kendisi ve sevgili geçmişleri hakkinda hiçbir şey hatirlamadiğini duyunca “O halde her şeyi hatirlamani bedenimle sağlayacağim” deyip garip şeylere başvuruyor).

31-2265

ED


ss (2014-05-22 at 07.24.32)

“Rukako” malum kiz olmuştu ama bir türlü geri erkek olmak istemiyor, yani d-mail’i geri almak istemiyor. Bu Okabe için de zor bir karar çünkü Rukako’ya bunu yapmak istemiyor. Okabe bir şekilde salak gibi “aman Mayuri nasil olsa ölecek, yapacak bir şey yok, kader bu artik kabulleneceğiz” kafalarina giriyor. Ama Rukako’nun içi rahat etmiyor ve “eğer 2 günlüğüne erkek arkadaşim olup benimle çikarsan sana yardim ederim” diyor.

ss (2014-05-25 at 11.54.45)

Neticede 2 günlüğüne çikiyorlar fakat Okabe karşisinda senelerdir erkek bildiği Rukako olduğu için bir türlü mevzuya kendisini veremiyor (ki harika sahnelerdi). Sonuç olarak 2. günün sonunda elimizde ağlayan ve berbat günler geçirmiş narin bir kiz kaliyor. Ufak bir leap’le 2. günün başina dönüyoruz ve doğruca tapinağa gidiyoruz. Ayni normal zamanlardaki gibi bir gün geçiriyorlar ve sonuçta Rukako’yu ikna ediyoruz.

Burada da eğer d-mail’i gönderirsek bir sonraki Chapter/Route’a yani Mayuri’ye geçiyoruz, göndermezsek Ending’i görüyoruz.

42-2479

Tam biz d-mail’i atmak üzereyken Rukako bize sariliyor ve bizi sevdiğini falan söylüyor. Baya da acikli takiliyor kerata, o d-mail’i gönderemiyorsunuz bir türlü. Ve sonuç olarak göndermiyoruz. Mayuri’nin ölüm saatinin gelmesini öylece bekliyoruz ve Mayuri gözümüzün önünde öylece kalp krizi geçirmişçesine ölüyor.

20-2500

Burada bir diğer nokta ise Mayuri’nin öldüğü gün Okabe moral olarak çöktüğü için Kurisu mevzuyu bir şekilde çakiyor ve “Mayuri’nin öleceğini biliyordun değil mi?” diye bize soruyor. Biz her şeyi ona itiraf ediyoruz ama Kurisu bize kizmiyor, adeta şefkat gösteriyor ve “bir kizi mutlu edemedin, en azindan ötekini mutlu et” diye nasihat veriyor.

9-2513

O gün ComiMa etkinliği olduğu için Mayuri’nin tüm günü orada geçiyor, aklinda hep Rukako’ya cosplay yaptirmak var tabii. Ama Rukako bir türlü istemiyor çünkü geçmişte bu konuda tacize uğramiş defalarca (hatta onu kurtaran kişi de Okabe). Rukako, Mayuri öldükten sonra acayip pişmanlik duyuyor, Okabe’yle saatlerce ağliyorlar. Rukako kendisini suçluyor Mayuri’ye güzel bir gün yaşatmadiği ve cosplay yapmadiği için, sonuç olarak tek başina riski ne olursa olsun Leap yapmak ve Mayuri’ye güzel bir gün yaşatmak istiyor.

18-2537

Okabe kendine geldiğinde elinde o günden kalma resimler buluyor ve ağlamaya başliyor. Bu endingin sonunda ise en şaşirtici şeyi aliyoruz, diğer endinglerde credits geçip bitiyordu ama burada elimizde ekstra bir CG daha oluyor:

19-2538

Rukako ve Okabe’nin çocuğu olmuş 😀


ss (2014-05-22 at 07.51.17)

Şimdi burada artik gerçeğin suratimiza vurulduğu yerlere geliyoruz. Malum elimizdeki tüm d-mail’leri geri aldik ve artik Mayuri’yi kurtardik. Fakat unuttuğumuz bir gerçek var; Makise ne olacak? Önemli olan burada SERN’in veri tabanindaki tüm d-mail’leri silmek, böylece SERN bizim elimizdeki zaman makinesi hedesinden haberdar olmayacak ve bizim peşimize düşmeyecek. Makise’nin ölümünü geri alan basit bir d-mail olduğu için, onu geri almak ve almamak arasinda bu sefer ikileme düşüyoruz.

Eğer geri alirsak, Makise ölecek ve beta line’a geçeceğiz.
Eğer geri almazsak, Mayuri ölecek.

Buralar animenin 21. bölümüne denk geliyor, yani Okabe’nin artik yavaş yavaş her şeyden pes etmeye başladiği ve türlü türlü ikilemlere düştüğü yerler. Birisi Kurisu, birisi Mayuri. 13-2837Burada okuduğunuz onca saatlik günlük yaşamdan sonra, karakterlere iyice bağlandiğiniz için aslinda siz de ikileme düşüyorsunuz. “Ben olsam kimi feda ederdim acaba?” diye. Çeşitli şeyler düşünüyor yine Okabe ve önce bir test etmek istiyor “bakalim Mayuri ölecek mi, belki ölmez” diye. ComiMa’ya gidiyorlar ve ComiMa dönüşünde Okabe’ye araba çarpacakken Mayuri kendisini yola atiyor ve Okabe’yi kurtariyor.

41-2854

Buralar zaten animede olan şeylerdi. Kurisu’nun güçlü tavirlari ama her ne kadar güçlü olsa da söz konusu kendi ölümü olduğu için içten içe üzülmesi gibi şeyler var. Kurisu’nun Okabe’nin lab önlüğünü diktiği sahneler falan yine bu route içerisinde gerçekleşiyor. Ayrica yine bu route’ta Kurisu ve Mayuri ara ara önceki line’lardan bazi şeyler hatirladiklarini ve “deja vu” gibi hissetirdiğinden bahsediyor. Sonuç olarak Kurisu kendisini feda etmek istiyor, Mayuri bu gerçeği öğreniyor ve bolca gözyaşi dönüyor ortada.

15-2939

Kurisu öleceksem de en azindan Amerika’da öleyim kafasinda olduğundan, tam hava alanina gidecekken Mayuri ve Okabe önünü kesiyor. Kurisu birden bire “Okabe zaten seni seviyor, seni feda etse hoş olmazdi değil mi” tarzi laflar ediyor ve ikisinin arasini bir şekilde yapiyor. Zaten Mayuri de dünden raziymiş üzülse de kirilsa da o da aşkini itiraf ediyor (ki bu çok beklendik bir şeydi çünkü oyunun başindan beri Mayuri’den bazi mail’ler aliyorduk “Mayuri’nin de kalbinde birisi var acaba kim~” şeklinde)

24-2961

Sonuç olarak Kurisu “beni Amerika’daymiş gibi düşünün ve hayatinizi yaşayin” diyip ortadan kayboluyor. Eve döndüğümüzde artik o son d-mail’i silmemiz gerekiyor ve hazirliklari yapiyoruz. D-mail’i gönderip Kurisu’yu siliyoruz, bu kisimlar çok etkileyiciydi çünkü kendimize geldiğimizde ilk iş Mayuri’ye “Lab Mem 004 kimdi?” diye soruyoruz. Elbette öyle birisi yok. Ayrica Kurisu’nun önlüğümüzün üzerinde diktiği yer de geçmiş, yani Kurisu hiç var olmamiş gibi bir sonuç doğuyor.

46-2976

Daha sonra Mayuri’nin ölüm saatini bekliyorlar ve Mayuri ölmüyor. Ayrica Time Leap makinelerini ve ibn’i de çöpe atiyorlar bir güzel parçalayip. Artik beta line’da olduklari için bir çok şey değişmiş durumda. Mayuri ve Okabe artik sevgililer ve normal günler geçiriyorlar. Derken Mayuri birden “sanki çok sevdiğim bir dostumu kaybetmişim gibi hissediyorum” gibi bir laf ediyor. “Ve ne zaman o dostumu düşünsem üzülüyorum, bazi sesler duyuyorum” diyerek bizi iyice parçaliyor.

Sonuçta beraberce mutlu mesut yaşiyorlar.

49-2979ED


ss (2014-05-22 at 07.49.32)Kurisu route’ta ise her şeyi başa aliyoruz çünkü hedefimizde hem Kurisu’yu hem de Mayuri’yi kurtarmak var. Steins; Gate’e ne olursa olsun geçmemiz gerekiyor. Bunun için Kurisu’ya da biraz aradiği değeri vermemiz için en başlardan başliyoruz, daha çok Kurisu’yla vakit geçiriyoruz sorunlarini dinliyoruz falan. Buralar zaten animenin neredeyse tamamini kapsiyor çünkü anime çoğunlukla Kurisu route üzerinden ilerliyor (malum).

Bu sefer aslinda Mayuri route gibi ilerliyor her şey, Kurisu yine ben öleyim boşver Mayuri yaşasin diyor. Ama farkli olan şey ise, bu sefer Okabe pes etmeyeceğini söylüyor. Elinde bir plani olmadiği için çeşitli şeyler deniyor, Mayuri’yi bir hastaneye yatirmaktan tutun da Mayuri’yi güney Amerika’ya göndermeye kadar. Yine de ölüyor tabii ki, hatta bi yerden sonra “artik Mayuri’nin ölümü bana normal gelmeye başladi” diye düşünüyor Okabe.

16-3157

Kendiyle yüzleştiği bir anda Kurisu hakkinda düşüncelere daliyor Okabe, onunla ilk taniştiği andan itibarenki anlari gözünün önüne geliyor. Nasil Kurisu’ya hayran olduğunu, onun zekasina ve kişiliğine nasil özendiğini falan düşünüyor. Kurisu’nun ismini doğru düzgün bir kez bile söylemeyip, farkli farkli lakaplar takmasinin sebebinin ismini söylemeye çekindiğine bağliyor. Neden Kurisu için bu kadar uğraştiğini, neden Kurisu’nun onun için normal bi dosttan farkli olduğunu düşünüp duruyor ve sonuçta Kurisu’ya aşki böyle doğuyor. Öpüştükleri sahne falan yine buralar.

28-3167

Sonuç olarak Kurisu yine gidecek, yine ayni d-mail’i göndereceğiz. Bir nevi Mayuri route’la ayni yerlere gidiyor ama bu sefer artik yanimizdaki Mayuri değil Kurisu. Ha burada farkli olan bir diğer şey de, Mayuri route’ta d-mail’i gönderdiğimizde hiçbir şey olmamişti. Ama burada tam d-mail’i gönderdiğimiz an etrafimiz yavaş yavaş bulaniklaşirken, kapida Kurisu’nun hizlica belirdiğini görüyoruz; Amerika’ya gitmekten vazgeçmiş ve geri dönmüş. ;___; Tabii artik çok geç.

20-3182

ED 


ss (2014-05-22 at 08.54.51)

Buralar da animenin son 2 bölümünü kapsiyor. Daha sonra Ending credits giriyor ve Suzuha birden bizi ariyor gelecekten geldiğini söylüyor vesaire. Yani beta line’da bile savaş bir şekilde sürmüş (Kurisu’nun babasi yüzünden) ve kader Suzuha’yi yine geçmişe göndermiş. Ama bu sefer Daru’nun yaptiği yeni zaman makinesiyle. Sonuç olarak Operation Skuld ve dahasi gerçekleşip, Kurisu’yu kurtariyorlar.

1-3332

Yalniz belirtmem gerek Kurisu’yu aslinda öldüren kişinin babasi değil de Okabe’nin ta kendisi olduğu benim unuttuğum bir ayrintiydi animeyi izlediğim halde. Açikçasi pişmanlik duymadim değil zira vn’de o kadar etkileyici yapilmiş ki o sahne, itiraf ediyorum oturdum ağladim 😀

33-3238

Atlanan bir şey yok fakat Suzuha’nin asker üniformasini anime berbat bir şekilde çizmiş onu hoş bulmadim, aceleye gelmiş sanki biraz. Onun haricinde gelecekten gelen Okabe’nin mail’i vn’de hareketli değil, onu hareketli yapmişlar. İkisinin de sonu ayni bitiyor en azindan o konuda iyi bir adaptasyon S;G animesi.

81-3456

ED

Sonuç

Beni günlerce uğraştirip bu kadar uzun bir yazi yazdiracak ve duvarimi süsleyecek koskocaman bir posterini yaptirtacak kadar güzel bir visual novel Steins;Gate. Animesinin verdiği keyfin 10 katini veriyor. Harem görüntüsü verdiği halde aslinda haremin hiç içine dahi girmiyor, VN mantiğini zekice kullanip önünüze harika bir hikaye gidişati seriyor. Karakterler sizi kendine bağliyor (harika seiyuular sağolsun), yeri geliyor güldürüyor yeri geliyor ağlatiyor. “Ne çektiniz be” diye kahrediyor sizleri. Ama sonunda sizi memnun etmesini de biliyor. H-scene’i yok, abartili sahnesi yok, her şey yerli yerinde.

ss (2014-05-25 at 10.54.39)

Steins;Gate olmuş, hem de çok güzel olmuş. Vn denemek isteyenlere artik önereceğim ilk vn olacak. Kurulumu da çok kolay zaten. Sonuç olarak puanim 97/100.
1 puani Faris karakterinin yer yer sinir bozucu olmasindan dolayi;
1 puani yeterince animasyonun bulunmamasindan dolayi (sadece leap ve divergence meter animasyonlari var);
1 puani da seçeneklerin (telefondaki maillerin) çok kompleks olmasindan dolayi kirdim (zira yer yer Save almaniz gerekiyor ve bu Save’leri kaçirirsaniz yandiniz).

Reklamlar

8 thoughts on “Steins;Gate

  • Teşekkür ettim, daha vn’ye başlamadan önce yazinin planini yaptiğimdan bol bol ss almişim. Hiçbirini de silip atmaya kiyamadim doldurdum hepsini yaziya 😀

   Fakat anime izleyenlerinin özellikle görmesini istediğim Suzuha Ending için yazdim bu yaziyi biraz da, Okabe’nin Suzuha’yi tenhaya götürüp tecavüz etme isteğini öyle bir anlatişi vardi ki ben korktum ekran başinda. Bu Ending’leri Special olarak verseler harika olurdu.

   Beğen

 1. Harika bir inceleme olmuş, okuması bile 1.1-5 saatimi aldıysa yazması ne kadar sürmüştür tahmin dahi edemiyorum, özellikle Nae hakkında animede verilmeyen bilgiler ve Suzuha Ending’teki Okabe’nin ruh hâli beni çok şaşırttı, iyi bir uyarlama olsa da tam olarak aktarılması mümkün olmasa gerek. Ama anlayamadığım bir kısım var, bizim her gün gün görmüş olduğumuz Nae esasında gelecekten gelen Nae miymiş yani?

  Beğen

  • Aynen öyleymiş, zaten bize tüm vn boyunca soğuk davranmasının sebebi o. Sadece mayushii ve suzuhayla iyi anlaşıyordu, diğerlerine hep kötü davranıyordu.

   Suzuha normal zaman makinesi ile geliyor fakat nae aynı okabe gibi time leap yapıyor. Time leapin limiti var malum, bilmem kaç bin kez ardarda leap yaparak gelmiş.

   O suzuha kısmını falan anca flashback gibi aktarabilirlerdi, rüya gibi mesela.

   Beğen

 2. Geri bildirim: Steins;Gate 0 | akumina

Düşüncenizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s